Gemini Protocol

Το Gemini είναι ένα (3ο) πρωτόκολλο επικοινωνίας internet, μετά το HTTP(web) και το Gopher. Ξεκίνησε τον Ιούνιο του 2019 από τον Sloderpunk και πλέον τελειοποιείται συλλογικά για να κατατεθεί στον IETF για προτυποποίηση.
Όπως διατείνεται στην σελίδα του, είναι πιο ελαφρύ από το HTTP και πιο βαρύ από το Gopher, προσπαθώντας να επιτύχει την μέγιστη αναλογία δύναμης/βάρους. Έχει ένα δικό του file format, γνωστό ως gemtext, και ο σχεδιασμός του έχει εμπνευστεί από το Gopher (για το οποίο θα μιλήσουμε άλλη φορά). Ένας από τους βασικούς στόχους του project είναι η απλότητα.
Μια ιστοσελίδα του Gemini θα είναι κάπως έτσι :

gemini://example.com/

και ο χώρος του ορίζεται ως Geminispace.
Για την πρόσβαση σε αυτό θα χρειαστείτε, έναν browser που να υποστηρίζει αυτό το πρωτόκολλο, όπως ο γραφικός Lagrange ή (για τους σκληροπυρηνικούς) o τερματικός Amfora, βέβαια υπάρχουν και άλλοι.
Τον Σεπτέμβριο του 2021 υπήρχαν 1200 γνωστές Gemini κάψουλες. Για κάποιους το www έχει αποτύχει, bloated με διαφημίσεις, μονοπώλια και αδηφάγους φυλλομετρητές. Gι’ αυτούς μια λύση θα μπορούσε να είναι το Gemini και αυτή η ανάγκη τον δημιούργησε. Για να δούμε που θα πάει. Περισσότερες πληροφορίες εδώ :

https://gemini.circumlunar.space/

ή εδώ :

gemini://gemini.circumlunar.space/

αναλόγως πώς το βλέπεις…

PS. Ένας ενδιαφέρων host για λάτρεις του sci-fi με μικρές ιστορίες gemini://cosmic.voyage/

9 «Μου αρέσει»

Έχω υπ’ όψη μου το Gemini εδώ και αρκετό καιρό. Πριν από περίπου 2 μήνες, προσπάθησα να δοκιμάσω να μεταφέρω κάπως την προσωπική μου σελίδα στο gemini. Γενικά, το πρωτόκολλο είναι ενδιαφέρον.

Εν τω μεταξύ, ψάχνοντας σελίδες στο Gemini, είδα πως και ελάχιστες σελίδες στα ελληνικά.

Χμμμ… ίσως φτιάξω και το δικό μου gemini capsule στα ελληνικά, όταν βρω κανέναν server.

2 «Μου αρέσει»

Υπάρχει ο Castor Browser όπως και ο Geopard (που τον θεωρώ πιο καλό), ειδικά για το Gemini (έχει και Flatpack αυτός).

Εδώ, εξηγεί πολύ ωραία τι είναι τα πρωτόκολλα Gemini και Gopher:

Να φτιάξεις δική σου κάψουλα σε δικό σου σέρβερ. Αυτό σκέφτομαι να κάνω κ γω!!

2 «Μου αρέσει»

όταν θα έχω server, θα το κοιτάξω, αλλά προς το παρόν δεν έχω κάτι.

2 «Μου αρέσει»

καλά, όταν λέμε server δεν εννοούμε εκείνα τα… τέρατα!
για την δική μας “δουλειά” και ένα raspberry pi zero θα είναι μια χαρά! ή ό,τι άλλο σε single board computer.
κάπως έτσι θα κινηθώ και γω…

2 «Μου αρέσει»

Λοιπόν, μετά από καιρό αποφάσισα να στήσω μια σελίδα στο Gemini. Ήταν αρκετά εύκολη η διαδικασία που ακολούθησα για το στήσιμο του server και δούλεψε με την πρώτη χωρίς κανένα πρόβλημα, κάτι που δεν το περίμενα.

Ε, ναι… και ένα απλό VPS φτάνει. Σε αυτό αναφέρομαι ως server. Αν και τεχνικά το Gemini μπορεί χαλαρά να δουλέψει στη σάπια “24άρα” σύνδεση στο σπίτι μου. Εδώ το κατάφερα με το Tor και το I2P, εδώ θα κωλώσουμε;

3 «Μου αρέσει»