First-party 7-Zip port για Linux

Ο γνωστός file archiver αποκτάει first-party έκδοση για Linux[0]. Η έκδοση που βρίσκεται στα repos όλων των διανομών αλλά και γενικότερα σε Unix, Unix-like και άλλα συστήματα είναι το p7zip (p από POSIX), που αποτελεί third-party port[1]. Ο Igor (dev του 7-Zip) έκανε το port καθώς ο dev πίσω από το p7zip είναι ανενεργός για κάποια χρόνια και το p7zip έχει μείνει πίσω[2], αν και υπάρχει ένα ενεργό fork[3].

Αν βγαινει σαν Freeware και οχι με GPL αδεια… ειτε ειναι 3rd party ειτε ειναι 4th party ειτε 1st party μια απο τα ιδια ειναι. Proprietary. Να λειπει το βυσσινο :slight_smile:

To 7-Zip είναι FOSS project. Το GPL δίνει ένα παράθυρο 60 ημερών για τη διάθεση του κώδικα.

OK αυτο ειναι καλο. Δεν ειδα link για License και για αυτο το πηρα λιγο στραβα. Γραψε λαθος.

Γιατί να βάλω το 7-zip όταν η διανομή μου έχει ήδη εργαλείο για αποσυμπίεση που λειτουργεί μια χαρά; Στα Windows 10 καταλαβαίνω τη χρήση του καθώς το ενσωματωμένο εργαλείο αποσυμπίεσης είναι πραγματικά χάλια.

Δεν έχω δοκιμάσει το 7zip (από ότι κατάλαβα δεν έχει και UI), αλλά το ενσωματωμένο του mint είναι πολύ αργό.

1 «Μου αρέσει»