GNU Linux-libre 6.2

Πότε proprietary software δεν θα μπορεί να κάνει κάτι που μπορώ να κάνω με ελεύθερο λογισμικό, μπορώ να το κόψω και να το ράψω στα μετρά μου, πχ με emacs org mode το έχω φτιάξει όπως θέλω, και κάνω exports τις σημειώσεις μου είτε σε html είτε σε pdf για παράδοση εργασίας


Το να μπορώ να κόψω και να ράψω το περιβάλλον μου όπως θέλω εγώ είναι ανεκτίμητο στην παραγωγικότητα.

Ακόμα και για εταιρίες συμφέρει να χρησιμοποιούν free software, γιατί απλά παίρνουν προτζεκτς που ήδη τα έχουν χτίσει καλά και προσθέτουν αυτά που θέλουν. 'Οπως στον τομέα μου το anki που το χρησιμοποιούμαι πολλοί μαθητές ιατρικής, η amboss απλά έφτιαξε add-ons για αυτό αντι κάτι από την αρχή(κάτι που προσπάθησαν άλλες εταιρίες και απέτυχε). Πάντα οποιοδήποτε ελεύθερο λογισμικό είναι ανώτερη από proprietary options.

@m01
Δεν νομίζω να καταλαβαίνεις τι ρωτάς… Το πρόβλημα σου είναι να προσαρμόζουν το kernel διανομές για gaming performance? Να προσθέτουν drivers ή κάτι σαν linux-lts? Τι πρόβλημα έχεις με αυτό? Πριν μίλαγες μόνο για το libre. 'Ολα το ίδιο κερνελ είναι, linux

1 «Μου αρέσει»

Παρα πολύ καλο! και εχω καρτα amd.

Οι πολλές επιλογές είναι μπέρδεμα και όταν οι πολλές επιλογές έχουν τα ίδια μειονεκτήματα είναι ακόμα χειρότερα. Αν κάτσεις και ασχοληθείς όμως είναι πλεονέκτημα. Κάτι σαν το κοστούμι δηλαδή, το φέρνεις στα μέτρα αν πας σε ράφτη, αλλά σε όποιον ράφτη και να πας κοστούμι είναι και όχι αδιάβροχο οπότε αν βρέξει θα βραχείς. Έτσι το κρίνω (απάντησα σαν χριστιανός :smiley:)

4 «Μου αρέσει»

@ThanosApollo υπόψιν έχει βγει emacs στο fdroid για Android συσκευές.
Αν και συνήθως όσοι ασχολούνται με Ιατρικές σπουδές έχουν iOS😄.

Παντως για να εισαι ελευθερος πρεπει να δουλευεις σαν σκλαβος

1299 δολαρια για 3gb ram και χωρις nfc

1 «Μου αρέσει»

Δεν μου αρέσει να χρησιμοποιώ τηλέφωνα, αλλά κάτι σαν pinephone το ψήνω άγρια…

2 «Μου αρέσει»

Μπορείς και με 130€ μεταχειρισμένο POCO X3 και μετά εγκατάσταση Ubuntu touch, αν δεν είμαι εκτός θέματος

2 «Μου αρέσει»

Ναι ειναι ακραια ακριβο για ο,τι προσφερει, αλλα δε γινεται να παιρνεις ολους τους παραγοντες που διαμορφωνουν τη τελικη τιμη πωλησης ενος προιοντος και να τους πετας απο το παραθυρο.
Υπαρχει λογος που αυτες οι εταιρειες εχουν τετοια κοστη. Δεν ειναι για σενα αυτο το κινητο, δε στοχευει να το πουλησει σε εσενα. Και οχι μονο αυτο. Δεν ειναι συσκευες μαζικης παραγωγης. Ειναι απλα κατι πολυ ξεχωριστο που ενδιαφερει ενα μικρο κομματι του πληθυσμου.
Οταν περασει ο καιρος και υπαρξει καποια προοδο, θα δεις οτι θα πεσουν οι τιμες και θε ξεκινησουν αυτα τα κινητα να γινονται μαζικα και με mainstream features.

1 «Μου αρέσει»

10 χρονια περιμενω. Κατα καιρους βγαινουν διαφορα αλλα ποτε δεν ειναι ουτε καλα σε επιδοσεις αλλα ουτε σεβονται τα χρηματα που δινω μιας και δεν υπαρχει καμια υποστηριξη πλην της κοινοτητας.

Εγω ξερω γιατι ειναι τοσο ακριβα και γνωριζω και το λογο που δεν ειναι δυνατο να γινουν mainstream αλλα να δωσεις 1000+ ευρω για να βαλεις κατι πανω απο το τζακι ειναι πολλα.

Ο πρωτος λογος που αυτα τα κινητα δεν θα γινουν mainstream ειναι οτι οι προγραμματιστες δεν τα ειδαν καν. Εχει 50 εφαρμογες native και ολες τις αλλες τις κανει sandboxing (οτι ειναι html5). Θα ειναι σαν να εχεις smartphone και smartphone δεν θα εχεις

1 «Μου αρέσει»

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μειώνεις πράγματα σχετίζονται με linux και αρέσουν σε πολύ κόσμο εδω…

Κάτι τέτοια λένε και σε windows forums για linux laptops ακριβως :rofl:
επίσης άμα σου δώσουν ένα ωραίο linux phone και το αφήσεις στο τζάκι, είσαι σίγουρα linux user xD?

Ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του για το τι “κερνελ” τρέχει, τι διανομή του αρέσει, και κάποιοι θέλουν να έχουν linux στο τηλέφωνο όχι μόνο για “ελευθερία” αλλα και γιατί θα υποστηρίζεται μέχρι να χαλάσει… Σε αντίθεση με πολλά android που 2-3 updates θα πάρεις, και το πιο βασικό? Προτιμάνε linux.

Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική με το ανεβάζω σε linux forum πόσο δεν μου αρέσουν πράγματα που συσχετίζονται με λινουξ, και εμένα δεν μου αρέσει ας πούμε κάτι σαν το elementary που τρέχεις γιατί μου θυμίζει φθήνο macOS(προσωπική μου άποψη, μια χαρά είναι το elementary για πολλούς) και εσένα δεν θα σου αρέσει αυτό που τρέχω εγώ, σου είναι τόσο δύσκολο να αποδεχθείς ότι πολλά άτομα δεν έχουν τα ίδια γούστα με εσένα στο τι θεωρούν καλό?

Δεν έχω linux phone και ίσως κάνεις reverse psychology για να πάρω pinephone και να σου στέλνω σέλφι στο τζάκι με το iphone & android στο τζάκι, όχι πάνω όμως, μέσα να καίγονται :rofl:.

2 «Μου αρέσει»

Παντως δεν ειμαι χρηστης ελιτ. Παντα κανω την κακη κριτικη αλλα οι ανθρωποι θελαν παντα να τους χαιδευουν τ αυτια. Προτιμω να βλεπω και να επισημαινω τα κακως κειμενα παρα να γραψω κατι για να ειμαι ο καλος. Μπορεις να πεις οτι ειμαι ρεαλιστης.

Μα δεν είναι για εσένα, είναι σαν να λέει ο Γιάννης ο βοσκός το πόσο χάλια είναι σπορτ αυτοκίνητα γιατί δεν μπορεί να πάει στο χωράφι που έχει χωματόδρομο. Δεν είναι κάτι που σχετίζεται με χρήστες σαν εσένα. Εσένα δεν σε ενδιαφέρει τίποτα από όσα κάνει η purism, όπως τον βοσκό το σπορτ αυτοκίνητο.

'Όχι απλά γράφεις για πράγματα που δεν μπορείς να καταλάβεις τι είναι. Ο καθένας εδώ έχει διαφορετικά γούστα και χρήσεις. Δεν είναι ρεαλιστικό να πιστεύεις ότι όλοι είμαστε σαν εσένα, όπως δεν θα ήταν να σου πω και εγώ να τρέχεις ότι τρέχω εγώ. Μπορείς να γράφεις ότι θες αλλά δεν νομίζω να κερδίζεις κάτι.

Θα ήταν πιο ωραίο πιστεύω να μιλάμε για πράγματα που μας αρέσουν και μας κάνουν την ζωή καλύτερη παρά να μειώνουμε ο ένας τον άλλον, άμα δεν σου αρέσει κάτι που χρησιμοποιώ εγώ ή κάποιος άλλος ίσως απλά να μην είναι για εσένα.

1 «Μου αρέσει»

Αυτο με το βοσκο το κανω αναφορα εδω στην κοινοτητα. Ανθρωποι που το μονο που ξερουν να προσβαλουν δεν ειναι για τιποτα

1 «Μου αρέσει»

Παρόλο τις διαφορές μας συμφωνούμε σε κάτι. Οπότε όπως και εγώ δεν χώνομαι σε οτιδήποτε δεν μου αρέσει να λέω την “κακή κριτική” κάνε το ίδιο.

Εγώ δεν προσβάλω κανέναν, ίσως η πιο σωστή παρομοίωση θα ήταν με ψάρι και ποδήλατο, αλλά δεν ήξερα ότι έχεις θέμα και με βοσκούς… Περισσότερα λεφτά από το 90% των καθηγητών δημοσίου γυμνασίου/λυκείου βγάζουν και καλύτερη ζωή κάνουν, καμάρι τους είναι και προσβάλλομαι που θεωρείς ακόμα και την παρομοίωση με κτηνοτροφικό επάγγελμα ως προσβολή γιατί έχω άτομα από την οικογένεια μου που ασχολούνται με πρωτογενή τομέα.

1 «Μου αρέσει»

Τραγικο που ο βοσκος ειναι προσβλητικη ιδιοτητα ή χαρακτηρισμος.
Ακραια πραγματα διαβαζουμε σε φορουμ που αφορα το linux ΚΑΙ το Ελευθερο Λογισμικο. Εν παση περιπτωσει. Ο καθενας ο,τι θελει.

2 «Μου αρέσει»

Εκτός αυτού αν δεν υπήρχαν κάποιοι βοσκοί δεν θα λειτουργούσε…και η διανομή Guix :wink:.

The GNU Shepherd was formerly known as GNU dmd. dmd was initially developed by Wolfgang Jährling, with input from other GNU hackers. It was first released in 2003, making it one of the first init systems departing from the venerable System V approach. Its development was then closely related to the GNU Hurd, although it has always supported GNU/Linux as well.

After a looong period of freeze, it was revived in 2013. It saw its first positively-numbered release in December 2013. It has since been used as the init system (PID 1) of the Guix System Distribution.

Πηγή: https://www.gnu.org/software/shepherd/
Από την ονομασία της παραπάνω υπηρεσίας συμπεραίνουμε, ξεκάθαρα, ότι το GNU/Linux και όσοι εργάζονται για τη διάδοσή του, αγαπούν τους βοσκούς.

2 «Μου αρέσει»

Θα ήθελα να πω κάτι…
Καταρχήν έχουμε τουλάχιστον ένα βοσκό στο φόρουμ (που έχει καιρό να μας βάλει κανά ωραίο τραγουδάκι και έχω «παράπονο»). Επίσης και εγώ ο ίδιος ασχολούμαι που και που με τα αμνοερίφια αν και συνήθως ασχολούμαι με άλλες αγροτοκτηνοτροφικές εργασίες ερασιτεχνικά. Όμως βλέπω οτι ο Kostas_kostas ξεγράφτηκε για κάποιο λόγο και είναι κρίμα γιατί όντως δεν προσπαθούσε να χαϊδέψει αυτιά και μου άρεσε αυτό. Δεν είναι καλό να χάνουμε διαφορετικές γνώμες… Αυτά…

5 «Μου αρέσει»

Δεν το είχα αντιληφθεί ότι αποχώρησε ο Κώστας. Είναι όντως πλήγμα. Στην εποχή μας είναι πολύ δύσκολο να διεξαχθεί ένας υγιής διάλογος. Μερικές φορές ακόμα και στην ιδιωτική μας ζωή. Πάντως σε αυτό το φόρουμ γίνεται μεγάλη προσπάθεια να υπάρχει ένα επίπεδο στον δημόσιο διάλογο. Όχι πάντα με επιτυχία, δυστυχώς, απ’ ότι φαίνεται. Εξάλλου ο χρόνος είναι πολύτιμος και καθένας αποφασίζει πλέον πολύ προσεκτικά πως θα τον αξιοποιήσει.

3 «Μου αρέσει»

Μεγάλη κουβέντα αυτό, ίσως γιατί πολλές φορές το πλαίσιο του υγιούς διαλόγου αντιλαμβάνεται διαφορετικά από τον καθένα. Στον παρόντα χώρο προσπαθούμε να ορίσουμε ένα πλαίσιο που να επιτρέπει την ύπαρξη αντιδιαμετρικών απόψεων. Ωστόσο ο γραπτός λόγος άθελα του υπερτονίζει προτάσεις που σε μια προφορική συζήτηση θα ακούγονταν διαφορετικά και δε θα οδηγούσαν σε παρεξηγήσεις.

Προσωπικά καλοσορίζω τη διαφορετική/αντίθετη γνώμη εφόσον δεν εκφέρεται προσβλητικά ή απαξιωτικά.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ, και δεν θα έπρεπε να το γράψω έτσι, δεν περίμενα να φύγει ο Κώστας από το φόρουμ για αυτό και ούτε να βγει τόσο δραματικό γιατί μοιάζει κάπως χαζό όλο το θέμα για να χαλιόμαστε για αυτά…

3 «Μου αρέσει»