Εξωτερικός σκληρός

καλησπέρα παιδιά. έβαλα έναν εξωτερικό σκληρό να μεταφέρω κάτι φώτο από το κινητό στον σκληρό αλλά δεν μου αφήνει γιατί λέει ότι είναι μόνο για ανάγνωση…καμιά ιδέα; τρέχω τελευταία έκδοση ubuntu 19.04

Μπορεί να συμβαίνει για διάφορους λόγους.

α) Δεν έχεις εγκατεστημένο το ntfs-3g, που είναι αναγκαίο για να γράψεις σε ntfs
Λίγο απίθανο όμως γιατί θα πρέπει να είναι εγκατεστημένο υποθέτω από προεπιλογή στο ubuntu (αν είχες debian ή arch όμως θα ήταν μάλλον η αιτία

β) Δυστυχώς το πιο πιθανό είναι να έχει πρόβλημα ο σκληρός. Μπορεί και να μην είναι κάτι σοβαρό και να φτιάξει με ένα φορμάτ.

Όταν υπάρχει πρόβλημα στον σκληρό το λίνουξ μπαίνει αυτόματα σε κατάσταση μόνο ανάγνωσης.

Αυτά τα δύο και κυρίως το δεύτερο είναι μάλλον τα πιο πιθανά.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα με τα USB μου στο 19.04.

  • τρέχεις df -Th ή κοιτάς στο disks για να βρεις που βρίσκεται mounted ο δίσκος (συνήθως κάτι σε /dev/sdχχ)
  • κάνεις unmount τη συσκευή
  • τρέχεις sudo dosfsck για FAT partition ή sudo ntfsfix για NTFS στην θέση του δίσκου που θες
  • αφαιρείς και ξαναεισάγεις την συσκευή

Τουλάχιστον για USB συσκευές εμένα μου δουλέυει, δεν το έχω δοκιμάσει σε δίσκο.

3 «Μου αρέσει»

αυτός ο εξωτερικός δίσκος έχει μέσα τα <<άπαντα>> σε φώτο βίντεο κτλ…δεν με παίρνει να κάνω πειράματα…στα windows toν <<έβλεπε >> κανονικά…να σας πω ότι είναι σκληρός που τον συνδέω με καλώδιο sata και τροφοδοσία μέσα στο κουτί και όχι usb. επίσης ξέχασα να πώ ότι ο σκληρός συνδέθηκε ενώ έτρεχε το ubuntu

1 «Μου αρέσει»

Μια λέξη:

μπακαπ

20 χαρακτήρες

2 «Μου αρέσει»

αυτός είναι ο δίσκος buckup που έχω και ήθελα να του βάλω κάτι φώτο :grinning:

ένα άλλο περίεργο είναι ότι από αυτόν τον σκληρό που έχω μουσική, την αντέγραψα κανονικά και χωρίς πρόβλημα στον βασικό σκληρό που τρέχω το λειτουργικό

Δεν είναι περίεργο. Το γράψιμο κλειδώνει αν το λίνουξ υποψιαστεί πρόβλημα. Η ανάγνωση δεν κλειδώνει.

2 «Μου αρέσει»

Δοκίμασε να μπεις σε Windows με τον σκληρό συνδεδεμένο και κάνε Απενεργοποίηση (Shutdown) και όχι Επανεκκίνηση (Reboot). Άνοιξε το PC και μπες σε Linux και ξαναδοκίμασε. 100% ασφαλές.

Επίσης κάνε δεξί κλικ σε κάποιο από τα αρχεία και δες ποιος είναι ο ιδιοκτήτης. Υπάρχει περίπτωση να έχει πάρει τον σκληρό ο root.

1 «Μου αρέσει»

Λογικά κάποιο θέμα με τα permissions. Δοκίμασε να κάνεις mount as root.

Αν ο δίσκος είναι ntfs, σήμερα είχα ένα πρόβλημα με το mount σε έναν δίσκο και η εντολή

sudo ntfsfix /dev/sdX

όπου Χ το γράμμα του δίσκου το έλυσε.

Ίσως λύσει και το δικό σου πρόβλημα.

1 «Μου αρέσει»

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

1 «Μου αρέσει»