Flash xiaomi router

Καλησπέρα φίλοι μου. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαι κάτοχος του xiaomi ruter ac2350 το οποίο έχω αγοράσει από το skroutz. Διάβασα στο νετ και Βρικα ότι αν του αλλάξεις το firmware και του βάλεις το κινέζικο βγενιυν κάποιοι περιορισμόι που ισχύουν στην Ευρώπη. Έχω βρει την σελίδα με όλα όσα χρειάζεται αλλά δεν καταλαβαίνω απόλυτα την διαδικασία. Όποιος μπορεί ας βοηθήσει λίγο. Δεν τίθεται θέμα αν χαλάσει οπότε μην μπείτε σε αυτή την διαδικασία.
Ευχαριστω

Σε ποιο σημείο έχεις πρόβλημα?

Βασικά άμα μπορείς να την γράψεις αναλυτικά για να μην σε ζαλίσω θα σου ήμουν υπόχρεος.

Τι να γράψω αναλυτικά, απ’ ότι είδα αρκετά αναλυτικά τα γράφει και σε κάθε βήμα έχει ακριβώς και την εντολή που πρέπει να εκτελέσεις. Δεν έχω αυτό το ρούτερ και δεν έχω ακολουθήσει αυτή τη διαδικασία, οπότε δε μπορώ να αναλύσω κάτι περισσότερο έτσι γενικά. Γράψε συγκεκριμένες απορίες κι αν μπορώ θα βοηθήσω.

Βασικά δεν έχω ιδέα ούτε πως να ξεκινήσω
Το router το συνδέεις με UTP ?
Οι εντολές πρέπει να είναι από PC με Linux?
Τα βήματα που λέει ‘‘on PC’’ γίνονται σε γραμμή εντολών?
Τα βήματα που λέει ''on router" γίνονται στο interface του router?
Το router πρέπει να είναι στο ίντερνετ?
Πρέπει να γίνουν όλα τα βήματα?

  1. Απ’ όσο γνωρίζω από άλλα ρούτερ που έχει τύχει να φλασάρω η σύνδεση γίνεται με το καλώδιο ethernet, όπως συνδεέσαι και κανονικά μέσω καλωδίου(όχι ασύρματα).
  2. Ναι, ή από mac απ’ όσο μπορώ να καταλάβω.
  3. Όλες οι εντολές από τερματικό, εκτός από τις ενέργειες που γίνονται από τον browser(να μπεις στη σελίδα του ρούτερ, ή τη δημιουργία κλειδιών SSH στο πρώτο βήμα αφού φλασάρεις το κινέζικο firmware που γράφει)
  4. Απ’ όσο καταλαβαίνω όλα τα βήματα στο pc γίνονται και μέσω εντολών στο τερματικό, εκτός από τις ενέργειες στον browser που ανέφερα παραπάνω. Εκεί που λέει (ON Router) μάλλον εννοεί ότι οι συγκεκριμένες εντολές εκτελούνται στο στο ρούτερ και όχι στο pc. Για παράδειγμα η εντολή που έχει για να πάρεις το full backup εκτελείται στο pc και δημιουργεί το backup αρχείο στο pc. Πάρακάτω όμως(εκεί που έχει το on router), για το dump του διαμερίσματος crash, τρέχεις το script και αυτό σε βάζει στο κέλυφος του ρούτερ. Απ’ το pc τα κάνεις όμως όλα.
    5.Όχι. Βέβαια πρέπει να έχεις κατεβάσει τα απαραίτητα αρχεία ώστε να μη χρειαστεί να συνδεθείς. Αν έχεις βέβαια κάποια άλλη συσκευή(ενσύρματη ή ενσύρματη) λογικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανεξάρτητα από το ρούτερ που θέλεις να φλασάρεις.
  5. Εκτός από αυτά που λέει ότι αφορούν μόνο την έκδοση black(αν φυσικά δεν έχεις την έκδοση black). Εξαιρούνται τα Debricking τα οποία γίνονται στην περίπτωση που κάτι έχει πάει στραβά και έχει γίνει brick της συσκευής. Αυτός είναι και ο λόγος που στην αρχή της διαδικασίες παίρνεις full backup(και μάλιστα προτείνει να το κάνεις 3 φορές για ασφάλεια, να πάρεις τρία διαφορετικα αντίγραφα ασφαλείας δηλαδή).

Φίλε τεράστια βοήθεια σε ευχαριστώ!!!
Την μαύρη έκδοση έχω που προορίζεται για Ευρώπη, ενώ η άσπρη είναι για την αγορά της Κίνας .
Οι δυο εκδόσεις έχουν το ίδιο hardware αλλά διαφορετικό firmware , με αποτέλεσμα το Wi-Fi στην ευρωπαϊκή έκδοση να έχει πολύ λιγότερη ισχύ .
Στο σπίτι μου έχει χειρότερο σήμα σε σχέση το ''απλό" MI router 3
Για αυτό και η όλη ιστορία ~ φασαρία
Για να πάρει τα κλειδιά SSH δε θα πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ?
Επίσης το backup είναι 100% αναγκαίο?
Υπάρχει link όπου υπάρχει το ευρωπαϊκό firmware για κατέβασμα

Ναι, αν δεν υπάρχει ενεργή σύνδεση από άλλη συσκευή.
Το backup είναι αναγκαίο επειδή σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά είναι η μόνη δυνατότητα αποκατάστασης της συσκευής. Το backup αυτό απ’ ότι φαίνεται παίρνει μια εικόνα όλης της διαμόρφωσης της συσκευής, όχι μόνο το firmware, αλλά και τον bootloader, τις διαμορφώσεις των διαμερισμάτων και γενικά των πάντων, οπότε σε περίπτωση που γίνει το λεγόμενο brick της συσκευής με αυτό τον τρόπο θα επανέλθει(αναφέρεται πως στο λινκ) στην κατάσταση που ήταν πριν. Αν γίνει το brick δεν θα υπάρχει πλέον τρόπος να περαστεί το firmware.