Γνωμες για chromium

γνωμες για τον chromium browser σε σχεση με τον firefox? οσο αφορα γρηγοραδα σταθεροτητα αξιοπιστια εννοω!

Εντελως προσωπική αποψη:

Ο firefox εχει ενα προβλημα με τις εκδοσεις. Μπορει να ειναι αργος, μπορει να ειναι πολυ αργος, μπορει να ειναι πολυ γρηγορος. Δεν ξερω αν οφείλεται στα δικα μου μηχανηματα η σε ρυθμισεις που εχω. Ακουω βεβαια οτι εχει βελτιωθει πολυ.
Για τον chromium τι να πω; Μια χαρα ειναι αν και αρκετα γυμνος. Νομιζω οτι τα τελευταια χρονια εχει βελτιωθει πολυ σε ταχυτητα και αξιοπιστια.

ρίξε μια ματιά και στον vivaldi, ο οποίος μόλις έβγαλε και έκδοση για android.

Ο firefox είχε γίνει πολύ αργός παλιότερα, αλλά εδώ και αρκετές εκδόσεις έχει στρώσει και δεν καταλαβαίνω αυτό που λένε για ταχύτητα. Χρησιμοποιώ κυρίως firefox, όχι για κάποιο πολύ συγκεκριμένο προτέρημα, μού την σπάει που έχει αφαιρεθεί μια δυνατότητα που είχε (αρκετά) παλιά σε σχέση με το ψάξιμο, αλλά ο chrome από την άλλη δεν την είχε ποτέ. Σε κάποια πράγματα πχ flash απλά χρησιμοποιώ chrome. Όπου λέω chrome εννοώ chromium.

Προσωπικά χρησιμοποιούσα πάντα Firefox. Τα περιβάλλον χρήστη του μου αρέσει περισσότερο. Από ταχύτητα είχε διακυμάνσεις κατα καιρούς, αλλά όχι τρελές σε σχέση με την εμπειρία που έχω από chromium. Τον είχα δοκιμάσει και σε Android αλλά δεν έπαιζε καθόλου καλά. Από ασφάλεια τον εμπιστεύομαι περισσότερο από οτιδήποτε άλλο. Σε σταθερότητα συστήματος δεν είχα ποτέ θέματα.

Έχω χρησιμοποιήσει firefox chromium vivaldi και brave.

Ο chromium είναι σταθερός και απλώς δουλεύει. Για ένα μεγάλο διάστημα χρησιμοποίησα αποκλειστικά τον brave με μηχανή αναζήτησης duckduckgo. Ήταν καλή εμπειρία αλλά μετά από update του brave σταμάτησε να ανοίγει οπότε γύρισα στον Chromium. Ο firefox μου φαίνεται παράξενος (κυρίως ως προς την διάταξη του μενού των ρυθμίσεων). Ο vivaldi (για εμένα) προσφέρει υπερβολικά πολλά πράγματα όμως πάει καιρός από την τελευταία δοκιμή.

Εν ολίγοις ο Chromium είναι ο browser που πάντα καταλήγω. Κυρίως λόγω σταθερότητας και εξοικείωσης.

3 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες στο linux-user.gr @Charalampos_Bekiaris

3 «Μου αρέσει»

Με βάση τις εμπειρίες μου, ο chrome(ium) είναι ορισκά καλύτερος σε ταχύτητα, σταθερότητα και “κομψότητα” σε σχέση με το firefox.

Ο firefox στα μάτια μου έχει πιο “ασφαλή” και “ανώνυμη” default συμπεριφορά.

Χρησιμοποιώ συνειδητά σχεδόν αποκλειστικά (κατά 99%) firefox, μπας και “σπάσουμε” το μονοπώλιο της google…

5 «Μου αρέσει»

Καλός είναι ο chromium.μια απορία που έχω είναι γιατί δεν δουλεύει τον Google earth online.

Γιατί είναι φτιαγμένο να δουλεύει μόνο με Chrome.

  • Το Google Earth είναι της Google.
  • To Chrome είναι της Google
  • To ChromeCast που δουλεύει μόνο στο Chrome είναι της Google

Ας ενώσουμε τις τελείες.

Αναγκαστικά το έχω εγκατεστημένο για αυτά τα δύο, αλλά αρνούμαι να τον χρησιμοποιήσω για οτιδήποτε άλλο

4 «Μου αρέσει»

τα δυο ειναι το google earth και το chromecast; αντι για chromecast δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα raspberry pi πχ; παρομοιως αντι για google earth, το marble και openstreetmap; δε θα ειναι καλλιτερα;

δε μου αρεσει οτι εχει να κανει με google και αυτο περιλαμβανει και τον chromium και οσους browser προερχοντε απο αυτον. πχ brave. Μεχρι τωρα εδω και αρκετο καιρο δε μου εχει λειψει κατι… προφανως προτιμω firefox. Aν σταματησει να υπαρχει ο firefox ισως αρχισω να χρησιμοποιω τον links2 :grinning:

4 «Μου αρέσει»

Δεν ειναι τα ιδια… Το google maps χρησιμοποιητε απο το συνολο των επιχειρησεων, και αν εχεις εστω και μια δουλεια με μια επιχειρηση δυσκολα μπορεις να εχεις κατι αλλο. Ακομη και το απλο, να δεις που ειναι μια επιχειρηση, σε ολα τα αλλα πρεπει να ξερεις τη διευθυνση ενω στο google maps μονο το ονομα της επιχειρησης η ακομη και μονο την ιδιοτητα. Ενα δευτερο που παρατηρω πχ στα σαιτ, αυτοι που ενσωματωνουν openstreetmaps δεν εχουν λειτουργικοτητα. Εχουν ακομη πολυ δρομο και το marble και το openstreetmap να κανουν.

θα συμφωνησω με αυτο που λες @anon88072451 . Αν θες μπορω και να επαυξησω λεγοντας οτι δεν εχω βρει και εναλλακτικη για το google street view. Ομως η αληθεια ειναι οτι αν καποιος απλος χρηστης, και οχι επιχειρηση θελει να απαλλαγει απο την google, δεν θα του λειψει κατι γενικα.
Τωρα, προσωπικα αν το χρειαζομουν που και που, θα εκανα οτι κανω και με άλλα σαβουροπρογραμματα οπως το skype, viber κλπ που τα εχω σε ξεχωριστη εγκατασταση σε usb ή σε live usb για να μη μου λερωνουν την κανονικη εγκατασταση…

1 «Μου αρέσει»

Chromium και ξερό ψωμί,μακράν ο καλυτερος

Νομίζω ότι και οι δυο εφαρμογές είναι ασφαλείς και λειτουργούν μια χαρά πλέον. O Firefox φαίνεται να έχει μικρότερες απαιτήσεις σε μνήμη , ιδανικός για παλιότερα μηχανήματα ή, για καταστάσεις όπου πρέπει να ανοίγονται πολλές εφαρμογές παράλληλα και η μνήμη ίσως κάπου δεν επαρκεί, με αποτέλεσμα να επιστρατεύεται το swap στο δίσκο και να πέφτει γενικά η ταχύτητα.

Εχει τοσα πολλα εργαλεια που γινεται δυσχρηστος. Αλλα πολυ γρηγορος . Διαλεγεις

Εφαρμογή (παιχνίδι) που ακόμα απαιτεί Flashplayer δεν δουλεύει σε Vivaldi και Brave, όσες προτεινόμενες λύσεις και αν δοκίμασα.
Σε Chromium δουλεύει.
Σε Firefox δουλεύει, αλλά σέρνεται, και έχει πολύ κακή ποιότητα γραφικών (hardware acceleration enabled).
Σε Opera δουλεύει. Εδώ όμως λίγο παλιότερα υπήρχε κάποια ασυμβατότητα με HTML5 και h264 (δεν έπαιζαν κάποια video), και τον παράτησα. Έχω την εντύπωση πως το θέμα λύθηκε. Θυμάμαι επίσης πως δεν μπορούσα να τον μάθω να ανοίγει κατευθείαν στο δεύτερο monitor. Μου τον είχαν συστήσει ως πολύ ασφαλή για banking μέσω internet.
Στο Vivaldi όντως πολλές επιλογές σε παραμετροποίηση, είχα κάποιο θεματάκι με autofill & saved logins-passwords.
Στον Brave μου αρέσει που έχουν εξαφανιστεί οι διαφημίσεις από κάποια σελίδα με ειδήσεις που έχω ως home page.
Προς το παρόν λοιπόν χρησιμοποιώ Chromium όπου απαιτείται Flashplayer και Brave για e-mail, facebook, surfing κλπ.

2 «Μου αρέσει»

απο την εμπειρια μου σε διαφορα λαπτοπ ο chromium ειναι πολυ καλος στα πιο καινουργια. στα παλιά ομως κρασάρει στα βιντεο , ενω ο firefox δουλευει τα βιντεο το ίδιο και στα καινουργια και στα καινουργια μηχανηματα

Συμφωνώ απολύτως.-
H google κατά τη γνώμη μου λειτουργεί συγκαλυμμένα μεν, εκβιαστικά δε

1 «Μου αρέσει»