gnome wallpaper clock

καλημέρες,
(manjaro 21.2.2 gnome 41.3), θα ήθελα να έχω στο backround* του tv-pc, ένα ευανάγνωστο-μεγάλο, ρυθμίσιμο (πχ ιδανικά σκούρο γκρί, για το μαύρο wall), ψηφιακό ρολόϊ (για να μην βγάζω τα μάΘια μου στην μικροσκοπική -για την tv-απόσταση- ένδειξη του panel. στα extensions, δεν βρίσκω κάτι σε widget(?) αλλά μόνο για το panel…

ps. *δεν κόβω πλέον τα νύχια μου γιατί τα τρώω προσπαθώντας να βάλω εννιαίο (μαύρο) χρώμα σαν wallpaper και δεν βρίσκω πως (@gnome). κατέβασα ένα pure-bk-wall αλλά αναρωτιέμαι: στραβώΘ’κα?

ps2. (ν’ ανοίξω κι άλλο θέμα?), για να μην ψάχνω το πληκτρολόγιο (που το κρύβω γιατί τα μωρά το κάνουν σανίδα-surf…), αφήνω ενεργό το accesibility virtual keyb που όμως δεν εμφανίζεται (απο μόνο του) παντού (πχ βγαίνει @ffox αλλά όχι @brave!). δοκίμασα άλλα (πχ το onboard…) αλλά παραμένουν στο background πολλές φορές όταν χρειαζεται να βγιυν προσκήνιο. ιδέες μήπως??

ευχαριστώ σας ;)

Δεν έχω manjaro και gnome αλλά συνήθως αν στις ρυθμίσεις επιλέξεις να μην έχεις κάποιο wallpaper, τότε απλά έχεις μαύρο φόντο…

Επίσης δεν ξέρω τι έχει το gnome για ρολόι αλλά φαντάζομαι σε conky κάτι θα υπάρχει εναλλακτικά.

έχω conky αλλά δεν βρίσκω (σε gnome) πως να ξεκινάει σε κάθε bootup. κατέβασα τον manager (του) αλλά τον τσέκαρα επιφανειακά… (έχει και θέματα αλλά δεν πρόλαβα να ψάξω). επίσης -για κάποιο λόγο- δεν μ’ αφήνει να το τοποθετήσω ελεύθερα μέσα στην οθόνη. έλπιζα σε κάποιο utl να κάνει μόνο αυτό (κι ιδανικά να έχει πχ πολλά clock-skins).

σχετικά με το wall, δεν βρίσκω να δέχεται “κανένα” (όπως πχ xfce), αλλά πρέπει να διαλέξεις κάποιο (ή εγώ δεν το βρίσκω). πάντως, ευχαριστώ! ;)

…μήπως έχει κάποιος να προτείνει και πρόγραμμα αντιγραφής που να δείχνει και ταχύτητα διαμεταγωγής των αρχείων, pls?

Του gnome, η ταχύτητα φαίνεται αν πατήσεις το κυκλάκι πάνω δεξιά στον Nautilus που δείχνει την πρόοδο των διεργασιών.

2 «Μου αρέσει»

Υπάρχουν 2-3 αλλά σε snap https://snapcraft.io/search?q=clock

Σε extension: https://extensions.gnome.org/extension/3442/showtime-horizontal/

1 «Μου αρέσει»

Μήπως να χρησιμοποιούσες την python για αυτή τη δουλειά; πχ → Digital Clock in Python Using 2 Easy Modules - AskPython
υπάρχουν πολλά παραδείγματα που μπορείς να βρείς έτοιμα και αν τα πειράξεις λίγο λογικά θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά…

1 «Μου αρέσει»