Fosshost - Πάροχος φιλοξενίας έργων δωρεάν λογισμικού ανοικτού κώδικα

Fosshost. Πάροχος φιλοξενίας έργων δωρεάν λογισμικού ανοικτού κώδικα.

Το Fosshost αποτελεί έναν μη κερδοσκοπικό οργανισμό, για τη φιλοξενία, έργων ανοικτού κώδικα που προσφέρονται στην παγκόσμια κοινότητα δωρεάν.

We’re on a mission to empower and support every free and open source software project.

Μεταξύ των άλλων φιλοξενεί υλοποιήσεις έργων, πολλών Linux κοινοτήτων καθώς και πολλά Linux λειτουργικά συστήματα.
Μερικά από αυτά είναι τα εξής:

  • CentOS
  • Debian
  • Ubuntu
  • ArchLinux
  • FreeBSD

αλλά και άλλα έργα όπως τα παρακάτω:

  • Chamilo
  • Aurora Store
  • F-Droid
  • SpaceX
  • Internet Archive
  • KDE
  • Web2PDF
  • Garuda Linux
  • Portland Linux User Group
  • Dublin Linux User Group

αλλά και υπηρεσίες όπως email και τηλεδιασκέψεις.
Υποβολή αιτήσεων για φιλοξενία στο Fosshost γίνεται με τη συμπλήρωση φόρμας από κάθε ενδιαφερόμενη κοινότητα.

4 «Μου αρέσει»

Εκτός και αν έχουν αγοράσει servers άλλων εταιρειών (κάτι που δεν είδα να αναφέρεται στη σελίδα τους), οι αναφορές σε αρκετά από τα παραπάνω έργα είναι ψευδείς. Για παράδειγμα, KDE και Arch Linux φιλοξενούνται σε servers της Hetzner, σε Σαξονία και Ελσίνκι, αντίστοιχα. Καμία από τις δύο περιοχές δεν αναφέρεται στο δίκτυο της Fosshost, ενώ ακόμα και η ίδια η κεντρική σελίδα της είναι στο Google Cloud.

Και μια επιβεβαίωση εδώ: Hetzner — sysadmin-docs documentation. Απλά διαβάστε την πρώτη γραμμή.

2 «Μου αρέσει»

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ελέγξει όλους τους σύνδεσμος του Fosshost.
Κακώς βέβαια.
Κάποια όμως έργα αναφέρουν την φιλοξενία τους σε αυτό.
Το F-Droid επίσης φιλοξενείται από το Git Lab.
Έχεις δίκιο.
Άραγε τι να κρύβεται πίσω από αυτό;
Ευχαριστώ που με διορθώνεις @anon54176929.
Το θεωρούσα απίθανο κάποιος να χρησιμοποιεί ψευδώς τέτοια “ονόματα” χωρίς συνέπειες.
Συγνώμη για την αναπαραγωγή.
Γράψτε λάθος.

3 «Μου αρέσει»

Ίσως φιλοξενούν στο δίκτυό τους κάποιο ανθυποproject μηδαμινής σημασίας αυτών των έργων και αναφέρουν το μεγάλο όνομα γιατί είναι πιασάρικο (κακό αλλά συμβαίνει συχνά). Ίσως μεσολαβούν για να επιτυγχάνουν καλύτερες συμφωνίες. Αυτά που γράφουν όμως, έτσι όπως τα γράφουν, είναι πιο πολύ marketing παρά αλήθεια, παρότι non-profit.

3 «Μου αρέσει»