GNOME 42 Slackware

Χωρίς σχόλια και χωρίς μουσική… :innocent:

5 «Μου αρέσει»

Θα ήταν ωραίο να έκανες τέτοια 10λεπτα βίντεο και για τα υπόλοιπα desktop environments ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν καλύτερα-από-screenshots-preview.

3 «Μου αρέσει»

Νομίζω και η νέα τάση αλά τικτοκ δηλαδή τα yt shorts, σε τέτοιες περιπτώσεις θα είχαν απήχηση…

Παιδιά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου να ασχοληθώ με την προβολή και προώθηση προϊόντων ακόμα και ΕΛ/ΛΑΚ… Τα έκανα όταν μπορούσα αυτά πριν πολλά χρόνια… Θυμάμαι την παραμονή του γάμου μου να μεταφράζω ολη νύχτα OpenOffice διότι την επόμενη μέρα έπρεπε να παραδοθεί. Θυμάμαι να βάζουμε βαθειά το χέρι στην τσέπη κάμποσοι (εποχες πασοκ) :grin: για να τυπώσουμε και να μοιράσουμε χιλιάδες φυλλάδια και εκατοντάδες live.dvd
Την συνείδηση μας βέβαια την έχουμε καθαρή όλοι μας που κάποτε μπήκαμε σε αυτό το τρυπακι. Και φυσικά δεν έχουμε μετανιώσει σε τίποτα απο αυτά. Ομως πια ,εδω και χρόνια, δεν εχει κανενα νόημα να προσφέρει κάποιος σε αυτον τον τομέα. Εκτός κιαν τον ενδιαφέρει ειτε να αποκτήσει εισόδημα… Ή να αποκτήσει followers για την δόξα…
Το συγκεκριμένο βίντεο έγινε επειδή συμμετείχα σε μια μικρή συζήτηση στο telegram και ήθελα να το παρουσιάσω εδω σε μας το gnome42 κατά κάποιο τρόπο.
Οπότε για να μην παρεξηθω, προσωπικά κανω το κέφι μου, είτε howto είναι είναι βίντεο, σήμερα χρησιμοποιώ slackware με gnome, αυριο μπορει να εχω void με mate και μεθαύριο κάτι άλλο. Δεν θελω να γινω οπαδός κανενός, ειδικά οταν με εχουν γραμμένο…
Αφου ο μόνος που δεν με εχει γραμμένο ειναι ο Linus και ο πυρήνας. Οι διανομές αντι να κοιτάζουν πως θα καταπιουν η μια την άλλη. Θα μπορούσαν απλά να εχουν προωθήσει το app.image. Ετσι θα ειχαμε εφαρμογές για το linux και οχι εφαρμογες για deb ,rpm και πάει λέγοντας. Ετσι θα είχαμε γραφικό περιβαλλον για όλες τις εφαρμογές και οχι εφαρμογες για gnome kde xfce με ασπρα παραθυρα, μαύρα παράθυρα και 5.000 βιβλιοθήκες που πρεπει να παλέψει η εκάστοτε διανομή.
Υπο αυτές τις συνθήκες θα είχα δικαίωμα επιλογής στο 1 λινουξ τι θα επιλεξω και πως θα το υποστηρίξω. Τωρα εχω ΤΑ ΛΙΝΟΥΞ και ολοι για πάρτη τους…

Συμπέρασμα, κάντε το κέφι σας, όπου γουστάρετε καντε συμμετοχή οπου χαλιεστε κουνήστε τους το μαντήλι μα δεν θα κλάψει κανείς… Ολα είναι μπίζνα, ubuntu ή redhat…

Συγνώμη, έβγαλα τα εσώψυχα μου!

4 «Μου αρέσει»

Σε νιώθω !!! Το θέμα είναι ότι οι πηλό ψηφία των νέων μετά από εμάς βαριούνται να κουνήσουν το δάχτυλο :) τα θέλουν έτοιμα.

1 «Μου αρέσει»

Για να μην χαλάσω το χατήρι του @konfou
Ένα πρόχειρο βιντεάκι με 10 λεπτα δουλειάς… κουκλάκι το xfce και δεν εχει να ζηλέψει σε τίποτα…
Το xfce παιδιά δεν είναι παλιό project , είναι διαχρονική αξία και σταθερότατο…
Και όποιος διαθέσει 15-20 λεπτά το πολύ θα το κάνει κουκλάρα… και χρηστικότητατο παρακαλώ!
Έβαλα και μουσική, πολύ σχετική με το Linux… :rofl:
To wallpaper είναι copy right το εφτιαξαν τα παιδιά χθες στην θάλλασα και εγω το φωτογράφισα, απαγορευεται η αναδιανομή του τσάμπα, άμα σας τα σκάσουν πάρτε τα ελεύθερα…
https://i.imgur.com/W3NGLQx.png

6 «Μου αρέσει»