Για τη χρηματοδότηση του linux-user.gr

Δεν τον γνωρίζω άλλωστε ο brave αν χρησιμοποιείται, μηνιαίως ενισχύει τις σελίδες που επισκέπτεται και είναι συνεργαζόμενες.

1 «Μου αρέσει»

Κατέβασέ το να σου αφήσει το κουκί και κάνε το εγκατάσταση όπως θέλεις. Για να πιάσει τόπο θα πρέπει να τον χρησιμοποιήσεις για 1 μήνα το ελάχιστο.

2 «Μου αρέσει»

δηλαδη θα πρεπει να εχει για κανα μηνα τουλαχιστον το κούκι; αυτο λες; αν για καποιο λογο τα σβησει ή θελει να τα σβηνει;

δε φτιαχνετε και ενα paypal για μας που μπορει να θελουμε να βοηθησουμε και δεν προκειτε να κατεβασουμε κανεναν browser extra?

3 «Μου αρέσει»

Αποθηκεύει το κουκί και για να επωφεληθεί στο συγκεκριμένο παράδειγμα το φόρουμ αυτό θα πρέπει για έναν μήνα να το επισκέπτεσαι από Brave browser.

Αρκεί η 1η επίσκεψη για να αντιστοιχίσει το κουκί με το μηχάνημα του επισκέπτη. Μετά μπορεί να το σβήσει

Γραφίστα για λογότυπο ψάξε και πάρε προσφορά, και αφού κάνουμε νήμα και συμφωνήσουμε στο λογότυπο, δες αν μπορείς να βοηθήσεις εκεί. Λέω γω τώρα μια ιδέα…

1 «Μου αρέσει»

Αν θελετε τα δινω σε εναν γραφιστα στην εταιρεια μου και κανει μερικα δωρεαν. Αλλα μετα τα μεσα Νοεμβριου γιατι τωρα εχουν φουλ δουλεια

Ηδη εχω δωσει να φτιαχτουν και μερικα εισαγωγικα βιντεο για καναλι youtube που λεγαμε σε αλλο θεμα

3 «Μου αρέσει»

Ωραία, μίλα με την διεύθυνση για περισσότερα εγώ ιδέες ρίχνω.

αυτο μου κινησε την περιεργεια. Πως ακριβως θα ξερουν οτι ο brave εχει χρησιμοποιηθει για 30 μερες, ειδικα εφοσον εχεις σβησει το κουκι;

Γενικά υπάρχουν πολλές απορίες. Δεν το κατεβάζω καν από εκεί, χρησιμοποιώ αποθετήρια. Μια πιθανή υλοποίηση είναι με χρήση της IP. Υπάρχει κάποιους μήνες η δυνατότητα και κανείς δεν έχει κάνει afaik κάποια καταγγελία.
Άρα ας τους θεωρήσουμε ειλικρινείς. Είναι ένα στοίχημα χαμηλού ρίσκου, μιας και ο browser τους είναι όντως καλός και χρήσιμος. Και το μοντέλο που προτείνουν σε αντικατάσταση του freemium είναι λογικό και πραγματιστικό. Αν στηριχθεί ίσως να μπορείς να πληρώσεις τον server με αυτό μια μέρα.

Νομιζω οτι το θεμα δεν ειναι το πως θα το ξερουν, αλλα το οτι πρωτα απ ολα δεν φτιαχτηκε ενα ιδρυμα, μια μκο η κατι τετοιο που να υποστηριζει το εγχειρημα, αλλα μια εταιρεια που φυσικα μπορει να κανει οτιδηποτε ενδοεταιρικα χωρις να δινει λογαριασμο σε κανεναν. Αυτο ειναι το πρωτο που με απωθει απο τη χρηση. Το δευτερο ειναι οτι εγω που διαβαζω τα τοπικα νεα της ιδιαιτερης πατριδας μου, δεν θα βοηθαω στην ουσια την μικροεφημεριδα με τα μικρα εσοδα που επαιρνε απο διαφημισεις. Θα πρεπει η εφημεριδα απο συνεργατης της google να γινει συνεργατης του brave. Ειναι λιγο φασιστικο ολο αυτο, και φυσικα ειναι κλοπη δικαιωματων και αδειων χρησης απο την μικροεφημεριδα

Μια μικροεφημερίδα της περιοχής μου δεν θα βοηθηθεί ποτέ από εμένα, μιας και δεν θα δω ποτέ τις διαφημίσεις της έτσι και αλλιώς. Η εφημερίδα έχει πάντα την επιλογή να ενσωματώνει τις διαφημίσεις, χωρίς την χρήση εξωτερικών trackers αν λοιπόν θέλει ας κάνει αυτό.

Το Brave δίνει επίσης μια άλλη δυνατότητα, να στηρίξω άμεσα την εφημερίδα με το κρυπτονόμισμα του. Έχω ενισχύσει κάποιες φορές το “The Press Project”, αλλά η ενίσχυση μου περνάει πάλι μέσα από ρουφιάνο, την τράπεζα αυτή την φορά. Αν η ενίσχυση μπορούσε να γίνει πραγματικά ανώνυμα θα ήταν μεγαλύτερη.

Το ότι το μοντέλο του Fremium ήταν προβληματικό ήταν ήδη ορατό απο την προηγούμενη χιλιετία. Η ερώτηση πριν το dot boom ήταν πως βγάλω λεφτά απο το internet? Και η απάντηση ήταν θα κερδίζεις λεφτά από τα κλικ στις διαφημίσεις, σε άλλα site που επίσης θέλουν να βγάλουν λεφτά. Για να έχεις επισκεψημότητα θα πρέπει να πληρώσεις ώστε άλλοι να κάνουν κλικ σε εσένα. Αυτή η λογική πέραν του ότι επιβραβεύει το κακής ποιότητας περιεχόμενο και τα fake news, κάνει εμάς το προίόν. Ευκολότερα θα κάνεις κλικ στο diaforetico.gr, αντι για μια σοβαρή δημοσιογραφική έρευνα, αλλά θα πλήρωνες για αυτό; Αυτά πέραν του ότι μας κάνει εμας τους ίδιους προϊον και την απειλή στην αστική δημοκρατία. (Κάθομαι να φάω σουβλάκι και τα android αρχίζουν όλα να προτείνουν εστιατόρια της περιοχής. Αν αυτό το έλεγε κάποιος το 1990 θα το θεωρούσαν όλοι μια δυστοπική επιστημονική φαντασία)

Οι τράπεζες επανειλημμένως έχασαν την δυνατότητα να φτιάξουν ένα πλαίσιο μικροπληρωμών, όπως οι δισκογραφικές και το holywood έχασαν την δυνατότητα να φτιάξουν ένα σύστημα διανομής πολιτιστικών αγαθών. Έτσι τους πήρε το netflix, το itunes τα σώβρακα και ουδείς λυπήθηκε. Το Paypal δεν πήγε πολύ μακρυά παραμένει μη κατανεμημένο. Μακάρι να κάνει το ίδιο το Brave στις τράπεζες και τnν Google.

Ναι προφανώς δεν πάει αρκετά μακρυά, και να περάσεις απο το μονοπώλιο της Google στο μονοπώλιο της Brave δεν είναι λύση, αλλά είναι τουλάχιστον μια αρχή. Αντίστοιχα projects υπάρχουν και να περάσουμε σε ένα σύνολο απο κρυπτονομίσματα ίσως να είναι το καλύτερο επόμενο βήμα.

ΥΓ: Ναι μπορείτε να ενισχύσετε το site και μαζεύοντας κρυπτονομίσματα από διαφημίσεις, ίσως μια μέρα και διαβάζοντας το diafoertiko.gr αλλά η διαχείριση αυτές τις μέρες τρέχει και δεν έχει πολύ χρόνο να βρεθεί και να ασχοληθεί με το site.

1 «Μου αρέσει»

Τελος παντων, εχω την αποψη μου σ αυτο το κομματι. Το αν βγαζουν χρηματα οι κοπελες που εκδιδουν την εφημεριδα(νομιζω παιρνουν 1€ ανα 1000 προβολες) ειναι διαφορετικο με το αφου δεν βγαζουν μην παμε και με τα νερα τους.

Ειναι σαν ενα καταστημα να εχει τη βιτρινα του σε ενα δρομο και καποιος να παει να βαλει μια κουρτινα μπροστα με το ετσι θελω. Μετα να πουλαει ειδικα γυαλια για να βλεπεις το περιεχομενο. Αυτο φυσικα και το θεωρω φασιστικο. Τα adblock ειναι αλλη περιπτωση γιατι χρησιμοποιουνται ιδιωτικα.

Ο brave εχω διαβασει οτι θελει να παρει το 4-5% της διαφημιστικης πίτας απο την google ως το 2021. Μιλαμε για πολλα εκατομμύρια!!! Αν εστω και με αυτες τις μεθοδους το εκανε σαν ΜΚΟ θα ηταν πιο ηθικο απο το να φτιαξει εταιρεια ωστε να απολαμβανουν οι μετοχοι αυτα που ποτε κανενας μας δεν θα μαθει.

Και φυσικα, αντιθετα με τους οργανισμους, δεν θα ξερει κανενας τους μεγαλομετοχους και τα fund που θα μπουν να “βοηθησουν”

1 «Μου αρέσει»

Θεωρώ σημαντικό να υπενθυμίσω ότι η ενίσχυση του linux-user δεν είναι ανάγκη να είναι μόνο οικονομική. Ένα εκπαιδευτικό κανάλι, γραφιστικά, προώθηση σε twitter ή άλλα μέσα που δεν έχουμε πρόσβαση (πχ αναφορά σε ένα έντυπο) βοηθούν σημαντικά.

Πάνω από όλα στόχος μας είναι να νιώθει ο καθείς αυτή την κοινότητα δική του και ως εκ τούτου θα πράττει το καλύτερο για αυτή και τα μέλη της.

9 «Μου αρέσει»

Γιατί δεν βάζετε κι άλλους διαχειριστές εφόσον αυτοί που υπάρχουν δεν προλαβαίνουν;

«late software project», στην δική μας περίπτωση δεν έχει καθυστερήσει κάτι, κάθε άλλο ξεκινάει.
Weird flex but ok.

Προσπάθησα αλλά μου βγάζει error.

rockingchairu@rockingchairu-GA-MA770T-UD3P:~$ sudo apt install brave-browser
Reading package lists… Done
Building dependency tree
Reading state information… Done
E: Unable to locate package brave-browser

Αν έχεις Linux mint ακολούθησε τις παρακάτω οδηγίες https://cerebrux.net/2019/12/01/εγκατάσταση-brave-linux-mint-19-2/

2 «Μου αρέσει»

παίδες, πως μπορώ να στηρίξω μέσω revolut transfer, pls?
αν έχω ήδη brave πως μπορώ να τον ρυθμίσω (αντί να τον ξανακατεβάσω από aff.link)?
:slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Προς το παρόν υπάρχει ένα PayPal για όποιον ενδιαφέρεται στη διεύθυνση linuxusergr@protonmail.com

Το είχαμε φτιάξει στις αρχές σε περίπτωση που χρειαστεί. Η φάση με τον brave δεν απέδωσε καρπούς και τα ποσά είναι αρκετά μικρά. Όπως αναφέρθηκε και στα οικονομικά στοιχεία είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις χρηματοδότησης και ακόμη καλύτερα σε ένα σύστημα που θα διασφαλίσει τη διαφάνεια.

Εξαρχής ήμασταν κατά των διαφημίσεων και πρακτικών marketing (ούτε google analytics δεν έχουμε εγκατεστημένο) γιατί αυτός ο χώρος βλέπει τα μέλη του ως συνδιαμορφωτές και όχι σαν πελάτες.

1 «Μου αρέσει»