Freezing σε εγκατάσταση Linux Lite

Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα laptop μάρκας acer και μοντέλο extensa 5230, δε του έχω κάνει κάποια αναβάθμιση πέρα ότι του έχω βάλει έναν ssd με σκοπό να βάλω κάποια διανομή linux για να το έχω για απλή χρήση.
Το laptop έχει 1GB ολόκληρης ram και επεξεργαστή Intel Celeron 575 στα 2 GHz και από μια αναζήτηση που έκανα κατέληξα στο Linux Lite στην έκδοση 5.4, το οποίο το πέρασα και με rufus και με balencaEtcher, αλλά και στις δύο περιπτώσεις εμφανίζει προβλήματα. Την ώρα της εγκατάστασης πολλές φορές κολλάει στην αρχική οθόνη, μερικές φορές μπαίνει κανονικά στο περιβάλλον και σε κάποια σημεία της εγκατάστασης κολλάει και μένει εκεί όσο και να το αφήσω. Το φλασάκι είναι ένα της Intenso 2.0 8GB δε νομίζω να φταίει αυτό.
Να βγάλω τον ssd και να τον στείλω για ανακύκλωση; χαχαχα

Χωρις να ξερω συγκεκριμενα για τη δικια σου περιπτωση, θεωρω οτι πρεπει να πιανεις πολλα bottleneck.

Νομιζω οτι πρεπει να δοκιμασεις αρκετες light διανομες. Ξεκινα με puppy που θα σου δειξει αν υπαρχει προβλημα και μετα εχεις δεκαδες επιλογες.

Το επιλογες οχι για το τι θα βαλεις αλλα γιατο τι θα κατσει τελικα.

Τελος με τοση λιγη ram θα πρεπει να σκεφτεις πολυ καλα τη χρηση μιας και θα καταλαβεις οτι ακομη και σε μια καρτελα του browser θα αντιμετωπιζεις 3πλη + φορτωση.

tiny core linux
puppy linux
bodhi
Κτλ…

Μπορεις να δεις και το debian netinstall η καπως ετσι που επιλεγεις on the fly τι θα βαλεις και γενικα δουλευει αν δεν βαλεις οτι βρεις.

Τελος να αναφερω για πολλοστη φορα οτι ενα orange pi ειναι πιο γρηγορο και πιο ανετο να τρεξει διανομες με τιμη γυρω στα 30 με 60 ευρω αναλογα με τη διαμορφωση, η αλλιως ενα raspberry

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Μου κάνει εντύπωση που δε μπορεί να bootάρει Linux Lite ένα laptop που 4-5 χρόνια πίσω σήκωνε Windows 7. Θα μου πεις 4-5 χρόνια πίσω είναι πολλά για ότι αφορά υπολογιστές/laptop/κινητά κτλ αλλά δεν αλλάζουν οι απαιτήσεις συστήματος καθαρά για το λογισμικό.

Θα δοκιμάσω puppy, αν βαράει σκάλωμα και σε αυτό πολύ πιθανό να φταίει το φλασάκι(;)
Δεν προτίθεμαι γενικά να αναβαθμίσω το συγκεκριμένο laptop ούτε καίγομαι ιδιαίτερα να έχω κάπου linux, ο λόγος που μπήκα σε αυτή τη διαδικασία είναι γιατί ενώ είναι λειτουργικό το είχα στο συρτάρι και ήθελα να το αναστήσω για να μπορώ να το έχω για απλή χρήση. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις προτάσεις σου και την βοήθεια σου.

Επίσης δοκίμασε lubuntu και sparky linux, σε αντίστοιχα μηχανήματα ίσως και λίγο χειρότερα έπαιξαν “κανονικά”

με 1gb ram μονο μπορεις να δοκιμασεις την διανομη star linux . εχει εκδοση 32 bit kai 64bit
η επιφανεια εργασιας xfce με καρτελα περιηγητη φτανει στα 850-900 mb . η εγκατασταση γινεται netinstall

https://sourceforge.net/projects/linnix/files/

Να δοκιμάσεις κ το AntiX…

Σε κάθε περίπτωση κοίταξε εδώ Οι μικρές σε μέγεθος διανομές Linux που ξεχώρισα | os.arena

και πράξε!!

Αποκλείεται να μην παίξει κάποια από τις διανομές που προτείνονται σε όλα με μια επιφύλαξη όπως είπαν κ τα παιδιά στο ‘βαρύ’ ίντερνετ κ τους browsers!