FortiClient VPN αδυναμία σύνδεσης

Καλησπέρα στο πανεπιστήμιο που είχα σύνδεση vpn όταν χρειαζόνταν και την εκανα από command line. τώρα αποφάσισαν και το αλλάξαν και να έχουμεν vpn σύνδεση χρησοποιώντας το

FortiClient VPN

το εγκατέστησ από το aur. Βάζω τα στοιχεία που χρειάζονται αλλά ποτέ δεν πετυχαίνω σύνδεση Δείχνει status connectiig αλλά ποτέ δεν πετυχαίνει σύνδεση και από ελάχιστο χρόνο που βγάζει vpn dicconnected. μπορώ να κάνω κάτι ώστε να συνδέομαι με το FortiClient VPN
ευχαριστώ

Από κινητό δουλεύει η σύνδεση;
Αν δε δουλεύει και από κινητό, μήπως έχει να κάνει με το Id.

1 «Μου αρέσει»

Όπως αναφέρει και ο @nikaskonstantinos δοκίμασε να συνδεθείς και με κάποιον άλλον τρόπο, μήπως γίνεται κάτι λάθος στα credentials που δίνεις.

Αν επιτρέπεται σε ποιο πανεπιστήμιο είσαι και έχουν FortiClient?

από το κινητο είνςι εντάξει

1 «Μου αρέσει»

πολυτεχνείο Κρήτης δουλέυει από το κινητό

Ωραία αφού βεβαιωθήκαμε ότι δεν είναι θέμα λανθασμένων credentials, δοκίμασε να τρέξεις την εφαρμογή σε κάποιο debug mode ή αν σου τυπώνει κάποιο error στο log να μας το ποστάρεις ως έχει μήπως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.

Συνέχιση της συζήτησης από το FortiClient VPN αδυναμία σύνδεσης:

έκανα απεγκατάταση και πάλι εγκτάσταση

forticlient από τερματικό μου ζητάει password για νσ ανοίξει

επίσης ζητάει κωδικό sudoγια να κλείσει

όταν το δίνω τα στοιχεία γι α τη σύνδεση

αμέσωας βγάζει την ειδοποίπηση vpn disconnected

είδ στα μηνύματα
ότι στο ubuntu χρησιμοποιουν

openfortivpn vpn

sudo openfortivpn vpn…trusted-cert

όταν το κάνω βγάζει τα παρακάτω μήνυμα
VPN account password:
INFO: Connected to gateway.
ERROR: Could not authenticate to gateway. Please check the password, client certificate, etc.
INFO: Closed connection to gateway.

Ευχαριστώ

Συνεχίζοντας την προσπάθεια γγια σύνδεση σήμερα μετά που δίνω τα στοιχεία ανοίγει ένα πράθυρο που γράφει confirmation required

μόλις πατήσω το οκ ανοίγει παραθυράκι που γράφει vpn disconnected.

κατά περίεργο τρόπο μετά από μέρες και αρκετές προσπάθειες σύνεδσεις άρχισε και δουλεύει και επιτέλους συνδέομαι

1 «Μου αρέσει»

Να με συγχωρείς αλλά οριακά διαβάζω αυτά που έγραψες, πόσο μάλλον να καταλάβω κιόλας…

κατά περίεργο τρόπο μετά από μέρες και αρκετές προσπάθειες σύνδεσεις άρχισε και δουλεύει και επιτέλους συνδέομαι

1 «Μου αρέσει»