Firefox theme στο Gnome

Καλησπέρα,

Χρησιμοποιώ Manjaro εδώ και μερικούς μήνες στον σταθερό και είμαι πολύ ευχαριστημένος οπότε είπα να τα βάλω στο laptop. Στον σταθερό αρχικά είχα βάλει την πλήρη έκδοση KDE αλλά επειδή είχε πολλά προβλήματα την γύρισα σε Gnome χωρίς όμως να κάνω install τα πάντα από την αρχή. Στο laptop έβαλα κατευθείαν την lite έκδοση Gnome. Το πρόβλημα είναι τώρα στο UI του Firefox. Στον σταθερό εξ’ αρχής όλα ήταν μια χαρά

τα tabs πάνω από την μπάρα της αναζήτησης και σε format που μοιάζει με το chrome τα extensions δεξιά από την μπάρα αναζήτησης και γενικά πολύ προσεγμένο UI. Από την άλλη μεριά στο laptop βλέπω αυτό

Έψαξα τις ρυθμίσεις συγκριτικά και η μόνη διαφορά που βρήκα είναι ότι στον σταθερό βλέπω αυτό

ενώ στο laptop είναι ακριβώς το ίδιο εκτός από το Manjaro-1.0 στο οποίο λέει Archlinux-1.0. Επίσης από τον pacman είναι εγκατεστημένο το ίδιο package και στα δύο μηχανήματα. Υπάρχει περίπτωση να έχει μείνει αυτό το “skin” από το KDE στον σταθερό? και αν ναι πως μπορώ να το περάσω και στο laptop?

1 «Μου αρέσει»

Το skin από το KDE είναι βασικά η προεπιλεγμένη εμφάνιση του Firefox, με το theme του KDE. Απ’ όσο ξέρω, μπορείς να ρυθμίσεις την εμφάνιση του Firefox επιλέγοντας το Customize Toolbar, κάνοντας δεξί κλικ στις καρτέλες ή κοντά στη μπάρα αναζήτησης. Κάτω αριστερά μπορείς να επιλέξεις να απενεργοποιήσεις τα “window decorations” (νομίζω κάπως έτσι θα φαίνεται αυτή η επιλογή).

Άνοιξε την εφαρμογή manjaro hello πήγαινε στην επιλογή gnome layouts manager → settings και απενεργοποίησε την επιλογή gnome native firefox theme. Άνοιξε τον firefox ξανά και είσαι έτοιμος.

3 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.