Για την αφαίρεση του Gimp και το Linux Mint

Πολλή συζήτηση για το τίποτα. Το gimp για όποιον το θέλει είναι ένα κλικ από τον software manager.

4 «Μου αρέσει»

Δεν θα συμφωνησω. Οι προεπιλογες καθε διανομης προδιαθετουν την κατευθυνση τους και το ακροατιριο τους. Αν ηταν αλλιως και ολοι λεγαμε πολυ συζητηση για το τιποτα… δεν θα επρεπε καν να υπηρχαν το Ubuntu και το Mint γιατι… ολα αυτα που κανουν οι εν λογω διανομες με 2-3 κλικ η λιγοτερο σε καποιες περιπτωσεις τα κανει και το Debian με λιγη προσπαθεια (λιγο elbow grease που λενε και οι αγγλοφωνοι φιλοι μας).

Αλλα στην πραγματικοτητα το Ubuntu και το Mint ταυτιζονται απο πολλους σαν “φιλικες προς τον νεο χρηστη” διανομες ενω το Debian εχει παρει την ρετσινια της δυσκολης διανομης.

Στην ουσια οι προεπιλογες χτιζουν προσδοκιες. Αλλα και ταυτοχρονα χτιζουν και ψευδαισθησεις.

3 «Μου αρέσει»

Εγώ νομίζω ότι δεν εξαρτάται το target group της διανομής από το αν θα μπει gimp ή όχι, αλλά από το UI και τις γενικότερες επιλογές χρηστικότητας. Το gimp δεν χρειάζεται σε όλους και όσοι το χρειάζονται ξέρουν να το αναζητήσουν και να το εγκαταστήσουν. Μια βασική εφαρμογή drawing, λίγο πολύ όλοι θα την χρησιμοποιήσουν κάποια στιγμή. Για το δικό μου workflow το gimp είναι απαραίτητο. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσω να χρησιμοποιώ mint επειδή δεν είναι προεγκατεστημένο. Αυτό που κοιτάω για την επιλογή διανομής είναι το UI και το ποιες δυνατότητες μου δίνει out of the box χωρίς να φτύσω αίμα για να το φτάσω εκεί που το θέλω. To mint λοιπόν είναι για μένα μακράν η καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη διανομή που υπάρχει και αυτό δεν αλλάζει από τις προεγκατεστημένες εφαρμογές που μπορώ να τις χρησιμοποιήσω ή όχι ανάλογα με τις ανάγκες μου.

2 «Μου αρέσει»

Το gimp πιάνει μόνο 100 μέγα και βασίζεται σε συνήθεις βασικές βιβλιοθήκες. Πολύ συζήτηση για το τίποτα. Δεν επηρεάζει ιδιαίτερα ούτε καν το μέγεθος τής εγκατάστασης.

1 «Μου αρέσει»

ΟΚ εν ετει 2019 (και παμε προς το 2020) που κανενας μα κανενας δεν φτιαχνει γραφικα στα Windows χωρις Photoshop, το να θεωρουμε οτι το απλουστερο προγραμμα για γραφικα που μιαζει με το MS Paint ειναι καλο να μπαινει σαν προεπιλογη και το GIMP να μπαινει σαν δευτερευουσα επιλογη για μενα στελνει το λαθος μυνημα.

Αλλα επιλογες ειναι αυτες και το Mint κανει τις δικες του. Προσωπικα εγω με το GIMP δουλευω απο τοτε που χρησιμοποιω Debian και δεν το αλλαζω. :slight_smile: Αν θελησω να δειξω ή να χρησιμοποιησω κατι πιο απλο υπαρχει το Fotoxx και το Photoflare στα αποθετηρια του Debian. Και ειναι ειτε ενα sudo apt-get install μακρυα, ειτε 2 - 3 κλικ με το synaptic. Οπως τον βολευει τον καθενα :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Μα τι είναι αυτά που γράφεις τώρα για πρωτεύουσα και δευτερεύουσα επιλογή… Δηλαδή στα windows που έρχονται με το ,paint και το Photoshop το χρυσοπληρώνεις, τίθεται τέτοιο θέμα? Η πλειονότητα του κόσμου μέχρι paint/drawing θα φτάσει και το gimp/Photoshop είναι για όσους τα χρειάζονται. Gimp θα βάλει οποίος χρειάζεται image manipulation, inkscape οποίος χρειάζεται γραφιστική δουλειά κ.ο.κ.

1 «Μου αρέσει»

Φίλε μου εξαιρετικός. Δεν τα ήξερα αυτά αν και ψιλιαζομουν ότι γίνεται. Ωραίος μόλις φτιάξω το PC (γ@^÷ τις οικονομικές δυσκολίες) θα τα φτιάξω αυτά.
Βασικές λειτουργίες απόλυτης ελευθερίας.

ΟΚ αν με αφησεις να σου εξηγησω τοτε θα καταλαβεις.

Το Photoshop το ανεφερα γιατι οσους ελληνες ξερω και τους μιλαω για το GNU/Linux ή το Office θα αναφερουν σαν τροχοπεδι ή το Photoshop. Το GIMP εχει παρομειες δηνατοτητες με το Photoshop και ερχεται με τις περισσοτερες διανομες. Και εφοσον μπορει να χρησιμοποιησει κανεις το GIMP να κανει οτι και το MS Paint και δεν χρειαζεται να κανουμε το περιβαλλον γιατι να μπει κατι αλλο σαν προεπιλογη μιας και το GIMP εχει ΧΡΟΝΙΑ τωρα σε καθε διανομη σαν προεπιλογη; Ποιος ο λογος; Υπαρχουν χιλιαδες tutorials στο Youtube και δεκαδες αν οχι εκατονταδες στα Ελληνικα. Που ακριβως αποσκοπει αυτη η προεπιλογη μιας και οταν οι χρηστες θα δουν οτι το Drawing ειναι πολυ απλοικο θα πανε ξανα στο GIMP… αν μη τι αλλο αν θα δουνε οτι δεν υπαρχει κατι που να ειναι αναλογου του Photoshop στο Mint οι χρηστες που πανε σε διανομες που “απλα δουλευουν εξω απο το κουτι” (“just works out of the box”) δεν θα δουν το Mint σαν μια επιλογη που θα θελησουν να διαλεξουν. Με λιγα λογια θα τους γυρισει μπουμερανγκ (Θυμαται το Unity του Ubuntu κανενας;).

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι θέμα αν καταλαβαίνω ή όχι. Είναι θέμα οπτικής. Εξηγούμαι

Για όσους αναφέρουν ως εμπόδιο το office: Αν είναι επαγγελματίες που έχουν κλειδωθεί στο office γιατί χρειάζονται 100% συμβατότητα με έγγραφα office παλαιότερα και νεώτερα, μένουν windows. Ας πρόσεχαν. Όσοι κάνουν βασική mainstream χρήση, έχουν την επιλογή μέσα από linux να χρησιμοποιούν το web office που είναι δωρεάν (με βασική αλλά επαρκή λειτουργικότητα και 100% συμβατότητα με τα έγγραφά τους). Επίσης έχουν την επιλογή να μεταβούν σε libre office με μικρή επένδυση σε εκμάθηση και πολύ καλή συμβατότητα με MS office. Υπάρχουν και οι advanced users σαν και μένα που είναι αποφασισμένοι να πάνε σε open source λογισμικό, για ιδεολογικούς ή οικονομικούς λόγους, οι οποίοι δεν χρειάζονται πειθώ. Είναι αποφασισμένοι και θα το κάνουν, αφιερώνοντας τον χρόνο που θα χρειαστεί για να μάθουν το νέο εργαλείο.

Για όσους αναφέρουν ως εμπόδιο το Photoshop: Αν πρόκειται για επαγγελματίες με βαριά χρήση photoshop (φιλτρα κτλ), μένουν windows. Ας πρόσεχαν και αυτοί. Όλοι οι άλλοι που έχουν “σπασμένο” photoshop, οι τζαμπατζήδες δηλαδή με περιστασιακή χρήση, μπορούν άνετα να μεταβούν στο gimp. Γιατί όμως να τους ξενίζει που δεν θα είναι προεγκατεστημένο στο λειτουργικό; Είχαν και στα windows το photoshop προεγκατεστημένο ή έτρεχαν να το κατεβάσουν και μετά να το “σπάσουν” με επικίνδυνες μεθόδους (malware) κτλ. Θα μπουν τώρα στο κάθε mint και με ένα κλικ θα εγκαταστήσουν gimp και θα τους χαλάσει; Με ποια λογική;;;; Ίσα ίσα που θα δουν την ευκολία και θα εντυπωσιαστούν πιστεύω!

Το unity γύρισε μπούμερανγκ (ήταν και η αιτία -ΕΥΤΥΧΩΣ- να φύγω από Ubuntu και να περάσω στο mint) γιατί απλά δεν ήταν καλό για την πλειονότητα του κόσμου και είχε και αρκετά προβλήματα. Πρόσεξε, δεν θέλω να ξεκινήσω κάποιο flame war, λέω για την πλειονότητα του κόσμου. Δεν άρεσε. Το UI, όμως, είναι μια βασική παράμετρος επιλογής μιας διανομής, ενώ το αν είναι εγκατεστημένο ή όχι το gimp που στην τελική το βάζεις με ένα κλικ, δεν είναι σε καμία περίπτωση deal breaker.
Αυτή είναι η άποψή μου.

1 «Μου αρέσει»

όσο πιό “γυμνή” είναι μια διανομή τόσο καλύτερα. αυτό είναι και η οφορφιά. την στολίζει κανείς όπως θέλει. έτσι μαθαίνει κιόλας. το mint είναι από τις κορυφαίες διαμομές ουτως η άλλως.

4 «Μου αρέσει»

Κατανοητη και δεκτη η αποψη σου.

Η δικια μου ειναι λιγο διαφορετικη. Και εγω σε καμια περιπτωση δεν θελω να αρχισω ενα flamewar αλλα θα την παραθεσω. Εχεις δικιο. Ειναι θεμα οπτικης.

Το ενα δεδομενο που βλεπω ειναι οτι το Drawing ειναι προγραμμα σαν το MS Paint. Καλως η κακως απευθυνεται σε ενα κοινο που δεν εχει καθολου τις ιδιες απαιτησεις με αυτους που χρησιμιοποιουν το GIMP. Δεν μιλαμε για τσαμπατζιδες ή οχι αλλα για απλους χρηστες. Το οικονομικο δεν το κοιταω αυτη τη στηγμη γιατι δεν ειναι κατι που αναλυεται ευκολα και ειναι εξαρτημενο απο τις περιστασεις στην ζωη του καθενος μας. Παρολα αυτα το MS Paint ερχεται ενσωματομενο με τα Windows και το Office και το Photoshop συνηθως το βρισκεις σπασμενο για οσους το θελουν και δεν μπορουν να το αγωρασουν κανονικα ή δεν θελουν ή δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν τα αντιστοιχα ΕΛ/ΛΑΚ προγραμματα.

Σε οποιον εχω μιλησει μεχρι τωρα… και ειναι καμποσοι και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο (αυτη τη στιγμη ειμαι στον Καναδα) δεν τον εχω δει να κατεβαζει GIMP για τα Windows και οπου το βρω σε εγκατασταση Windows ειναι επιδει ειτε ο χρηστης το εχει παρει απο φιλο και του κανει και το εχει δοκιμασει ειτε ειναι ψαγμενος.

Το αλλο δεδομενο ειναι οτι οι περισσοτεροι νεοφερτοι χρηστες πριν γινουν πιο εξεληγμενοι και ψαγμενοι στο GNU/Linux ψαχνουν περισσοτερο με τα ματια τους και λιγοτερο με το τι στην πραγματικοτητα χρειαζονται. Η διαλογη της διανομης γινεται πια με κριτηρια του ποσο ομορφη ειναι και τι ευκολιες εχει. Δεν εχει σημασια αν το GIMP το εγκαθιστας με 1, 2, η 3 κλικ απο το Software Center. Αν δεν εινα μπροστα δηλαδη “front and center” δεν προκειτε να ασχολιθει κανενας απο τους καινουργιους μαζι του. Θα ξεχαστει και θα χαθει. Και ειναι ενα συμαντικο project που ΔΕΝ πρεπει να ξεχαστει.

Δυστηχως… και εδω ειναι λαθος της ευρυτερης κοινωτητας και εντως Ελληνικων συνορων και εκτως… διανομες οπως το Arch και το Debian ειναι διανομες για τους “ψαγμενους” και οχι για αυτους που ξεκινανε απο την αρχη το ταξιδι τους γιατι ειναι “καλυτερο” να κανακευουμε τους νεοφερτους αντι να τους δινουμε την αληθεια οτι το λειτουργικο για να το δουλεψεις σωστα και να ξερεις που και τι να κανεις δεν χρειαζεται να το “κρυψεις” αλλα να το εχεις με ολες του τις επιλογες.

Γιαυτο και το Ubuntu και το Mint και το Elementary και το Pop-OS ειναι πιο γνωστα απο το Debian το Arch το Slackware και αλλες απο τις “παλιες, δυσκολες” διανομες. Κανενας δεν εχει σκευτει οτι υπαρχει λογος για τον οποιον το Debian δεν εχει τις ευκολιες στην εγκατασταση των drivers που εχει το Ubuntu και το Mint και απλα τους ονομαζουν “ιδεολογικους” και κουραφεξαλα.

Η γνωμη μου ειναι “for the record” οπως λενε και οι αγγλοφωνοι φιλοι μας, οτι το πολυ κανακεμα και η πολυ ευκολια κανει περισσοτερο κακο παρα καλο.

το gimp δεν πρεπει να εξαφανιστει συμφωνω, και δε θα εξαφανιστει οπως δεν εξαφανιστηκε και το photoshop εξαιτιας του ms paint, γιατι το gimp ειναι πολυ καλο και χρησιμο. Κατα τη γνωμη μου το μιντ εκανε καλα που το εβγαλε απο προεπιλεγμενο και εβαλε κατι πιο ευχρηστο και απλο για καθημερινη χρηση που δεν εχει δυσκολη καμπυλη εκμαθησης για τον απλο καθημερινο χρηστη.

3 «Μου αρέσει»

Το 99% των χρηστών θέλει να βάλει μια εικόνα μέσα σε μια εργασία, δεν ασχολείται με photoshop και gimp για ένα απλό annotation (με το gimp πρέπει να είσαι γραφίστας για να τραβήξεις έναν βέλος ή να κάνεις έναν κύκλο). Προσωπικά δοκίμασα το drawing και διαπίστωσα ότι είναι εκπληκτικό για αυτήν την δουλειά, είναι άξιος αντικαταστάτης του πεθαμένου pinta.

4 «Μου αρέσει»

Για ενα απλο annotation υπαρχουν προγραμματα… πχ gpaint, kolourpaint, mtpaint.

Πρεπει να εισαι γραφιστας για να τραβιξεις ενα βελος; Οχι ρε παιδια λιγη προπωνηση θελει το θεμα. Σε οτι πιανουμε λιγο προπονυση θελουμε. Και στο Paint για να φτιαξεις κυκλο θες να το μαθεις το προγραμμα γιατι πας για κυκλο και αν δεν ξερεις το Paint φτιαχνεις ελλειψη. Και απ’οτι ξερω στο Paint των Windows 7 δεν εχει επιλογη για βελλακια… τα φτιαχνεις με 3 γραμμες (αρκει να ξερεις πως κανεις σωστες γραμμες και οχι γραμμες σαν να εχεις Παρκινσονς). Για το Paint απ’τα Windows 10 το παλιο Paint διαφερει παρασαγκας.

Για Annotation υπαρχει το gromit, το spotlighter αλλα και το xournal για annotations σε PDF αρχεια.

Annotations επισεις μπορεις να κανεις ανετα απο το LibreOffie Draw για απλες φωτο. Δεν υπαρχει μονο μια επιλογη υπαρχουν πολλες. Δεν χρειαζεται αλλη μια. Χρειαζεται documentation και καποιος τροπος ετσι ωστε οι χρηστες να ξερουν τι χρειαζονται να κατεβασουν και να εγκαταστησουν (παλι γνωμη μου και παλι δεν προσπαθω να ξεκινησω καποιο flamewar. Ολα αυτα που χρειαζομαστε ειναι ηδη μεσα στην διανομη. Δεν χρειαζονται τετοιες προεπιλογες. Μονο σωστο κεντρικο documentation.

1 «Μου αρέσει»

Αυτήν την στιγμή, σαν απλό χρήστη, μου προτείνεις να ψάξω 100 προγράμματα για annotation και να … εξασκηθώ στο gimp και να ψάχνω documentation.
Γιατί να μην έχω το drawing να κάνω την δουλειά μου και αν χρειαστώ κάτι παραπάνω να ψάξω το…παραπάνω;
Φίλε μου, εγώ θέλω να κάνω την δουλειά μου γρήγορα και αποτελεσματικά, δεν θέλω να ψάχνω, δεν έχω ούτε χρόνο, ούτε διάθεση για ένα πράγμα που ίσως να μην ξανά χρειαστώ. Τα χαρακτηριστικά ενός λειτουργικού πρέπει να βολεύουν τους πολλούς και απλούς χρήστες, οι άλλοι ξέρουν τι και που θα τα βρούνε.

6 «Μου αρέσει»

Για μένα μία διανομή τα χρειάζεται και τα δύο. Το GIMP είναι ένα πολύ δυνατό πρόγραμμα που τα κάνει όλα και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το Photoshop (ίσως μερικούς αλγορίθμους και ευκολίες στο UI). Το Drawing (και πολλά άλλα) είναι ένα πολύ απλό πρόγραμμα, που μπορεί να σου κάνει μία πολύ απλή δουλειά με ευκολία.

Αυτό που χρειάζεται κάθε διανομή είναι ένα καλά οργανωμένο γραφικό “Software Center”. Αν χρήστης χρειαστεί κάτι παραπάνω από το πολύ απλό θα το εγκαταστήσει με 2-3 κλικ. Αυτοί που χρειάζονται και μαθαίνουν το παραπάνω ακόμα και στα Windows δεν είναι ούτε 1 / 100.

Για το κομμάτι της απεύθυνσης, μία διανομή πρέπει να απευθύνεται σε όλους (κατά την άποψη μου). Η σχέση χρήστη-διανομής πρέπει να είναι δυναμική και να προσαρμόζεται στις ανάγκες του χρήστη σε κάθε δεδομένη φάση του. Ότι δεν έχει ανάγκη ένας χρήστης είναι σημαντικό να μπορεί να το κρύψει πίσω από έναν “μανδύα αφαιρετικότητας”. Η “τέλεια” διανομή για μένα θα προσπαθούσε να προσφέρει σε όλους το επίπεδο αφαιρετικότητας που έχουν ανάγκη. Δεν χρειάζεται να μπορούν να δουν όλοι κάτω από το καπό. Κάθε φορά που οι ανάγκες του χρήστη υπερβαίνουν το δικό του επίπεδο και έρχεται σε σύγκρουση με τη δική του αφαιρετικότητα, τότε θα διαβάσει, θα εξελιχθεί και θα μειώσει την αφαιρετικότητα.

Ωστόσο είναι ευθύνη της κοινότητας, ότι μπαίνει πίσω από τον “μανδύα αφαιρετικότητας” να πηγάζει και να διατηρεί τις αρχές του FOSS.

4 «Μου αρέσει»

Για την χρήση που προσωπικά κάνω (υπογραμμίσεις, βελάκια, annotation και λίγο κείμενο). Όσοι παρακολουθούσαν παλιά τα #linuxmint-tips στο facebook θα θυμούνται ίσως τις εξαιρετικής γραφίστικης ποιότητας δουλείες μου, με βελάκια και κείμενο σχεδιασμό με το mouse :rofl: :rofl:

Επίσης τελευταία έχω πιάσει τον εαυτό μου να τραβάει screenshoot του gimp με το frameshoot

εικόνα

Προφανώς δεν είμαι το μέτρο κανενός πράγματος, ούτε και εκπροσωπώ κάποιον πλατωνικό απλό χρήστη. Πάντα οι ανάγκες του ενός δεν είναι ίδιες με τις ανάγκες κάποιου άλλου, αν και μπορεί να υπάρξει μια κατάταξη σε κάποια πράγματα. Δεν ασχολείται με την φωτογραφία για παράδειγμα το σύνολο του πληθυσμού, άντε να τραβήξει κάποιος μια με το κινητό, ούτε έχουν όλοι καλλιτεχνικές ευαισθησίες.

Αν το drawing είχε και δυνατότητες screen capture θα είχε το ακριβώς ελάχιστο σύνολο δυνατοτήτων που προσωπικά θα επιθυμούσα από ένα πρόγραμμα. Η ερώτηση που πρέπει να τεθεί λοιπόν είναι αν η επιλογή αυτή καλύπτει το κοινό που απευθύνετε το Mint ή όχι. Και αν κάποια άλλη επιλογή είναι κατάλληλη για την απεύθυνση μιας κάποιας άλλης διανομής.

Και μίας και δεν είμαστε εμείς ίδιοι θέλουμε κει οι διανομές μας να είναι διαφορετικές.

5 «Μου αρέσει»

offtopic αλλά εχεις τσεκαρει το flameshot ;

Γιατί δεν σε καλύπτει το print screen του λειτουργικού, απευθείας από το πληκτρολόγιο σου και paste όπου θέλεις για επεξεργασία? Αν όχι, τότε δοκίμασε το shutter, είναι ισάξιο του flameshot, αλλά κερδίζει στα σημεία imo

1 «Μου αρέσει»

Όλες οι διανομές αποφασίζουν για κάποιο λόγο να εγκαταστήσουν κάποιες εφαρμογές και για μένα αυτό είναι απόλυτα σεβαστό και θεμιτό, το μόνο που δε δέχομαι είναι να μην μπορείς να αφαιρέσεις μια εφαρμογή, βλέπε Android…

Αν είχα κάτι να προτείνω είναι στο πρώτο άνοιγμα μετά την εγκατάσταση να σε ρωτάει ποιες εφαρμογές θέλεις, πχ να επιλέγεις browser ανάμεσα από 3-4 επιλογές κτλ ή να πατάς ένα κουμπάκι που θα λέει εγκατάσταση προτεινόμενων εφαρμογών… ουσιαστικά δηλαδή η εγκατάσταση των εφαρμογών να γίνεται μετά την εγκατάσταση του Mint.

Αν και πιστεύω ότι οι 9 στους 10 θα επέλεγαν εγκατάσταση προτεινόμενων εφαρμογών… :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»