Γιατί θεωρώ τον Brave φούσκα

Συμφωνώ! Άλλος ένας λόγος για μούτζα στον brave !

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι θέμα περιηγητή αυτό. Η κάθε ιστοσελίδα είναι αυτή που ζητάει πρόσβαση. Ο Brave αρνείται και ρωτάει. Αν υπάρχει κάποιο θέμα, αυτό είναι θέμα UI.

5 «Μου αρέσει»

Ναι, σωστά. Μου διέφυγε εντελώς! (προκατειλημμένος, γαρ)

3 «Μου αρέσει»

Αν και ειχα αποφασισει να σταματησω την οποια ερευνα με τον brave, μιας και δεν με αφορα αν μαζευει στοιχεια και που τα δινει, ηρθε σημερα η εγκριση με μειλ για να κανω τις στοχευμενες μου διαφημισεις. Δυστηχως δεν απευθυνετε οπως φαινεται σε μικρες επιχειρησεις, αλλα σε μεγαλες επιχειρησεις και πολυεθνικες!

Αυτο βεβαια πιστευω οτι γινεται για να μην εχει το μπιρι μπιρι, μιας και ο οποιοσδηποτε απλος πολιτης η blogger θα εψαχνε με ελαχιστα χρηματα για να αγορασει τα δεδομενα που πουλαει ο brave και θα γραφοντουσαν τονοι αρθρων για το θεμα. Δυστηχως για τους μικροblogger θα πρεπει να δαπανησουν τουλαχιστον 2500€ για να μαθουν το συστημα παροχης προσωπικων δεδομενων του brave…

Απλα βαζω και τη σχετικη φωτο απο το εισερχομενο μειλ και σταματαω εδω καθε ερευνα που εκανα

3 «Μου αρέσει»

fyi, Why Web Browsers Are FREE (yt vid)

Πολυ πιθανον αυτο να οφειλεται στη παλαιοτητα του android. Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις μπει σε καποια αλλη ιστοσελιδα με τον Brave που να χρειαζεται αδεια καμερας?

Καλώς ήρθες @Red_Debian στην παρέα μας :hugs:

1 «Μου αρέσει»

Πρωτο σχολιο και δεν ειχα δει οτι τελικα ειχε απαντηθει 4 σχολια πιο κατω(βεβαια ειχα δικιο). Ελπιζω να μη συνεχισω να ειμαι τοσο “καθυστερημενος”.

Παραθέτω το εξής λινκ με κάθε επιφύλαξη για την ακρίβεια και το bias του συγγραφέα του:

The Brave web browser is hijacking links, and inserting affiliate codes

Εγώ προσωπικά έχω απορρίψει τον Brave ως πιθανή επιλογή μου, οπότε δεν θα μπω στη διαδικασία να ψάξω την ακρίβεια αυτών που περιγράφονται. Φαντάζομαι όμως ότι οι χρήστες ή οι προτείνοντες τον Brave θα ενδιαφέρονται να το ψάξουν περισσότερο.

Ο συγγραφέας του άρθρου ξεκάθαρα είναι biased εναντίον του brave - αυτό όμως δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι τα λεγόμενά του είναι λάθος. Ενδιαφέρον έχει στα comments μία στιχομυθία μεταξύ μέλους του Brave project και του συγγραφέα.

2 «Μου αρέσει»

Πλέον ο Firefox κάνει καλά τη δουλειά του στο Android, είναι γρήγορος και επιτέλους έχω ad blocker που δουλεύει κανονικά (ublock origin) οπότε σταμάτησα να χρησιμοποιώ Brave και Chrome.

1 «Μου αρέσει»

Έχουμε κάποια εικόνα τι γίνεται με την κατανάλωση μπαταρίας? Είναι το μόνο πρόβλημα αυτή τη στιγμή που με κρατάει μακριά του.

Δεν ξέρω, στα στατιστικά χρήσης μπαταρίας μου βγάζει chrome 5.97% και firefox 2.32% και από χθες χρησιμοποιώ σχεδόν μόνο firefox

Σε λίγες μέρες θα φανεί και θα επανέλθω…

2 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποιώ μόνο firefox στο κινητό (android) εδώ και κάμποσο καιρό. Δεν παρατήρησα κάτι το ιδιαίτερο. Δεν το έψαξα μεν, δεν αντελήφθην όμως τίπτις το παράξενον / διαφορετικόν / ύποπτον δε…

1 «Μου αρέσει»

Για μένα ο firefox είναι τρόπος ζωής. Τον χρησιμοποιώ εδώ και 20 χρόνια. Τον έχω μεταφέρει από υπολογιστή σε υπολογιστή πάμπολες φορές είτε χειροκίνητα είτε με λογαριασμό. Τον έχω μεταφέρει από windows σε linux. Ακόμη και από 32 σε 64 bit (μόνο με λογαριασμό. Χειροκίνητα δεν γίνεται).
Είναι αξιόπιστος και το περιβάλλον του οικείο σαν το σπίτι μου πια. Τι να το κάνω αν κάποιος άλλος είναι λιγάκι γρηγορότερος ή καταναλώνει λίγο λιγότερη μπαταρία. Αν εμφανιστεί κάποιος άλλος που να είναι εξαιρετικά γρηγορότερος, εξαιρετικά εύχρηστος χωρίς να είναι όμως εξαιρετικά “φτωχότερος”, όπως συμβαίνει συνήθως, τότε θα το συζητούσα.
Προς το παρόν και το άμεσο μέλλον δεν τον αλλάζω με τίποτα.

11 «Μου αρέσει»

Αυτοι οι αλητηριοι εχουν βαλθει να με βγαλουν μελοντολογο… Οποιος θελει διαβαζει το παρακατω που ηρθε στο μειλ

[s]With 18.3 million users - triple the number from last year - Brave is growing fast and brands on the Brave Ads platform are seeing impressive results.

What’s New With Brave Ads:
• Campaign Analytics & Reporting
o Brave released Privacy Protecting Conversion Reporting and has built a new, private mechanism for reporting when users have performed a conversion event, as defined by the advertiser. Contact the Brave sales team for more information.

• Advertiser Resources Webpage
o We launched a new section of our website last week with the most up to date case studies and advertisers resources. See how brands are getting 9-15% CTR and increasing their revenue exponentially on our Advertiser Resources Webpage.

• State Level Ad Matching
o Brave Ads now offers advertisers the ability to match ads to users based on the US State of the user in all 50 states. Let us know if you are interested in finding out more.

• Product: Widget
o Widgets can exhibit “app-like” functionality on the new tab page of the Brave browser. Examples include Trading Stock and Cryptocurrency, eCommerce purchases, or playing games and music. Brave has partnered with Binance and Gemini for crypto-trading functionality.

Spotlight Client: eToro
• We’re proud to have partnered with eToro - a top platform that enables people to invest in the assets they want, from stocks and commodities and crypto assets - for one of our first case studies that showcased how combining Brave Push Notification Ads + Sponsored Images resulted in a 230% increase in account registrations. Read the case study to find out more.

Upcoming Event: DMEXCO 2020
• Join the Brave team at DMEXCO@home on September 23 + 24. Visit the Brave virtual booth and attend our Masterclass on Sept 24 at 4.35pm ET, featuring Donny Dvorin, Head of Sales as he talks about Advertising in a Cookieless World.

• Brave users can get a digital pass for DMEXCO@home for just €79 by entering code ‘DMX’ here to experience Europe’s Leading digital marketing and technology event from home.

[/s]

Ουσιαστικα, μου λενε βρηκαμε αρκετους μ… και εχουμε και τροπο να τους κοροιδευουμε, οποτε αγαπητε διαφημιζομενε θα μπορουμε να δουμε ακομη και τις μετατροπες(αγορες εννοει) που εκανε ενας χρηστης μεσω των κλικ. Ακομη εχουν συναψει συμφωνια με την etoro…!! Αν συναψουν συμφωνια και με την taboola τοτε μιλαμε θα γινουν χειροτεροι απ οτι περιμενα… Κατσε να τους γυρισω και το φλυτζανι να δω τι λεει…

4 «Μου αρέσει»