Firefox και memory leaks

Χαιρετώ την κοινότητα.

Κάνω αυτό το ποστ απλώς για να ενημερώσω τους συνλινουξάδες ότι το πρόσθετο “Feeder” προκαλεί memory leak στον Firefox. Δεν θυμάμαι αν το προκαλεί και σε Chromium based browsers, χρησιμοποιήσα για ένα διάστημα Chrome και Brave με αυτό το πρόσθετο αλλά δεν έτυχε να κάνω κάποια παρατήρηση τότε.

Το leak που μου έκανε στον Firefox ξεπερνούσε συχνά το 1GB!

edit: τελικά δεν φταίει το Feeder, βλ. επόμενο ποστ

1 «Μου αρέσει»

Γεια σας και πάλι.

Κάνω αυτό το ποστ για να ανακαλέσω το προηγούμενο, γιατί διαπίστωσα πως τελικά δεν ήταν το πρόσθετο “Feeder” που έφταιγε για το memory leak στον Firefox. Δεν ήταν όμως δική μου βιασύνη αυτή που με οδήγησε σε εκείνο το συμπέρασμα, αντιθέτως ήταν κάτι περίεργο που κάνει ο Firefox.

Ας το πάρουμε, όμως, από την αρχή, για να βγει νόημα.

Άρχισα λοιπόν κάποια στιγμή να παρατηρώ memory leaks του Firefox, ο οποίος μασούσε τη RAM μου σαν τρελός, μέχρι να την εξαντλήσει. Σκέφτηκα, λοιπόν, κάποια πρόσθετο θα έκανε τη λαδιά. Κάποια λοιπόν στιγμή υποπτεύθηκα, για λόγους που δεν έχουν σημασία, το Feeder. Ενώ, λοιπόν, ο Firefox έχει αρχίσει να ανεβάζει την κατανάλωση μνήμης, πάω στα πρόσθετα, βρίσκω το Feeder, το απενεργοποιώ και voilà, πέφτει θεαματικά η κατανάλωση… Λογικό δεν ήταν το συμπέρασμά μου ότι έφταιγε το Feeder;

Έλα όμως που τα πράγματα ήταν πολύ πιο περίεργα. Λίγες μέρες μετά παρατήρησα ότι η μνήμη συνέχιζε να τρελαίνεται από τον Firefox. Όχι, όμως, όσο τον χρησιμοποιούσα για browsing. Στην περιήγηση, φυσικά, ανέβαινε λίγο, αλλά όχι τίποτε περισσότερο από το αναμενόμενο. Εκεί που ανέβαινε θεαματικά η κατανάλωση, ήταν όταν άφηνα τον Firefox ήσυχο χωρίς να κάνει τίποτα για λίγες ώρες. Αρχικά σκέφτηκα ότι θα έχω κι άλλο “κακό” πρόσθετο. Πάω λοιπόν στα πρόσθετα και πριν προλάβω να κάνω τίποτα εκεί μέσα, τσουπ πέφτει η κατανάλωση μνήμης κατά 1,2GB. “Σύμπτωση”, σκέφτομαι. Αυτό ωστόσο συνέβη κι άλλες 4-5 φορές, όπου έβρισκα τον Firefox να μασάει όλη τη μνήμη, άνοιγα την καρτέλα με τα πρόσθετα και περίμενα 3-4 δευτερόλεπτα χωρίς να κάνω τίποτα απολύτως και πάλι έπεφτε η μνήμη στα φυσιολογικά! Οπότε κάτι τέτοιο έγινε στην περίπτωση του Feeder, δηλαδή μπήκα στην καρτέλα με τα πρόσθετα και απλώς απενεργοποίησα το Feeder μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, όπου η κατανάλωση μνήμης θα έπεφτε πάνω-κάτω την ίδια στιγμή και μόνο που άνοιξα την καρτέλα…

Σκέφτομαι σήμερα το πρωί και εκκινώ τον Firefox σε safe mode, με τα πρόσθετα απενεργοποιημένα. Ώρες και ώρες ανοιχτός, η μνήμη σταθερά χαμηλή. Σκέφτομαι επίσης να δω τι γίνεται στον Firefox στον υπολογιστή της συζύγου μου, η οποία εκείνη την ώρα λειτουργούσε Windows (σε dual boot). Ο Firefox εκείνη την ώρα ήταν στο 1,1GB και ανοίγοντας την καρτέλα με τα πρόσθετα, δεν άλλαξε τίποτα, σε αντίθεση με τη δική μου περίπτωση. Απενεργοποίησα, επίσης, ένα-ένα όλα τα πρόσθετά της, και η μνήμη δεν έπεφτε.

Θα απενεργοποιήσω ένα-ένα τα πρόσθετά μου και θα αφήσω τον Firefox ώρες idle να δω αν γίνεται πάλι το ίδιο. Δεν έχω και πολλά, πάντως. To adblockplus, το feedbro, το blur και το Gnome Shell Integration όλα κι όλα. Για να δούμε… Πάντως δεν θα καταλάβω ποτέ γιατί πέφτει η κατανάλωση ανοίγοντας απλώς την καρτέλα με τα πρόσθετα, αυτό με ξεπερνάει. Λες και τα κάνει κάποιου είδους “restart” όταν ανοίγεις την καρτέλα, τι να πω…

Βγάζετε εσείς άκρη, συν-λινουξάδες; Καταλαβαίνετε τι παίζει; Διότι εγώ έχω πάθει ολίγη πλάκα με τη φάση αυτή…

ΥΓ: Γνωρίζω πώς μπορώ περιοδικά να ρίχνω την κατανάλωση μνήμης στο about:memory, αλλά δεν είναι εκεί το ζήτημα. Θέλω να βρω τι προκαλεί αυτήν την κατάσταση γιατί πολλές φορές δημιουργεί τρελό πρόβλημα πριν προλάβεις να ρίξεις χειροκίνητα την κατανάλωση (άσε που δεν θα έπρεπε αυτό να είναι απαραίτητο καν)…

Λοιπόν μετά από δοκιμές, βρήκα ότι το leak το προκαλούσε το AdBlock Plus. Το αντικατέστησα με το UBlock Origin, ελπίζω να πάει καλύτερα.

1 «Μου αρέσει»