Γιατί η duckduckgo είναι χαμηλά;

Κανοντας ενα γρηγορο τεστ ηθελα να δω διαφορες στην αναζητηση της google και της duckduckgo. Η αληθεια ειναι οτι εβλεπα ενα βιντεο ενος αμερικανου και ειδα οτι αναζητησεις εκανε εβγαιναν πανω κατω τα ιδια αποτελεσματα. Δυστηχως η πρωτη μου αναζητηση ηταν αποτυχημενη στη duckduckgo. Συγκεκριμενα εψαξα να βρω το παρον forum με την αναζητηση “linux forum ελλαδα” εκανα και καποιες ρυθμισεις στη duckduckgo και δυστηχως αφου κοιταξα σε εως 3-4 σελιδες δεν ειδα κατι. Βεβαια ειδα μεχρι και το forum 4 τροχοι και το linux user ειναι αφαντο.

Ενας λογος που δεν μπορουν μηχανες αναζητησης να βγουν μπροστα στη google ειναι αυτος. Ηξερα οτι με το bing στην ελλαδα ειναι δυσκολο να βρεις αυτο που ζητας, αλλα με το duckduckgo φανταζει απιθανο!

Υποψιν οτι την αναζητηση απο google την εκανα και απο ανωνυμη περιηγηση για να μην εχει δικα μου στοιχεια αλλα δεν μπορουσα να παρω screenshot οποτε μετα εκανα screen απο βοηθητικο browser που εχω στο κινητο μου

Το παρον forum θα παρακαλαει οι χρηστες να μην χρησιμοποιουν duckduckgo γιατι δεν θα τα πουνε ποτε… (Πλακα κανω)

2 «Μου αρέσει»

Είναι πολλοί οι παράγοντες που διαφέρουν τόσο από συσκευή σε συσκευή όσο και από τις μηχανές. Αν είναι metasearch ή έχουν δικό τους crawler. To πως έχει φτιαχτεί από εδώ κλπ.

Ενδεικτικά:

StartPage:

DDG (lite):

Qwant (lite):

Lucol:

Brave:

Metager:

Swisscows:

Whoogle:

Presearch:

5 «Μου αρέσει»

εγω παντως με starpage την βγαζω…οκ δεν εχει δικη της μηχανη αναζητησης οπως γνωριζω και παιρνει τα δεδομενα απο το google search…αλλα η δουλεια μου γινετε και εχει και ωραιο dark theme που το ζηταω γενικα απο τις εφαρμογες

4 «Μου αρέσει»

Το προβλημα με το duckduckgo ειναι οτι χρησιμοποιει μηχανες αναζητησης που δεν ειναι διαδεδομενες στην ευρωπη, ποσο μαλλον στην ελλαδα. Ετσι απο τα λιγα που διαβασα παιρνει απο bing, yahoo και yandex σαν βασικες.

Υπαρχει και δικο της bot αλλα φανταζομαι θα χρειαζεται να καλεστει απο τα σαιτ οπως γινοταν παλια με τη google.

(Εντωμεταξυ να πω και μια κακια… Βγαινει στις πρωτες σελιδες το ubuntu-gr που δεν παιζει σε κινητα και ειναι λες και ζεις στο 2004 και αν τυχον κανεις ερωτηση δεν απανταει κανεις…)

1 «Μου αρέσει»

Χρησιμοποιούσα duckduckgo για, 1,5 χρόνο και στο κινητό.
Σταμάτησα να τη χρησιμοποιώ γιατί κάποιος συνεργάτης σε ανύποπτο χρόνο τη σχολίασε σαν μηχανή αναζήτησης στο dark web, με το οποίο δε θέλω πολλά πάρε δώσε. Σε dark μόνο ότι έχει σχέση με καφέ, με themes και με συμμετέχοντες στην κοινότητα(μου άρεσε η λέξη - κοινότητα- και την έχω καθιερώσει).
Χρησιμοποιώ από αυτές που αναφέρθηκαν, startpage ξανά μετά από καιρό, ungoogled chromium, palemoon, whoogle, λίγο librewolf, edge και κυρίως firefox στη δουλειά και για πλουραλισμό στην αναζήτηση qwant γιατί μου αρέσουν τα ευρωπαϊκά χρώματα.
Edge, επίσης χρησιμοποιούν καμία φορά για να κάνουν τα παιδιά εργασίες σε office online.
Πάρα του ότι, η τελευταία έκδοση του libreoffice είναι πολύ εξελιγμένη.
Google χρησιμοποιώ για αξιολογήσεις και για πλοήγηση.

Searx και βρίσκεις τα πάντα.

Τη βρήκα σήμερα. Μια μηχανή αναζήτησης που θα βρει την παλαιότερη καταχώρηση για αυτό που ψάχνεις. Επιτέλους κάτι που σπάει τη φούσκα του εφήμερου

7 «Μου αρέσει»