Για τη χρηματοδότηση του linux-user.gr

Ίσως ήρθε η ώρα να δούμε και το θέμα συντήρησης του linuxuser. Νομίζω ότι η δουλειά είναι εξαιρετική και θα πρέπει όλοι μας να βοηθήσουμε! Το δύσκολο κομμάτι ουσιαστικά έχει γίνει, το μόνο που χρειάζεται είναι λίγα χρήματα ώστε να εξασφαλίσουμε την απρόσκοπτη λειτουργία του, που είναι προς όφελος όλων μας.

Ας μας πουν λοιπόν τα παιδιά που το συντηρούν το κόστος και να βρούμε έναν αποδεκτό τρόπο δωρεάς ώστε όποιος επιθυμεί να μπορεί να συνεισφέρει.

6 «Μου αρέσει»

Το κόστος συντήρησης είναι χαμηλό αλλά σταδιακά θα χρειαστεί περισσότερος χώρος. Το ζητούμενο είναι να βρεθεί ένας τρόπος που θα εξασφαλίζει ότι οι δωρεές θα διανεμηθούν με διαφάνεια και για αναβάθμιση των υπηρεσιών.

2 «Μου αρέσει»

Ενας vps κοστιζει πανω κατω 50-100€ το χρονο
Ενα gr domain αναλογα την προσφορα αλλα ας πουμε 12€ το χρονο που ειναι και το συνηθες.
Οι ωρες που περνανε καποιοι, ανεκτιμητες

Γενικα μια ηλεκτρονικη κοινοτητα δεν ειναι ακριβως εξοδα, αλλα θα μπορουσε να υπαρχει ενα συστημα δωρεων και για καποιες ενεργειες, οπως συναντησεις, καποιο σεμιναριο, κτλ. Ακομη και καποιος εξοπλισμος των διαχειριστων θα μπορουσε να περναει απο τις δωρεες.

Βεβαια αν υπηρχε ενα σωστο συστημα θα μπορουσαν να γινουν και δρασεις οπως μια επισκεψη σε σχολεια, η ακομη και η παροχη παλαιωμενου εξοπλισμου σε παιδια που δεν εχουν τη δυνατοτητα να αγορασουν.

Πχ αν καποιος εχει ενα παλιο pc η λαπτοπ η ακομη και εκτυπωτη κτλ θα μπορουσε να το δωρισει με ετοιμο λειτουργικο σε ενα παιδακι μεσω της κοινοτητας.

Πολλα μπορουν να γινουν και ισως πρεπει οι διαχειριστες να το δουν λιγο πιο σοβαρα. Θα μπορουσε αυτη η κοινοτητα να κανει οτι εχουν αποτυχει αντιστοιχες κοινοτητες.

Καλο ειναι να εχουμε ενα μερος να λεμε τον πονο μας, αλλα ακομη καλυτερο θα ηταν να μπορουσαμε ενεργα να βοηθησουμε.

5 «Μου αρέσει»

Με κάθε σεβασμό στον κόπο, το χρόνο και τα έξοδα της διαχειριστικής ομάδας:

Ένας server στου hetzner με 2x3TB δίσκους (σε raid1, για “ασφάλεια”) φτάνει για τις ανάγκες ενός τέτοιου φόρουμ για τα πολλά επόμενα χρόνια… Κόστος: 360€ το χρόνο.


Δεν ξέρω πόσα άτομα είναι η διαχειριστική ομάδα και τι οικονομική δυνατότητα έχει, αλλά αν υπάρξει οικονομική ανάγκη και γίνει ένα κάλεσμα οικονομικής συνδρομής, νομίζω ότι το ποσό θα καλυφθεί άνετα.

Δηλαδή? Όταν λέμε “αναβάθμιση” των υπηρεσιών, τι εννοούμε? Κάποιο/α παράδειγμα/τα?

Πιστεύεις ότι ένα νήμα εδώ φτάνει για να καλύψει τις ανάγκες αυτού του πρότζεκτ με τους παλιούς υπολογιστές ( είμαι παραπάνω από σύμφωνος με κάτι τέτοιο ) ;
Αν όχι θα μπορούσαμε να ρίξουμε ιδέες για κάτι τέτοιο και πως θα μπορούσε μέσα από εδώ να υλοποιηθεί.

1 «Μου αρέσει»

Στην παρούσα φάση καλύπτονται οι ανάγκες με ένα αρκετά μικρότερο.

Ο @anon88072451 ανέφερε για τη δημιουργία καναλιού με εκπαιδευτικά βίντεο. Εκτιμώ ότι μια βοήθεια θα βοηθούσε να υπάρξει ποιοτικό περιεχόμενο.

Μην ξεχνάτε ότι όλοι είμαστε συνδιαμορφωτές στο πως θέλουμε να είναι το linuxuser. Κάθε πρόταση έχει τη δική της αξία.

Ακριβώς - αυτό που ήθελα να πω είναι ότι οι ανάγκες του φόρουμ για τα επόμενα πολλά χρόνια καλύπτονται με μικρό χρηματικό ποσό - ούτε δωρεές επί του παρόντος χρειάζονται ούτε τίποτα.

Ανέφερες περί δωρεών και ανάγκης διαφάνειας στη διάθεσή τους και χρήση τους για αναβάθμιση υπηρεσιών. Η δημιουργία ενός καναλιού με ελληνικά εκπαιδευτικά λινουξοβίντεο έχω την άποψη ότι δεν χρειάζεται χρήματα - μεράκι και συνεργασίες χρειάζεται. Και, για να πω την αμαρτία μου, είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζονται ελληνικά εκπαιδευτικά λινουξοβίντεο…

Όπως και να έχει το πράγμα όμως, είμαι της άποψης ότι αν προκύψει κάποια συγκεκριμένη ανάγκη / project με συγκεκριμένο οικονομικό κόστος, τότε έχει έννοια να βρει μία κοινότητα τρόπους να αντλήσει τα χρήματα αυτά (και θα συμμετείχα ενεργά σε αυτό). Το να μαζέψουμε όμως χρήματα προκαταβολικώς, γενικώς και αορίστως και μετά να δούμε τι να τα κάνουμε, δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Μην με παρεξηγείτε - χάρηκα πολύ με τη δημιουργία του φόρουμ. Δεν ήξερα τίποτα γι αυτό και δεν ανήκω σε κάποιον από τους παλιούς πυρήνες των λινουξάδων - πραγματικά χάρηκα όταν είδα ότι εμφανίστηκε από το πουθενά (με βάση τις προσλαμβάνουσές μου είναι το “από το πουθενά”). Γράφτηκα αμέσως και προσπαθώ να διαβάζω, να γράφω, να ρωτάω και να απαντάω.

Εκείνο όμως που δεν θα ήθελα να δω είναι άλλη μία τζιχαντοκατάσταση με λίνουξ ή ατελέσφορες αγαθοεργίες με 486@66 με ubuntu 12.04 στο χαμόγελο του παιδιού - δηλαδή κινήσεις που πιο πολύ ως αυτοσκοπός γίνονται και όχι με κάποιον συγκεκριμένο σκοπό κατανού.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά μου. :heartbeat:

βασίλης

Συνονόματε δε νομίζω να σε παρεξηγεί κανείς.

Καλόπιστα δεχόμαστε την όποια κριτική και όπως πολύ σωστά ανέφερες, το forum αυτό δεν είναι το software αλλά τα μέλη του και η ζωντάνια του, ακόμη και η διαφορά απόψεων.

Νομίζω ότι όλοι βρισκόμαστε σε αναγνωριστική φάση σχετικά με τη βιωσιμότητα ενός συστήματος δωρεών.

1 «Μου αρέσει»

Το θεμα ειναι μην καταντησει σαν το ubuntu-gr .

Τοτε μπορει να ψαχνουμε ολοι τι φταιει… Ολα τα project πρεπει να εχουν στοχους για να ειναι ενεργη η κοινοτητα, και κυριως για να μπορει ενας νεος χρηστης να νιωθει ανετα.

4 «Μου αρέσει»

Εδώ νομίζω ότι συμπυκνώνεται η διαφωνία μου.

Εμένα προσωπικά δεν με απασχολεί η βιωσιμότητα κανενός συστήματος δωρεών σε ό,τι αφορά στη συγκεκριμένη κοινότητα. Κι αυτό επειδή δεν αντιλαμβάνομαι την αναγκαιότητα οποιασδήποτε δωρεάς στην παρούσα φάση στην κοινότητα αυτή.

Αν κάποια στιγμή προκύψει μία συγκεκριμένη ανάγκη ή ένα συγκεκριμένο project που χρειάζεται ένα συγκεκριμένο χρηματικό ποσό, τότε φυσικά και θα συμμεριστώ την ανάγκη να μαζευτεί το ποσό αυτό από πολλούς και θα συμμετέχω. Έως τότε όμως, nada.

Εν πάσει περιπτώσει, ας μην κάνω την άποψή μου τζιχάντ. :slightly_smiling_face: Νομίζω ότι η άποψή μου και η διαφωνία μου έγιναν κατανοητές.

2 «Μου αρέσει»

Λοιπόν, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν το κόστος είναι μικρό ή μεγάλο, εγώ απλά θέλω να συνεισφέρω σε αυτό το κομμάτι ώστε να μην επιβαρύνονται με το οποίο κόστος 2-3 άτομα .

5 «Μου αρέσει»

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν κάποια άτομα που έχουν την ευθύνη. (Εγώ δεν τα ξέρω). Υπάρχουν κάποια «πάγια» έξοδα και ανάγκες, και υπάρχουν έκτακτες ανάγκες. Για τις μεν έκτακτες ανάγκες αν υπάρχουν ή σκεφτεί το φόρουμ για κάτι, να καθοριστούν και να το δούμε, προφανώς δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο. Για τις πάγιες όμως μάλλον δεν μπορείς απλά να έχεις καλές προθέσεις. Τα άτομα που έχουν την ευθύνη ούτως ή άλλως θα πρέπει με κάποιον να το έχουν αυτό το θέμα λυμένο και δεν έχουν θέσει τέτοιο θέμα.

2 «Μου αρέσει»

Το linux-user.gr προχωράει ικανοποιητικά, μεγαλώνει με αργούς ρυθμούς κάθε μέρα και εμείς που το φτιάξαμε πιστεύουμε πως καλύπτουμε ένα υπαρκτό κενό και πως είναι χρήσιμο για την ελληνόφωνη κοινότητα.

Το linux-user.gr απαιτεί από εμάς αρκετή ενέργεια και χρόνο για την λειτουργία του. Ελπίζουμε πως το σύστημα με τα επίπεδα πρόσβασης κάποια στιγμή θα συγκεντρώσει τον απαιτούμενο αριθμό ατόμων για να λειτουργήσει, και να απαιτεί από τους διαχειριστές λιγότερο χρόνο. Αλλά απέχουμε ακόμα από αυτό το σημείο. Στα θετικά είναι πως δεν είμαστε ένα νεκρό φόρουμ. Οι περισσότεροι χρήστες θα συνδεθούν τουλάχιστον μια φορά το μήνα. Αλλά παρόλα αυτά παραμένει ακόμα μια υπόθεση λίγων δεκάδων ατόμων. Ξέρουμε πως υπάρχουν κυριολεκτικά χιλιάδες ελληνόφωνοι χρήστες και επαγγελματίες που χρησιμοποιούν ελεύθερο λογισμικό, αλλά δεν νοιώθουν την ανάγκη να εμπλακούν περισσότερο, ακόμα και αν γνωρίζουν την ύπαρξη μας.

Όταν το ξεκινήσαμε τέθηκε και το ζήτημα της χρηματοδότησης του από τρίτους, δεν είμαστε πλούσιοι ούτε έχουμε κάποιον από πίσω , αλλά αποφασίσαμε να ξαναδούμε το θέμα μετά από ένα χρόνο λειτουργίας και εφόσον αποδείξουμε, πρώτα στους εαυτούς μας, ότι έχουμε λόγο ύπαρξης . Ξεκάθαρο από την αρχή ήταν πως δεν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε τις μεθόδους που ένα τυπικό site βγάζει χρήματα, όπως affiliate marketing ή διαφημίσεις.

Να ξεκαθαρίσω πως αυτή την στιγμή δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα. Χρησιμοποιούμε ένα μικρό cloud instance με ελάχιστο κόστος. Επίσης είμαστε ικανοποιημένοι με αυτό και δεν ζητάμε φιλοξενία κάπου άλλου, οπότε ευχαριστούμε προκαταβολικά αν θέλεις να μας φιλοξενήσεις σε κάποιον υπολογιστή σου, αλλά δεν θα πάρουμε. Εξαίρεση αν βρεθεί μια μόνιμη λύση στις υποδομές κάποιου εκπαιδευτικού ιδρύματος.

Το cloud που χρησιμοποιούμε μπορεί να δουλεύει στο 80% και να έχει λίγο ελεύθερο χώρο, αλλά είναι φιλότιμο και δεν παρουσιάζει προβλήματα. Αν είχαμε κάποιο καλύτερο μηχάνημα θα μπορούσαμε να κάνουμε ίσως περισσότερα πράγματα. Για παράδειγμα θα μπορούσαμε να φτιάχναμε κάποιο blog μπροστά όπου θα μπαίνουν ενδιαφέροντα άρθρα κάτι που θα βοηθούσε στην ορατότητα μας και θα έκανε εύκολη την ενσωμάτωση μας στο planet.ellak.gr. Ή κάποιο ftp για να μπούν πράγματα που θέλουμε να διατηρήσουμε όπως τα τεύχη του ubuchu ή το yggdrassil iso. Θα μπορούσαμε να είχαμε κάποιο μικρό git service για αποθετήρια.

Αλλά ταυτόχρονα πατάμε γερά στην γη, δεν θέλουμε να κάνουμε ένα πυροτέχνημα που θα λάμψει και θα εξαφανιστεί γιατί θα έχει καεί. Τα μικρά βήματα που ξέρεις πως μπορείς να στηρίξεις μακροχρόνια είναι ο δρόμος μας, και η προσωπική μας ζωή έχει προτεραιότητα. Αν γνωρίζαμε πως μπορούμε να βασιστούμε μακροχρόνια σε μια κοινότητα, ίσως να τα κάναμε περισσότερα, ίσως να μπορούσαμε να υποστηρίξουμε άλλους να τα κάνουν, ίσως και όχι. Σε ένα σενάριο επιστημονικής φαντασίας, όπου θα είχαμε πολλά χρήματα, αυτά θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για να πληρώνουν εισιτήρια για το fosscomm ή να βοηθάνε τα επόμενα fosscomm. Αλλά είπαμε πατάμε στην γη. Είναι πιθανό επίσης να είμαστε αδικαιολόγητα μεσήλικες.

Αλλά ειλικρινά, μας γέμισε χαρά που τέθηκε το θέμα τόσο νωρίς, χωρίς να είμαστε ακόμα έτοιμοι. Θα μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα μηχανισμό για δωρεές μέσω paypal και να αποκτήσουμε κάποιο καλύτερο μηχάνημα. Αλλά υπάρχει η παγίδα να περάσει ο αρχικός ενθουσιασμός και αυτό να σταματήσει, βάζοντας σε κίνδυνο όλο το εγχείρημα. Μια καλύτερη λύση είναι το patreon όπου θα μπορείς να ελπίζεις σε μια κανονικότητα. Πιθανά να μπορούσαμε να παρείχαμε στους πάτρωνες μια φτηνή υπηρεσία dynamic dns για όσα hostname θέλουν. Αλλά δεν θέλουμε να πέσουμε στην παγίδα της σχέσης πελάτη/πωλητή.

Το έχουμε πει πολλές φορές. Δεν το θεωρούμε ότι έχουμε καμία ιδιοκτησία πάνω στο linux-user.gr , αυτό ανήκει σε όλα τα ενεργά μέλη του, και θα πρέπει να το παραδώσουμε κάποια στιγμή στους επόμενους, αν και αυτό θα πάρει κάποια χρόνια. Για να επιτύχει και να επιβιώσει στον χρόνο συζητήσεις σαν αυτή είναι απαραίτητες.

9 «Μου αρέσει»

παίδες, είμαι αντίθετος με κάποιες λογικές. επιτρέψτε μου:

μπορεί η δουλειά (το forum) να μπορεί να γίνει κ με netbook μέσα σε isola 20ετίας (ψυγείο εννοώ) κ με δανεικό wifi κτλ κτλ. δεν έχει να κάνει με τα απαραίτητα minimum τεχνικά μέσα αλλά με την άνεση του να δουλεύει απρόσκοπτα, να το χαίρεστε κι εσείς αλλά κι εμείς (κ χρειάζονται 2 παράγοντες* γι αυτό). οπότε ακόμα κι αν ένα πακέτο servicing υπερβαίνει κάπως (δεν λέω επίπεδο αχρείαστης ferrari) τις σημερινές ανάγκες, ας βάλουμε απο λίγο όλοι να πληρωθεί -αν το θέλεις- και σαν υποσεινήδητη πίστη ότι θα χρειαστεί, λόγω επιτυχίας απήχησης (fake it till u make it).

*οι 2 παράγοντες είναι τα άψυχα αλλά κυρίως τα έμψυχα. α. άψυχα: αν κάποιος βάζει τον εξοπλισμό ΤΟΥ, μια χαρά κάνει γι’ αρχή (καλή ώρα) αλλά γι’ αργότερα δεν πρέπει να περιμένουμε ότι θα το κάνει για πάντα. ΕΤΣΙ κουράζεται ο εθελοντισμός κ μαραίνεται (κ μιλάω εκ πείρας). άρα, ας τσοντάρουμε όλοι για ένα μηχανάκι που θα δουλεύει μόνο το forum ΚΑΙ λίγο για το ρεύμα ΚΑΙ λίγο για το hosting κτλ κτλ… (μην παρεξηγηθώ, δεν περισσεύουν, οικονομικός μετανάστης έγινα κι εγώ μόλις, αλλά…**). μην ψάχνουμε τώρα άμα στο τέλος κάτι γίνει ποιος θα το πάρει και σαχλαμάρες, κανείς δεν πλούτισε με τέτοια μικρά :wink:

β. έμψυχα: (είμαι υπερ και της ανταποδοτικής ανακύκλωσης κ των εταιρικών ευσήμων για τις φιλανθρωπίες κτλ κτλ. για μένα, το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ μετράει!). (υπερβολή η κουβέντα μου, ειδικά για τον σκοπό αυτού του θεματικού forum, αλλά) αν πρέπει κάποια αμοιβή να λαμβάνει κάποιος για να το δουλεύει κ να το φροντίζει, δικαιούτε να την ζητήσει (μπορεί ν’ ακούγεται too much τώρα αλλά άμα σφίξει το πράμα, κανείς δεν θέλει να μην βλέπει τα παιδιά του για να κάνει moderation), πρέπει πάντα να υπάρχει κίνητρο, έστω συμβολικό!

** …εφόσον εδώ παρέχεται (με “αι”) από όλους αλλά ειδικά απο κάποιους, μία υπηρεσία (υποστήριξης αλλά κ χαβαλέ, “να λέμε τον πόνο μας”, όπως αναφέρθηκε) γιατί πρέπει να περιμένουμε να εξαντλήσει κάθε υπομονή των συμβαλλόμενων έως να γίνει επιτακτική η κοινή συνεισφορά? (ξέρουμε όλοι πόσα θαυμάσια projects θα είχαν πάει καλύτερα με ελάχιστη παραπάνω συμμετοχή στα κοινά :wink: ). γνώμη μου, μην συζητείται το αυτονόητο: όταν παίρνω 10 ας δώσω κ 2, δεν θα φτωχέψω. κι αν δεν θέλω διαφημίσεις εδώ, χρειάζεται υποστήριξη (πόσο μάλλον στην gr-πραγματικότητα που μια 10ετία τώρα μόνο ζορίζει). ακόμα κι αν αύριο ζητήτω (sorry, το ζητιώταν είναι ένα χάλι) η υποχρεωτική εργασία πχ επόπτευσης για 1 μήνα από το κάθε μέλος, θα ήταν μία ΑΠΟΔΕΚΤΗ απαίτηση. ΚΑΝΕΙΣ δεν οφείλει να φορτώνεται τα πάντα, ενώ επωφελούνται κι άλλοι.

ps. εγώ πάντως θα ήμουν σύμφωνος κ με affiliate marketing κ με διαφημίσεις κ με δωρεές κ με tshirts κ με μπαλόνια στην ομόνοια, ο σκοπός αγιάζει τα μέσα (για μένα) κ το αποτέλεσμα μόνο μετράει. αν είναι να δουλέψει 5 αποδοτικά χρόνια αλλά κατατρώγοντας το υδρογόνο του, ο αστέρας θα πεθάνει κι εγώ μετά πάλι θα κρυώνω, αν μ’ εννοείς…

5 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ, δύσκολοι καιροί αλλά αξίζει τον κόπο και το ρίσκο

1 «Μου αρέσει»

Δείτε

2 «Μου αρέσει»

Αν κατεβάσω το rpm πακέτο από εδώ : https://github.com/brave/brave-browser/releases/download/v0.69.130/brave-browser-0.69.130-1.x86_64.rpm
και το χτίσω με SlackBuild, επωφελείται το linux-user με κάποιον τρόπο;

Θα πρέπει να το κατεβάσεις ακολουθώντας τον σύνδεσμο.

Ο σύνδεσμος με πηγαίνει σε οδηγίες εγκατάστασης για κάποιες διανομές, αλλά δεν έχει Slackware, αν από εκεί μεταβώ στο github του brave από link που έχει και κατεβάσω το πακέτο, θα βοηθηθεί το site?