Gimp: αυτόματο retouch σκαναρισμένων φωτογραφιών

Καλησπέρα…
Πλησιάζει η στιγμή να σκαννάρω τις ντάνες τυπωμένων οικογενειακών φωτογραφιών που έχω, για να τις ψηφιοποιήσω, να τις οδηγήσω στην αθανασία, να τις μοιράσω σε οικογένεια και φίλους κτλ κτλ κτλ.

Επειδή είναι ουκ ολίγες (δεν είμεθα δα και πιτσιρικάδαι), λέω να χρησιμοποιήσω το Fujitsu Scansnap ix500 που έχω. Είναι κατά κύριο λόγο document scanner, αλλά ελπίζω να κάνει αξιοπρεπώς τη δουλειά που θέλω - έχει adf και είναι σφαίρα. Θα τις σκανάρω φουλ quality (600 dpi δηλαδής) και χωρίς καθόλου compression. Κατόπιν θα τις περάσω από batch compression (ελαφρό) στο gimp (για να τις μικρύνω λίγο στο μέγεθος που πιάνουν στο δίσκο).

Δοκίμασα με καμιά δεκαριά. Το σκαννάρισμα είναι αξιοπρεπές - βέβαια κάτι ψιλούτσικες artifact γραμμές τις “πετάει” από δω κι από κει ο σκάννερ (επειδή είναι άλλοτε σε άλλα σημεία, πιστεύω ότι είναι artifacts και όχι λέρωμα του “φακού” - τζαμιού).

Ερωτήξεις:

  1. Πιστεύετε ότι ο σκάννερ είναι ακατάλληλος για τη δουλειά που λέω? Κάποιες συμβουλές επί τούτου?
  2. Υπάρχει έτοιμο κάποιο “φίλτρο” στο gimp που να κάνει retouch τις scanned φωτό (single click, χωρίς ρυθμίσεις κτλ - κάτι ντιπ safe δηλαδή)?

Οποιαδήποτε συμβουλή για το όλο θέμα είναι ευπρόσδεκτη - είμαι ντιπ βόδι στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

  1. Θα έκανες την δουλεία πολύ καλύτερα αν δεν χρειαζόταν να κάνεις την δουλεία εξ αρχής. Τα μηχανικά μέρη του σκάννερ δεν είναι καλά, και με ένα καλύτερο δεν θα είχες τέτοιο θέμα.

  2. Ένα θόλωμα (gaussian blur) συχνά βοηθάει

  3. Για μαζική επεξεργασία εικόνας υπήρχε παλιά ένα εξαιρετικό εργαλείο το phatch, αλλά έχει σαπίσει στα αποθετήρια και τελικά αφαιρέθηκε. (Αν ακόμα υπάρχει στα αποθετήρια της διανομής σου και δεν τρεχει δώσε τις εντολες που υπάρχουν παρακάτω).

Python fix
sudo find /usr/share/phatch/ -name "*.py" -exec sed -i 's/fromstring/frombytes/g' {} \;
sudo find /usr/share/phatch/ -name "*.py" -exec sed -i 's/tostring/tobytes/g' {} \;
  1. Οπότε μας μένει το imagemagick και ένα μικρό σκριπτάκι σε bash που το αφήνω για άσκηση :crazy_face::money_mouth_face::mask: Αν βρεις μια εντολή που να φτιάχνει μια εικόνα, μετά σε λίγα δευτερόλεπτα τις έχεις φτιάξει όλες.
1 «Μου αρέσει»

To picassa κάνει πολύ καλή δουλειά μεμονωμένα και μαζικά,
αλλά θέλει windows

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς… Πλιζ διευκρίνησε…

Για τι retouch μιλαμε; Red Eye? φωτεινοτητα; white balance; Τι ακριβως εννοεις με το retouch;

Ένα γενικό και αόριστο retouch για σκανναρισμένες φωτογραφίες. Αν υπάρχει τέτοιο πράμα.

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το άθλημα, γι αυτό και δεν ξέρω κι εγώ ο ίδιος τι θέλω. Και φυσικά μπορεί να λέω και βλακείες. Πείτε το μου ανηλεώς, if that’s the case… :face_with_hand_over_mouth:

Γενικά ανάλογα με τη φωτογραφία ενδεχομένως να χρειαστείς και διαφορετική επεξεργασία (πχ άλλη σε grayscale, άλλη σε sepia, άλλη σε full color).
Επιπλέον αν οι εικόνες σου έχουν θόρυβο θα χρειαστούν την απομάκρυνσή του ανάλογα με το είδος του θορύβου.

Γενικά τα βήματα που σε μια γενική περίπτωση μπορείς να ακολουθήσεις είναι κάπως έτσι:

  1. Απομάκρυνση θορύβου
  2. Διόρθωση χρώματος
  3. Διορθώσεις ειδικά για τη συγκεκριμένη εικόνα ανάλογα με το πρόβλημα που ίσως έχει (πχ διόρθωση της αντίθεσης κλπ)

Υποθέτω πως μπορείς να κάνεις μια ομαδοποίηση στις φωτογραφίες που χρειάζονται παρόμοια επεξεργασία, αλλά ακόμα και έτσι η πλήρης γενικευμένη επεξεργασία δεν εγγυάται το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η επεξεργασια φωτογραφιων ειναι θεμα ποιοτητας. αν θελουμε χαμηλη ποιοτητα μπορουμε η με καποια android app η με web app να εχουμε ενα καποιο αποτελεσμα. Αυτο ομως ισχυει σε πολυ απλες επεξεργασιες οπως αφαιρεση κοκκινων ματιων η να κανουμε πιο θερμες η ψυχρες τις φωτογραφιες. Οταν χρειαζομαστε κατι πιο ωραιο τοτε αναγκαστικα παμε στην επεξεργασια μια μια.

Αν και δουλευω σε photoshop, μπορεις να ψαξεις τα αντιστοιχα για gimp…
Το photoshop εχει τα action που κανουμε μια ρυθμιση και αυτοματοποιημενες λειτουργιες για να μπορουμε μετα να τις χρησιμοποιησουμε σε ολες τις φωτογραφιες. Το action το δοκιμαζουμε πρωτα σε μια, και αν μας καλυπτει το αποτελεσμα τοτε απλα το αποθηκευουμε και το εφαρμοζουμε και στις υπολοιπες…

Οποτε αν κατι υπαρχει στο gimp, θεωρω οτι θα ειναι αντιστοιχο των action στο photoshop

1 «Μου αρέσει»

Ακριβώς κάτι τέτοιο είχα κατανού. Κάτι έτοιμο, light που να είναι “one size fits all”. Υπάρχει κάτι τέτοιο για gimp?

To phatch έκανε κάτι τέτοιο, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον. Στο gimp μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο με Python

Γνώμη μου είναι πως ευκολότερο είναι σε ImageMagick και ένα μικρο bash script.

Αν δεν ξέρεις πως

Σε κάθε περίπτωση κράτα και τις ανεπεξέργαστες φωτογραφίες χωριστά σε ένα φάκελο.

2 «Μου αρέσει»

Για μια απλη διορθωση στα χρωματα μπορεις να πας στο Colours -> Auto -> Color Enhance (Legacy)
και θα δεις διαφορα στα χρωματα της εικονας σου.

Τωρα για να το κανεις αυτο σε πολλαπλες εικονες με την μια θα πρεπει να κατεβασεις απο το github τον κωδικα του BIMP ( https://github.com/alessandrofrancesconi/gimp-plugin-bimp/releases/tag/v2.2 ) και να τον κανεις compile συμφωνα με τις οδηγειες του README. Το συγκεκριμενο plugin σου δινει την δινατοτητα να βαλεις σε οσες που ειναι σε συγκεκριμενο φακελο οποιοδηποτε συνδιασμο απο script και plugins.

Δεν μπορω να σου πω οτι θα σου δουλεψει 100% οπως το θες αλλα μεσα απο το GIMP μονο ετσι θα το κανεις (γιατι το batch plugin που εχει το ιδιο το GIMP ειναι πολυ μα πολυ βασικο).

Η αλλη λυση ειναι να πας μεσω του ImageMagick με bash σκριπτακια οπως ειπε ο @Asfodelus

1 «Μου αρέσει»

@tsapi εντελως τυχαια ειδα στο synaptic την παρακατω περιγραφη για το προγραμμα fotoxx (το οποιο δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτέ και ουτε το ηξερα), ισως να σου κανει

Fotoxx is a program for improving digital photos. It allows you to navigate
through large image directories using a window of thumbnail images, create HDR
(high dynamic range) images by combining bright and dark images to improve
details visible in both bright and dark areas, create panoramas by joining
overlapped images, adjust brightness and color intensity independently for
different underlying brightness levels, reduce fog or haze by removing
“whiteness” and intensifying colors, rotate an image (level a tilted image or
turn 90 degrees), remove red-eyes from electronic flash photos, sharpen,
resize, or crop images, reduce noise in low-light photos, change color depth,
and stretch an image by dragging the mouse.

2 «Μου αρέσει»

OK νομιζω οτι βρηκα κατι κοντα σε αυτο που θες. Ριξε μια ματια εδω:

http://gegl.org/gegl-chain.html

Υπαρχει ενα εργαλειο σε CLI που ονομαζεται GEGL βασικα για τεσταρισμα των GEGL εργαλειων στο GIMP. Μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να κανεις τις γρηγορες ρυθμησεις που θες και να τις αποθηκευσεις σε αλλο αρχειο με αλλο ονομα διατηρωντας ετσι το πρωτοτυπο σε περιπτωση που η αλλαγη δεν ειχε τα επιθυμητα αποτελεσματα. Εαν θες να αυτοματοποιησεις απλα πραγματα πιστευω θα σου κανει αυτο το εργαλειο. Αν θες πιο περιπλοκα… θα πρεπει να ψαξεις για λυση απο μεσα απο το ιδιο το GIMP.

Το πακετο λεγεται gegl και στο Debian Buster φαινεται ως εξης:

gegl/stable 0.4.12-2 amd64
Generic Graphics Library Test Program

Πιστευω σε αλλες διανομες η να ειναι ενσοματωμενο με το υπολοιπο gimp η οπως στο Debian να υπαρχει σαν ξεχωριστο πακετο

Ελπιζω να βοηθησα.

2 «Μου αρέσει»

Καταρχήν ευχαριστώ όλους που ασχολήθηκαν και που πρότειναν λύσεις.

Για το batch processing του gimp έχω ήδη λύση.

Το θέμα μου είναι, ακριβώς επειδή είμαι γίδι στην επεξεργασία φωτογραφίας, ότι δεν ξέρω ποια “φίλτρα” συνήθως χρησιμοποιούνται για το ρετούς φωτογραφιών - και φαντάζομαι ότι οι εκτυπωμένες παλιές φωτογραφίες είναι από μόνες τους μία κατηγορία χώρια από τις ψηφιακές.

Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν σχετικοί οδηγοί στο ίντερνετ, οπότε θα ψάξω εκεί. Αν κανείς έχει κάτι περισσότερο υπόψιν του, ας σφυρίξει…

Αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες… τη φωτεινοτητα του περιβαλλοντος, ποτε τραβηχτικε με τι μηχανη, με τι ρυθμησεις, τι ρυθμισεις εχει το scanner πσο καθαρο ειναι το τζαμι του scanner οταν τις σκαναρεις κλπ κλπ… Γιαυτο και ειναι λιγο δυσκολο να βρεις λυσεις 1-κλικ… αλλα σε γενικες γραμμες λιγο με λιγο πειραγμα τα levels και λιγο να παιξεις με το contrast κατι θα μπορεσεις να κανεις… τελειο δεν θα ειναι για ολες τις περιπτωσεις… αλλα με λιγες εως πολλες δοκιμες θα το πετυχεις πιστευω.

1 «Μου αρέσει»