Gnome boxes fedora 34

Το δοκίμασα στο fedora silverblue και μου φάνηκε πιο αυτοματοποιημένο συγκριτικά με το oracle vbox, τι ωραία λέω…
Ευκαιρία να τρέξω μια gentoo hardened με systemd χωρίς να έχω δοκιμάσει άλλες φορές τέτοια περιβάλλοντα. Το portage σε κάθε emerge μου έριχνε blocks σωρηδόν τα οποία ξεπεράστηκαν με τiς οδηγίες του.
Φτάνοντας στο τέλος και βάζοντας το grub σε partition boot/efi στο πρώτο reboot δεν βλέπει δίσκο.
Διερωτώμαι τι έκανα λάθος εκτός και το gnome boxes δεν λειτουργεί με boot/efi

1 «Μου αρέσει»

Έχεις εγκατεστημένο στο host μηχάνημα το edk2-ovmf; Αν ναι, είναι το outdated πακέτο από τα αποθετήρια του Gentoo;

1 «Μου αρέσει»

Όχι, δεν γνώριζα ότι υπάρχει firmware για vm.
Ευχαριστώ.

1 «Μου αρέσει»

Το έλεγξα, είναι εγκατεστημένο. Το μόνο που σκέφτομαι είναι να ξανά τρέξω live διανομή και να μετατρέψω το efi σε bios_boot με νέα εγκατάσταση πυρήνα grub.

Επειδή είναι λίγο μπερδεμένο το προηγούμενο σχόλιο, να διευκρινίσω ότι το ovmf πρέπει να είναι εγκατεστημένο στο μηχάνημα που τρέχει το GNOME Boxes.

Τώρα, το Silverblue δεν είναι “συμβατική” διανομή, οπότε ίσως παίζει κι αυτό ρόλο. Το Boxes είναι εγκατεστημένο από το rpm-ostree ή ως Flatpak;

Δες κι εδώ για τη δημιουργία UEFI VM μέσω τερματικού: Using UEFI with QEMU - Fedora Project Wiki

Ο υπολογιστής τρέχει φεντορα 34 και gentoo στους δίσκους.
Στην fedora 34 μέσο gnomeboxes silverblue και gentoo hardened systemd.