Για την παραίτηση του Richard Stallman στο Free Software Foundation

Αδερφια καλησπερα.Στην αντιληψη μου επεσε μια ειδηση οτι η θεση του γνωστου σε ολους Richard Stallman στο FSF ειναι σε κινδυνο λογω μιας δηλωσης του.
Τα πραγματα εχουν ως εξης:ερωτομενος για το αν ειναι σεξουαλικη επιθεση
η εικαζομενη συνευρευση του Marwin Minsky με μια εκδιδομενη της οποιας την
βεβαιη ηλικια δεν γνωριζουμε (17 η 18 χρονων) εκεινος απαντησε οτι δεν μπορει να χαρακτηριστει ως σεξουαλικη επιθεση η συνευρεση αυτη ειτε η εκδιδομενη ειναι θυμα εκμεταλευσης ειτε οχι.
Υπαρχει μαλιστα και petition με τον τιτλο remove Richard Stallman.
Περισσοτερα στο λινκ παρακατω.
https://medium.com/@selamie/remove-richard-stallman-fec6ec210794

Άλλαξα τον τίτλο γιατί έχει υποβάλει την παραίτηση του από το FSF και το MIT ή οποία και έγινε δεκτή.

Υπάρχει αρκετή παραπληροφόρηση κατ’ αρχήν ως προς τα πραγματικά γεγονότα. Είναι μια τοποθέτηση σε μια mailing list όπου δήλωσε πως α) O Epstein (που αυτοκτόνησε στην φυλακή μετά το σκάνδαλο) είναι βιαστής, και πώς β) ο αποθανών Marwin Minsky (που δεν είχε καν κάνει κάτι, απλά ήταν προσκεκλημένος σε πάρτι) δεν θα μπορούσε να ξέρει. Έκανε κατά την γνώμη μου το σωστό να υπερασπιστεί κάποιον νεκρό συνάδελφο του και κορυφαίο ερευνητή.

Αυτό στον τύπο μεταφέρθηκε ως υπεράσπιση του Epstein (!) και ως προώθηση της παιδοφιλίας(!) . Δεν τον συμαθεί που δεν τον συμπαθεί πολύς κόσμος, δεν ήθελε και πολύ. Το κλίμα είναι ιδιαίτερα τοξικό στην Αμερική, όπου έχει χαθεί η μπάλα. Η λεγόμενη πολιτική ορθότητα, αρχικά ως ανέκδοτο και δημιούργημα της “δεξιάς” μετά πέρασε στην “αριστερά”, για να επιστρέψει πίσω σαν καθαρός πουριτανισμός.

Αυτό κάνει ιδιαίτερα δύσκολή την νηφάλια συζήτηση πάνω σε αυτά τα θέματα, όταν τα πλήθη ζητάνε να εφαρμόσουν τον νόμο του Λύντς. Η περίπτωση με την γυναίκα του Χρηστάκη και την παραίτηση και των δύο, θα μπορούσε να ήταν ανέκδοτο, αν και οι δύο δεν χάνανε την δουλεία τους. Αυτό μπορούμε τουλάχιστον να το συζητήσουμε χωρίς να πεταχτεί κάποιος να μας πει παιδεραστές.

Το θέμα είναι πλέον τι θα συμβεί στήν συνέχεια με το FSF και το ελεύθερο λογισμικό καθώς και ποιος θα βγει ωφελημένος από αυτήν την ιστορία.

3 «Μου αρέσει»

μολις διαβασα τα περι stallman…
μου θυμιζει το παρακατω κειμενο που διαβασα καπου…

Χθες όλη νύχτα χιόνιζε. Και σήμερα εγώ…

8:00 Έφτιαξα χιονάνθρωπο.
8:10 Ήρθε η γειτόνισσα φεμινίστρια και με ρώτησε γιατί δεν έφτιαξα και μια χιονογυναίκα.
8:15 Έφτιαξα και γυναίκα από χιόνι.
8:17 Ο άλλος γείτονας παραπονέθηκε πως η χιονογυναίκα έχει πολυ μεγάλα στήθη και προβάλει λάθος πρότυπο.
8:20 Γκεϊ-ζευγάρι από απέναντι φωναζαν πως οι χιονάνθρωποι θα έπρεπε να είναι δυο άνδρες διότι νιώθουν μειονεκτικά.
8:22 Τρανς που μένει στο τέλος του δρόμου με ρώτησε γιατί δεν έφτιαξα δυο χιονοσώματα με αφαιρούμενα μέλη.

8:25 Οι βίγκαν από άλλο τέλος του δρόμου είπαν πως το καρότο είναι η διατροφή τους και δεν επιτρέπουν να χρησιμοποιείται σαν μέρος του χιονάνθρωπου.
8:28 Μαύροι με αποκαλούν ρατσιστή διότι ο χιονάνθρωπος είναι λευκός.
8:31 Ο μουσουλμάνος από απέναντι απαιτεί να καλύψω την χιονογυναίκα με σεντόνι.
8:40 Ήρθε αστυνομία και είπαν πως κάποιος ένιωσε προσβεβλημένος και με κατήγγειλε.

8:42 Ήρθε πάλι η φεμινίστρια και απαίτησε να αφαιρέσω την σκούπα από την χιονογυναίκα διότι συμβολίζει την αστική οικογενειακή της σκλαβιά.
8:43 Ήρθε ο πρόεδρος του συλλόγου για την ισότητα και με απείλησε με μηνύσεις.

8:45 Με δείχνουν σε όλες τις τοπικές ειδήσεις όπου με ρώτησαν αν ξέρω διαφορά μεταξύ χιονανθρώπου και χιονογυναίκας. Απάντησα «Χιονόμπαλες». Με αποκαλούν «καταραμένος φασίστας και σεξιστής».
9:00 Είμαι πρώτη είδηση σε όλα τα κανάλια σαν τρομοκράτης, ρατσιστής, ομοφοβικός, εγκληματίας και με κατηγορούν για δημιουργία επικίνδυνων καταστάσεων με αφορμή την κακοκαιρία.
9:10 Με ανακρίνουν για να ανακαλύψουν αν λειτουργούσα μόνος μου η αν έχω συνεργάτες. Κοινωνικοί λειτουργοί πήραν τα παιδιά μου.
9:29 Στον δρόμο περνάει όχλος με πυρσούς από εκείνους που έχω προσβάλλει. Απαιτούν τον αποκεφαλισμό μου.

ο stallman μολις ανεβηκε στην εκτιμηση μου…

3 «Μου αρέσει»

Η διαφορά της υποκρισίας του PC με τα πραγματικά κοινωνικά προβλήματα είναι ότι όταν εφαρμόζεται στο έπακρο συγκαλύπτει τα υπάρχοντα, ρατσισμός κλπ, απλά δεν ακούγονται και η επικοινωνία δεν είναι προσβλητική, ή τουλάχιστον δεν επιτρέπει να γίνεται βάση σύγκρουσης. Δηλαδή μπορεί να είσαι όλη μέρα στη δουλειά και στην κοινωνική ζωή PC και το βράδυ να βγαίνεις παγανιά με τους ΚΚΚ και να κρεμάς μαύρους, ομοφυλόφιλους, μουσουλμάνους, ανάπηρους, κλπ.

No Problem Man!
Το FSF ξεκίνησε από ριζοσπαστικές αρχές και αξίες κι έφτασε να γίνει το φρούριο του συντηρητισμού. Ο Στάλμαν απλά λάθος νόμισε ότι αυτές οι αρχές θα ήταν αρκετές για να διατηρήσουν τα ριζοσπαστικά χαρακτηριστικά του. Ας φτιάξει κάτι καλύτερο, νέος είναι ακόμα :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»