Git, Linux folders

Συγνώμη εκ των προτέρων για την εκτός θέματος ερώτηση.
Πώς κάνουμε push ένα αρχείο από τον εξομοιωτή τερματικού του Linux, από τη γραμμή εντολών, σε ένα δικό μας αποθετήριο git, GitHub, gitlab, gitea, bitbucket;
Ευχαριστώ!

Αυτό δεν γίνεται απευθείας από το git, αν δεν έχουμε δηλαδή ήδη δημιουργημένο ένα αποθετήριο σε μία από τις υπηρεσίες που ανέφερες. Αν έχουμε αποθετήριο δημιουργημένο, μπορούμε να το ορίσουμε ως remote και να ‘σπρώξουμε’ σε αυτό.

1 «Μου αρέσει»

Ο πιο λειτουργικός τρόπος ποιος είναι κατά τη γνώμη σου;
Χρησιμοποιείς το git, ή τις GitHub εντολές;
Χρησιμοποιείς vscode;

Δεν ξέρω αν κατάλαβα την ερώτηση και αν αυτή αφορά την πολύ βασική χρήση. Αν όχι Για αρχεία το git δεν είναι αποδοτικό, δεν είναι αυτή η δουλεία του. Αλλά δες και

1 «Μου αρέσει»

Υποθέτω πως έχεις έναν server με repos δικά σου και θες να τα αξιοποιείς όπως το github.

Γι αυτό θες να εχεις έναν σέρβερ με:

  • ssh
  • git

Ας υποθέσουμε ότι στον server μπαίνεις σαν χρήστης user και έχεις διεύθυνση example.com με την εντολή:

ssh user@example.com

Μπορείς στο home folder σου (/home/user) να κάνεις ένα αποθετήριο (που θα ανεβάζεις κώδικα) με την εντολή:

mkdir myrepo
cd myrepo
git init --bare --shared

Στο pc που έχεις τον κώδικα μπορείς να κατεβάσεις το αποθετήριο σαν:

git clone user@example.com:/home/user/myrepo

Εναλλακτικά μπορείς στο folder name να βάζεις την κατάληξη .git για καλύτερο github experience.

Ο πιο λειτουργικός τρόπος ποιος είναι κατά τη γνώμη σου;
Χρησιμοποιείς το git, ή τις GitHub εντολές;
Χρησιμοποιείς vscode;

Προσωπικά I am terminal boy έτσι ανάλωγα πως με βολεύει την στιγμή εκείνη, παίζω. Δηλαδή παίζω και vscodium (η ότι μου δίνει το IDE) αλλά και πατροπαράδοτη κονσολίτσα που μεγάλωσε γενεές sysadmin και developer.

Κατά την γνώμη μου καλό είναι να ξέρεις από κονσόλα καλά και μετά εργαλεία διότι σε κονσόλα μαθαίνεις τα βασικά και πως παίζει το git έτσι σε μια στραβή έχεις να παίζεις μπαλίτσα. Τα εργαλεία είναι περισσότερο για ευελιξία και ευκολία αλλά καλό είναι πρώτα να ξέρεις τα βασικά με τον κλασικό μινιμαλίστικο τρόπο πρώτα.

1 «Μου αρέσει»

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Νομίζω το git μπορεί να είναι πολύ χρήσιμο, σε πολλές καταστάσεις.
Και αφού είμαστε σε linux, ακόμα περισσότερο.

Well αν ασχοληθείς σαν developer η και devops θα το δεις θες δεν θες. Είναι βασικό εργαλείο.

2 «Μου αρέσει»