Freebsd σε Τoshiba L300

Καλησπέρα σας φίλοι μου. Με έπιασε μια ατελείωτη μανία μάθησης και κατέληξα στο λαπτοπ της περιγραφής να έχω μια πλήρη εγκατάσταση Freebsd 14. όσο περνάνε οι μέρες και εξικειωνομαι αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να είναι μια εγκατάσταση καθημερινής χρήσης. υπάρχει κάποιος να μου πει αν έχει κάνει την αποπήρα και τελικά τι ήταν αυτό που τον έκανε να αλλάξει διανομή. ξέχασα να αναφέρω πως είμαι με βασική εγκατάσταση kde .

1 «Μου αρέσει»

Το freebsd δεν ειναι linux ξεκινωντας οποτε δεν θα το ανεφερα σαν διανομη. Τα θετικα του bsd ειναι οτι αναπτυσεται κανονικα μιας και χρησιμοποιειται σε καποιες εφαρμογες. Πχ pfsense, macos, και μεχρι καποια στιγμη και στο youtube, ενω αρκετοι σερβερ που χρειαζονται extra ασφαλεια εχουν σαν λειτουργικο συστημα καποιο bsd.

Στα αρνητικα του ειναι οτι οι εφαρμογες αναπτυσονται πιο δυσκολα για bsd απ οτι για linux. Ομως οι μεγαλες εφαρμογες υπαρχουν κανονικα.
Ενα αλλο αρνητικο ειναι η μικρη αλλα καλη κοινοτητα. Θα βρεις λυση σε καποιο θεμα αλλα πιθανων να μην το βρεις στη γλωσσα σου κτλ.

Το bsd μπορει να ειναι λειτουργικο συστημα καθημερινης χρησης με τους περιορισμους των εφαρμογων που ανεφερα.

Στις διανομες linux υπαρχει μια βασικη διαφορα. Υπαρχει μεγαλη κοινοτητα και πολλες διανομες που στηριζονται σε αλλες διανομες. Πχ εγω χρησιμοποιω elementary το οποιο στηριζεται σε ubuntu. Ετσι αν δεν βρω βοηθεια για το elementary προφανως κοιταζω στη βοηθεια του ubuntu (αλλα ακομη και να μη βρω κατι εκει μπορω να παω και λιγο πιο πισω και να κοιταξω στη βοηθεια του debian)

4 «Μου αρέσει»

Κατάλαβα… Οπότε θα του αφήσω λίγο χρόνο ακόμα και αν τελικά με πείσει θα κάνω την αλλαγή αλλιώς θα μείνω στο αγαπημένο Arch

1 «Μου αρέσει»

Το μονο που ξερω για BSD και συγκεκριμενα FreeBSD ειναι οτι η Sony εχει στηριξει τα λειτουργικα των PS3,PS4,PS5 πανω σε αυτο. Γιαυτο κιολας, αν αποκτησεις root access σε μια απο αυτες τις κονσολες, μπορεις να το δουλεψεις σαν οποιοδηποτε unix-like συστημα.

Τωρα σε προσωπικο υπολογιστη, εχω την εντυπωση οτι ειναι πολυ περιοριστικο.

Φαίνεται πολύ στιβαρό αν και όσο περνάει η ώρα μου φεύγει ο ενθουσιασμός. Το βασικό είναι ότι αυτό που είπε και ο Κώστας έχει κοινότητα που θα βρεις την λύση αλλά θα ψάχνεις πολύ καιρό και μεγάλη υποχώρηση στις καθημερινές εφαρμογές που δουλεύεις.
Ξέρει κανείς έτσι για το κουτσομπολιό να μου πει γιατί έχει μείνει τόσο πίσω σύγκριση με τις Λίνουξ διανομές;;;;

Θεωρω οτι λογω τυχης , τεχνολογιας, μαρκετινγκ, και αδειων χρησης εμεινε πιο “πισω” σαν λειτουργικο.

Οταν λεμε πιο πισω ομως τι εννοούμε; Οτι δεν το επιλεγουν οι χρηστες;;

Δεν θεωρω οτι ειναι πισω σε σχεση με το linux μιας και επιλεγεται για καποιες αλλες εργασιες.

Σε καποια τεστ σε σερβερ ειναι πολυ πιο γρηγορο στη διαχειριση multimedia. Στην ασφαλεια ειναι καλυτερο διοτι ειναι μικροτερη η απηχηση του στον απλο κοσμο και αρα δεν εχει ουσια καποιος να φτιαξει κακοβουλο λογισμικο για bsd.

Πολλα καλα λειτουργικα δεν ειχαν την απηχηση στους χρηστες. Ενδεικτικα os/2 ,solaris, menuet os κτλ. (Μην μου πειτε οτι ολα αυτα ειναι κλειστου κωδικα γιατι υπαρχουν τα εναλλακτικά τους ανοικτου κωδικα)
Το bsd ετυχε να το χρησιμοποιησει ,η apple ,η ibm και οπως διαβασα ηταν και το λειτουργικο του playstation. Οποτε ανεβηκε λογω χρησης, χρειαστηκαν εξειδικευμενοι προγραμματιστες και σιγουρα πολυς κοσμος εχει εκπαιδευτει πανω σε αυτο.

Το linux ομως απογειώθηκε απο 2 διανομες εμπορικου σκοπου. Red hat και ubuntu. Εφοσον υπηρξε μαρκετινγκ και προωθηση λογικο ηταν το linux να περασει το bsd.

Βεβαια το linux δεν ειναι το λειτουργικο συστημα. Ειναι ενας kernel που μπορεις να τον ντυσεις οπως εσυ θες. Γι αυτο υπαρχουν διανομες καθαρες οπως το gentoo και το debian και φτανουν σε τεταρτοπεμπτες οπως το elementary.
Απο την αλλη τα bsd ειναι ολοκληρα λειτουργικα. Πχ netbsd, freebsd, dragonfly bsd , mac os κτλ.
Αν και εχω χρονια να ασχοληθω με bsd θυμαμαι οτι ακομη και οι εγκαταστασεις προγραμματων ηταν για εμπειρους χρηστες. Προφανως αυτο θα εχει αλλαξει και θα εχει καποιον package manager

2 «Μου αρέσει»

Η μικρή μου εμπειρία έως τώρα στο freebsd σε συνδιασμο με τα 15 χρόνια καθημερινής λειτουργίας linux δεν με δυσκόλεψε στο να εγκαταστήσω κάτι μιας και το τερματικό το δουλεύω. Δεν έψαξα να βρω package manager οπότε δεν ξέρω να σου πω. Μακάρι κάποια στιγμή να βγει μια έκδοση καθημερινής χρήσης. Έχει πολύ ενδιαφέρον σαν λειτουργικό

Υπάρχει έκδοση καθημερινής χρήσης και φιλική, τσέκαρε το GhostBSD :

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ φίλε @Maras
Και να σε ευχαριστήσω που με έβαλες στην λογική του VirtualBox. Θα το δοκιμάσω και αν δεν δω προκοπή θα πάω προς τα δικά σου λιμερια. Πρέπει να κάνω και στο slackware μια σοβαρή δοκιμή…

1 «Μου αρέσει»

Αφού έχεις λάπτοπ να δοκιμάζεις διανομές, είσαι μια χαρά, αχρείαστο να είναι το VB. Πολλές φορές οι διάφορες διανομές δεν δείχνουν τα πραγματικά τους “δόντια” σε εικονικό περιβάλλον. Ρίξε μια ματιά στο GhostBSD, είναι αρκετά polished!

1 «Μου αρέσει»

Για να νιώσεις όμως κατανόηση του πως παίζει στις βασικές σου εργασίες, πόσο σου πήρε;
Και από τότε που το έβαλες πόσα χρόνια είχες εμπειρία με UNIX συστήματα (είτε Linux είτε BSD)

Πχ. από το '08 χρησιμοποιώ Linux αλλά τώρα το λύνω και το δένω.

Πρώτη φορά linux σεdual boot το 2002 και από το 2006 μόνο Ubuntu μετά mint και τώρα arch. Μου πείρε αρκετό χρόνο το διάβασμα μιας και όπως λέει πάντα ο @Soulrain για το arch το wiki είναι το Α και το Ω. Κατά τα άλλα δεν συνάντησα κάποιο ιδιετερο πρόβλημα και σίγουρα σε αυτό οφείλεται το Toshiba γιατί αν είχα βάλει το λαπτοπ μου με το amd θεωρώ ακόμα θα έψαχνα.
Με Unix είναι η πρώτη μου επαφή.
Ελπίζω (χωρίς παρεξήγηση) να κατάλαβες την φάση που είμαι.

Υπήρχε μια εποχή που ήταν μπροστά απο το Linux σε κάποια θέματα. Αλλά αυτή η εποχή έχει παρέλθει. Και δεν έχει υπάρξει κάποια καινοτομία στον κόσμο του BSD εδώ και δεκαετίες. Πχ τα jails ήταν κάτι που δεν υπήρχε σε Linux, αλλά σήμερα έχει φάει την σκόνη του docker, και όλο σχεδόν το cloud, που ουσιαστικά το Linux το έφτιαξε και είναι είναι το αποτέλεσμα.

Τα πράγματα θα μπορούσαν πιθανά να ήταν αλλιώς, εκείνη την κρίσιμη χρονική στιγμή που το Internet βγήκε από το αυγό και το έμαθε ο πολύς κόσμος, το BSD έτρεχε με κάτι νομικά προβλήματα με την ATT. Αλλά δεν νομίζω, το μεγάλο του πρόβλημα είναι η άδεια BSD. Στον κόσμο του BSD δεν θα μπορούσε να υπάρξει το docker, γιατί δεν υπάρχει κάτι να υποχρεώνει τις ανταγωνιστικές εταιρείες στο να μοιραστούν τον κώδικα. Πρακτικά κάθε λειτουργικό που έχει δυνατότητα σύνδεσης στο Internet θα έχει “κλέψει” το BSD, ο ρούτερ σου το έχει, αλλά αυτό δεν βοηθά καθόλου το BSD.

Aν αξίζει να το μάθεις, σίγουρα ναι, οι διαφορές θα σε κάνουν να μάθεις το Linux καλύτερα. Αν θα το έχεις σαν desktop σε καθημερινή χρήση; Όχι για μένα, όπως όχι είναι και κάθε άλλο εναλλακτικό λειτουργικό. Αλλά πάντα αυτά αξίζουν να έχουν κάποια απο την προσοχή μας. Οπότε βούρ !

ΥΓ: Και μην ξεχάσεις να μας γράψεις πως πήγε :melting_face:

5 «Μου αρέσει»

Μια υποσημείωση και αν θες επιβεβαίωσε, αυτό το όχι, είναι προφανώς υποκειμενικό, έτσι? Εξαρτάται από τον εκάστοτε χρήστη και τις ανάγκες του, σωστά? Στην περίπτωση του @kouskous και οποιουδήποτε άλλου, μπορεί το FreeBSD, να τον καλύψει απόλυτα.

Δύστυχος το ghostbsd έχει προαπαιτούμενο 4gb RAM και εγώ έχω 3gb. Έψαξα στο νετ να μπορέσω μα ξεπεράσω το πρόβλημα αλλά δεν τα κατάφερα.

1 «Μου αρέσει»

Ναι το αναφέρουν και στην σελίδα τους :

Note: GhostBSD can’t successfully install in a system with less than 4G of ram because once GhostBSD is booted, it is running from the ram and not from the USB flash drive or DVD.

Οπότε αυτό είναι show-stopper για σένα, στο συγκεκριμένο μηχάνημα.

Ναι εκτός και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το ξεπεράσουμε. Ψάχνω παλιότερες εκδόσεις αλλά δεν μπορώ να βρω ενεργά λινκ να κατεβάσω και μετά να τις αναβαθμίσω (δεν ξέρω αν είναι σωστή σκέψη).

Δες την παρακάτω συζήτηση για άλλες επιλογές :

Θα κοιτάξω μπας και βρω μια μνήμη αλλιώς δεν βλέπω να κάνω προκοπή. Το έβαλα το αρχείο σε vb και φωρτωνει μια χαρά… Και αφού θα είμαι στην αναμονή θα παίξω με το freebsd και θα ξεκινήσω το διάβασμα για το slackware.

1 «Μου αρέσει»

Η ram είναι λίγο το Α και το Ω για το FreeBSD γιατί by-default εγκαθίσταται σε zfs

2 «Μου αρέσει»