Για την αφαίρεση του Gimp και το Linux Mint

Η διάκριση αυτή δεν είναι πάντα τόσο καθαρή. πχ μπορείς να αφαιρέσεις τον πυρήνα; Τέλος πάντων δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι κάτι τέτοιο είναι ξεκάθαρο σαν αρχή.

Εγώ θα έλεγα ότι κατ’ αρχήν πρέπει να διακρίνουμε τα ακόλουθα διαφορετικά πράγματα

  1. το απαραίτητο λογισμικό που είναι αναγκαίο για να είναι λειτουργικά αναγνωρίσιμο ένα σύστημα
  2. την ίδια την διανομή που ουσιαστικά είναι όλο το άμεσα υποστηριζόμενο λογισμικό είτε είναι εγκατεστημένο είτε όχι
  3. το λογισμικό που διατίθεται εντελώς ανεξάρτητα από τρίτους πχ ppa
  4. το πρόγραμμα εγκατάστασης

Ο σκοπός για το πρόγραμμα εγκατάστασης είναι να έχεις γρήγορα και εύκολα το σύστημα όπως το θες, και σε πολλές περιπτώσεις είναι απλά πιο γρήγορο και απλό να εγκατασταθούν και πέντε πράγματα παραπάνω που δεν θα τα χρειαστείς ποτέ και ίσως δεν θα μάθεις καν ποτέ ότι υπάρχουν παρά να επιλέγεις ένα-ένα τι θες.

Κάπως έτσι ήταν η κατάσταση στις διανομές πριν έρθει το Ubuntu. Και το δυνατό σημείο του Ubuntu ήταν ακριβώς η εγκατάσταση με ελάχιστα κλικ και χωρίς να σε ρωτάει πολλές ερωτήσεις. Ήταν ένας από τους λόγους για τους οποίους ο κόσμος αγάπησε το Ubuntu :ubuntu: .

3 «Μου αρέσει»

μια διανομη που εχω αγαπησει το arcolinux, κανει μου φαινεται την χρυση τομη. εχει να διαλεξεις απο εγκατασταση σκετο arch μεχρι πληρες iso με πολλα καλουδια προεγκατεστημενα.
εχει πχ iso xfce4 bare -γυμνο δηλαδη- μονο το γραφικο περιβαλλον και βαζεις οτι θελεις μετα. και iso με ολα μεσα περιηγητη κλπ κλπ.στην αρχη ο αρχαριος θα επιλεξει το πληρες και οσο μαθαινει-αν θελει να μαθει- παει σε πιο “γυμνες” καταστασεις.
το ubuntu οπως και το mint ειναι ακριβως οτι θελει στην αρχη ο νεος χρηστης του linux ερχομενος απο την “ευκολια” των windows , μην το ξεχναμε αυτο. στα windows αν θυμαμαι καλα δεν εχει προεγκατεστημενο καποιο εργαλειο για επεργασιας φωτο.

1 «Μου αρέσει»

δεν νομίζω ότι υπάρχει «χρυσή τομή» γιατί στην τελική είναι ανόμοια πράγματα.

δεν ξέρω κιόλας ειδικά για το arcolinux αλλά υποθέτω ότι είναι διαφορετικό από το manjaro, το ubuntu και το mint που θέλουν να δώσουν ένα πρόσωπο ως διανομές.

Σε κάθε περίπτωση το όλο θέμα δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό, ας κάνει όποια «διανομή» ότι θέλει, μπορεί να τις χρησιμοποιήσω για ευκολία, σίγουρα θα προτείνω αναλόγως αλλά για μένα το σημαντικό είναι τι κάνουν οι «μητρικές» διανομές δηλαδή το debian και το arch. καθώς και αν οι τεχνολογίες που αναπτύσσωνται είναι προσβάσιμες.

2 «Μου αρέσει»

Για τους νεους χρηστες το Ubuntu, το Mint και ολες οι αλλες διανομες που ακολουθουν το ιδιο μοτιβο κατα την εγκατασταση ειναι ταμαμ.

Προσωπικα προτιμαω (και ειναι προτιμηση οχι τιποτα αλλο) το να διαλεγω απο την αρχη της εγκαταστασης τι θελω να κανω με το συστημα… εχω ενα καλο μηχανιμα με καινουργιο υλικο (hardware) ? Ριχτου GNOME/KDE/Cinnamon/Budgie.

Λιγο ποιο παλιοτερο laptop? Cinnamon αν το τραβαει ή MATE. Δεκαετιας Desktop για καποιον που δεν θελει να το αποχαιρετιστει; XFCE ή LXQt.

Βρηκα καμια ευκαιρια στα τοπικα Buy&Sell γκρουπακια στο FB και τσημπισα κανενα 4πυρινο σε καλη τιμη; καθολου Desktop και βουρ για server.

Και ολες αυτες οι επιλογες που μου επιτρεπουν να κανω την δουλεια μου οπως θελω εγω σε πια διανομη; Debian αδερφια :)

Οι επιλογες που μπορουμε να κανουμε σαν χρηστες πρεπει να μαθουν οι νεοφερμενοι στο GNU/Linux οτι ΔΕΝ ειναι οι εχθροι μας αλλα το αντιθετο. Και το οτι υπαρχει επικεντρωμενο στην βιτρινα… (αυτο που προαναφερα σαν “front and center”) δεν ειναι παντα το καλυτερο για εμας και πρεπει συνεχεια να ψαχνουμε.

Οσο για τις επιλογες του Mint… δικια τους η διανομη και κανουν αυτοι οτι καλητερο για εκεινους και τους χρηστες τους. Δεκτον και κατανοητον. ΑΛΛΑ (και εδω ερχεται το μεγαλο αλλα) μηπως θα ηταν καλητερο αντι για προεπιλογες να βγει ενα ωραιο παραθυρο με επιλογες… που να λεει… πχ… ξερουμε οτι δεν ειναι ολοι οι χρηστες το ιδιο… διαλεξτε τα αγαπημενα σας προγραμματα για εγκατασταση, και να εχει μια επιλογη που να λεει Drawing Gimp inkscape mtpaint gpaint κλπ… ας δωσει την δυνατοτητα επιλογης στον χρηστη αφου εγκατασταθει το κυριως λειτουργικο. Τουλαχιστον θα ειναι μια επιλογη.

1 «Μου αρέσει»

Το θέμα δεν είναι αν μια επιλογή υπάρχει προεγκατεστημένη ή αν υπάρχει στο software center. Το προβλημα είναι να μην υπάρχει στα repos και να αρχίζεις τις ματσακονιές. Έτσι υπάρχει το debian και τα παράγωγά του, άλλες μεγάλες διανομές με χιλιάδες εφαρμογές και κάποιοι άλλοι με πολύ λιγότερες. Ήδη αντιμετωπίζω κάποιες ελλείψεις στο κατά τα άλλα σταθερότατο sabayon

4 «Μου αρέσει»

Εγώ παιδιά το είχα το gimp στα windows παλιά. Όταν γνώρισα το free paint.net και έχοντας προσπαθήσει με το Photoshop έπαθα πλάκα. Γιατί το gimp το είχα βρει μεν καλό αλλά έτρωγε κολλήματα και το Photoshop το βρήκα βαρύ. Και τα δύο ήταν για εμένα που μάθαινα δύσχρηστα. Βέβαια για τη δουλειά που τα ήθελα (δημιουργία αφισών και εξωφύλλων) είχαν φτάσει σε καλό επίπεδο. Το gimp το βρήκα ένα τακ.καλυτερο για τα γούστα μου. Βέβαια και τα δύο τα βάζει κάτω για εμένα το paint.net σε ευκολία και ταχύτητες σε χαμηλότερης δυναμικής PC.
Ένας πιο επαγγελματίας ίσως δε μπορέσει να κάνει πίσω από τα άλλα.

Στην ουσία εγώ θέλω μια ελαφριά Linux διανομή. Μια εύκολη και με out of the box λειτουργίες. Γιατί είμαι αρχάριος και γιατί έτσι έχω μάθει. Συμβιβασμούς θα κάνω εννοείται. Οι ανάγκες μου χωράνε στο mint.
Πριν λίγο είδα και το Linux bodhi και όταν θα είμαι στο PC μου θα του ρίξω μια ματιά. Για να προχωρήσω σε κάτι άλλο θα δω αν δε με καλύπτει το υπάρχον. Επίσης μου άρεσε που δεν έχει πολλές τζιριτζάντζουλες το mint για να βάζω εγώ τι μου αρέσει.

Επανέρχομαι και επανατοποθετούμαι μετά από 1 ολόκληρο μήνα τριβής με το linux mint 19.3 tricia σε περιβάλλον mate…

Το paint που έχουν βάλει είναι πραγματικά αρκετά δύσχρηστο. Είναι πάρα πολύ περίεργο το περιβάλλον εργασίας του και φυσικά δεν μπορώ να τελειώσω μια απλή δουλειά γιατί όλα γίνονται μαντάρα. Ας πούμε δε μπορείς να κάνεις ένα crop της προκοπής χωρίς να παιδευτείς. Θα έλεγα ο,τι το pinta αν δεν είχε τα κολλήματα του είναι πιο καλή επιλογή. Δυστυχώς όμως η έκδοση που έχει στα αποθετήρια είναι full χάλια.

Η ιδέα να βάλουν το paint αντί του Gimp είναι καλή αλλή η συγκεκριμένη εκτέλεση είναι προβληματική για μένα. Μπορεί βέβαια να το βρίσκετε ωραίο εσείς και κάποιος να βολευτεί αλλά προσωπικά το βρήκα δύσχρηστο.

Ούτε σε μένα λειτουργεί σωστά. Το μεγάλο πρόβλημα είναι στο save και στο export, που πολλές φορές δεν αποθηκεύει τις αλλαγές. Ακόμα δεν έχω βρει άξιο αντικαταστάτη του pinta, ούτε σε online.

Δεν γνωρίζω το pinta, πάντα το Gimp χρησιμοποιούσα αλλά για δες αυτό https://pixlr.com/ μπορείς να επεξεργαστείς και αρχεία .psd

Σωστά τα λες. Το pinta από τα αποθετήρια του mint είναι απλά μια αθλιότητα. Εξαιρετικό πρόγραμμα αλλά κλείνει μόνο του σε ανύποπτο χρόνο.

Προσωπικα θα πω τσου στο https://pixlr.com γιατι δεν ειναι ΕΛ/ΛΑΚ. Αν ηταν και παλι θα ελεγα οχι γιατι μου φαινεται πολυ κοντα στο να ειναι αλλη μια εφαρμογη για κινητο παρα μια web-based λυση για απλη επεξεργασια εικονας. Βεβαια θα μου πεις για αυτο που το θελουν οι απλοι χρηστες ειναι μια χαρα… περι ορεξεως… κολοκυθοπιτα.

1 «Μου αρέσει»