Extra κουμπια ποντικιου

Καλησπερα και παλι.Λοιπον το ποντικι εχει δυο κουμπια στο πλαι και θα ηθελα να τα κανω map στο πληκτρολογιο.Το ενα θα ηθελα να το κανω να χτυπαει στο windows key ωστε να μου ανοιγουν ολα τα ανοικτα παραθυρα(activities Gnome).Το αλλο δεν εχω αποφασισει ακομα.Ευχαριστω για την βοηθεια που εχετε προσφερει μεχρι τωρα.

Μοντέλο ποντικιού, διανομή και λοιπές λεπτομέρειες.
Πιο συγκεκριμένα δώσε στο τερματικό

lsusb | grep -i mouse

Ρε Βασιλη μονιμος εισαι 24 ωρες το 24ωρο?
Ubuntu 19,10

lsusb | grep -i mouse
Bus 003 Device 002: ID 1bcf:0005 Sunplus Innovation Technology Inc. Optical Mouse

Αρχικά θα πρέπει να δεις αν αναγνωρίζονται τα έξτρα κουμπιά, πράγμα που πιθανότατα θα συμβαίνει. Αν λειτουργούν θα μπορείς στον chrome να πηγαίνεις μπρος/πίσω στις σελίδες. Αυτό μπορείς να το δεις και με το xev(το εγκαθιστάς αν δεν ειναι ήδη εγκατεστημένο), απ’ όπου μπορείς να δεις και τι αριθμό έχει δώσει σ’ αυτά το σύστημα(συνήθως είναι 8 και 9).
Μετά μπορείς με το xbindkeys να ορίσεις το πλήκτρο ή το συνδυασμό πλήκτρων για το κάθε ένα.
Εδώ υπάρχει ένας σχετικός οδηγός:

2 «Μου αρέσει»

Θα το τσεκαρω όταν πάω σπίτι.Σ ευχαριστώ

Εγω ψαχνω ακομη να βρω κατι, καποια συντομευση με το xbindkeys αλλα δεν μπορω να καταφερω να λυσω το προβλημα που αναφερω εδω: Εμφανιση ενδειξης pop-up ελεγχου ηχου στην επ.εργασιας
Το xbindkeys με βοηθησε να εμφανιζει το OSD Volume οπως ακριβως ηθελα αλλα οταν αλλαξω το πληκτρολογιο απο αγγλικα σε ελληνικα παγωνει ολο το shell για μερικα δευτερολεπτα.
Προβλημα που το εχουν και αλλοι:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/meta-gnome3/+bug/1777708
Αυτο που θελω να κανω και πιστευω να μου λυσει το προβλημα ειναι να δωσω στο xbindkeys την αλλαγη γλωσσας και οχι στην ρυθμιση του gnome tweak.
Αν δωσω τα κουμπια Shift_L + Alt_L με την εντολη:

xbindkeys -k
μου δεινει αυτο:
dimitris@4:~> xbindkeys -k
Press combination of keys or/and click under the window.
You can use one of the two lines after "NoCommand"
in $HOME/.xbindkeysrc to bind a key.
"(Scheme function)"
    m:0x9 + c:64
    Shift+Alt + Alt_L

αλλα στο .xbindkeysrc δεν ξερω τι ακριβως να βαλω για να εχω την συντομευση.

Για την αλλαγή γλώσσας μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ALT+SHIFT με ρύθμιση στο Χorg και όχι μέσω του gnome ή όποιου άλλου γραφικού περιβάλλοντος.
Δημιούργησε ένα αρχείο στο φάκελο /etc/X11/xorg.conf.d με όνομα 00-keyboard.conf και βάλε μέσα τα παρακάτω:

# Read and parsed by systemd-localed. It's probably wise not to edit this file
# manually too freely.
Section "InputClass"
        Identifier "system-keyboard"
        MatchIsKeyboard "on"
        Option "XkbLayout" "us,gr"
        Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection

Αν υπάρχει ήδη τέτοιο αρχείο(ίσως ο αριθμος να είναι διαφορετικός, πχ 20) απλά πρόσθεσε το gr στο layout και την γραμμή για το XkbOptions μόνο.
Έτσι η συντόμευση alt+shift θα λειτουργεί απ’ ευθείας μέ το που φορτώνει το οποιοδήποτε Χ γραφικό περιβάλλον. Θα χρειαστεί επανεκκίνηση μετά την δημιουργία για να φορτωθεί το αρχείο.

(Παιδια σορρυ δεν ξερω πως να προσθεσω σε code μερικες εντολες κτλ.)

@dancaer69 υπαρχει ηδη αρχειο με το ονομα:
00-keyboard.conf και μεσα εχει αυτα:

# Written by systemd-localed(8), read by systemd-localed and Xorg. It's
# probably wise not to edit this file manually. Use localectl(1) to
# instruct systemd-localed to update it.
Section "InputClass"
        Identifier "system-keyboard"
        MatchIsKeyboard "on"
        Option "XkbLayout" "us"
EndSection

Nα κρατησω αυτα που εχει, και απο κατω να βαλω το δικο σου;
Εχω opensuse tumbleweed.

Διάβασε αυτό

1 «Μου αρέσει»

Oκ θα το δω, οχι σημερα.

Προσθεσα gr και μου χαλασε την εγκατασταση, δεν μπουταρει.
Θα δω αν μπορεσω να το επαναφερω αλλιως θα μπω με καποιο live να το αλλαξω οπως ηταν.

EDIT: Ouuφ παλι καλα που ειχα backup το:
00-keyboard.conf και σωθηκε! :slightly_smiling_face:
Να το δοκιμασω με:
20-keyboard.conf τωρα που μπορω να επαναφερω, τι λες; :stuck_out_tongue:
Το 00-keyboard.conf περιεχει αυτο:

    # Written by systemd-localed(8), read by systemd-localed and Xorg. It's
            # probably wise not to edit this file manually. Use localectl(1) to
            # instruct systemd-localed to update it.
            Section "InputClass"
                    Identifier "system-keyboard"
                    MatchIsKeyboard "on"
                    Option "XkbLayout" "us"
            EndSection

Και το ‘‘Easystroke’’ (απο software center) εχει πολλες δυνατοτητες.

Δε χαλασε η εγκατασταση σου, απλως μπηκε σε κατασταση κονσολας(με 'alt+F1/F2/F3…/
F12 επιλεγουμε τα ΤΤΥ), συνηθως στο ΤΤΥ2 ειναι το γραφικο περιβαλλον και στο ΤΤΥ1 το plymouth.
Αν κανεις login και μετα πατησεις ‘startx’(δε ξερω ποια εντολη ταιριαζει για gnome) θα εχεις γραφικο περιβαλλον.

1 «Μου αρέσει»

Εγω παλι νομιζα οτι το startx ειναι για ολα τα De, και ετσι οπως δοκιμασα και με sudo μπροστα δεν μπηκε. Εδωσε ομως μηνυμα σφαλματος αλλα δεν εχω τις γνωσεις για πεισσοτερα.
Καλα που δεν ειχε να κανει με εντολες και αντικατεστησα απλα το αρχειο: 00-keyboard.conf μεσα απο ενα live xubuntu που ειχα κανει.

1 «Μου αρέσει»
# Written by systemd-localed(8), read by systemd-localed and Xorg. It's
            # probably wise not to edit this file manually. Use localectl(1) to
            # instruct systemd-localed to update it.
            Section "InputClass"
                    Identifier "system-keyboard"
                    MatchIsKeyboard "on"
                    Option "XkbLayout" "us"
            EndSection

Με βάση το παραπάνω που παρέθεσες, οι αλλαγές που πρέπει να κάνεις είναι:

  1. Option “XkbLayout” “us” -> θα προσθέσεις το gr και θα γίνει:
    Option “XkbLayout” “us,gr”
  2. Προσθέτεις τη γραμμή:
    Option “XkbOptions” “grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll”
    Έτσι το παραπάνω θα γίνει:
# Written by systemd-localed(8), read by systemd-localed and Xorg. It's
# probably wise not to edit this file manually. Use localectl(1) to
# instruct systemd-localed to update it.
Section "InputClass"
        Identifier "system-keyboard"
        MatchIsKeyboard "on"
        Option "XkbLayout" "us,gr"
        Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection

Ο λόγος που δε μπορούσες να μπεις σε γραφικό περιβάλλον πριν είναι ότι θα χάλασες με κάποιο τρόπο τη μορφή του αρχείου(μπορεί να ξέχασες/έσβησες κάποιο εισαγωγικό ή να έσβησες το “EndSession” που είναι σημαντικό) και δεν μπορούσε να φορτωθεί.
Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ χρήσιμος ο midnight commander, ο οποίος είναι διαχειριστής αρχείων που λειτουργεί σε περιβάλλον τερματικού/κονσόλας. Έτσι γίνεται αρκετά πιο εύκολο, ειδικά σε κάποιον νέο χρήστη που δεν έχει εμπειρία και γνώσεις για το περιβάλλον κονσόλας, να πλοηγηθεί στο σύστημα αρχείων και να αντιγράψει/διαγράψει ή επεξεργαστεί αρχεία(με τον ενσωματωμένο προβολέα και επεξεργαστή αρχείων που διαθέτει).
Εγκατάσταση γίνεται με:
sudo apt install mc
ή απ’ το software center.

1 «Μου αρέσει»

Θυμαμαι καλα οτι δεν εσβησα τιποτα (οπως EndSection κτλ) απλα διπλα στο us προσθεσα:
,gr.
Θα ξαναδοκιμασω.
για το αρχειο 00-keyboard.conf μιλαμε, ετσι;

Ωραια πετυχε με copy/paste του δικου σου και ανοιξε κανονικα.
Δεν ξερω πως θα με βοηθησει αυτη η αλλαγη και αν εχουμε και συνεχεια, παντως παλι κολλαει στην αλλαγη keyboard layout τι στιγμη που ελεγχω τον ηχο μετα την παρακατω προσθηκη στο: .xbindkeysrc:

Περίληψη
# Adjust volume with mouse buttons
"xdotool key XF86AudioLowerVolume"
  b:8
"xdotool key XF86AudioRaiseVolume"
  b:9

Γράφεις παραπάνω ότι θέλεις να χρησιμοποιήσεις το xbindkeys αντί της ρύθμισης του gnome tweak, ώστε να χρησιμοποιεις το Shift+Alt μέσω του xbindkeys(αν έχω καταλάβει καλά).
Με την αλλαγή που έκανες στο keyboard.conf, έχεις ήδη ορίσει τα Shift+Alt για αλλαγή γλώσσας πληκτρολογίου, οπότε δε χρειάζεται να το κάνεις μέ το xbindkeys. Θα πρέπει όμως να απενεργοποιήσεις τη ρύθμιση αυτή στο gnome tweak.

Aκριβως, γιατι σκεφτηκα οτι ετσι θα αποφυγω το παγωμα που κανει οταν η ρυθμιση ειναι απ το gnome tweak.

Εχω απενεργοποιησει την ρυθμιση απ το gnome tweak και ειδα οτι πετυχε η αλλαγη στο 00-keyboard.conf.
Ομως δεν ξερω αν πρεπει να το κρατησω ετσι η να το αφησω οπως ηταν μιας και το προβλημα με το παγωμα στο shell δεν λυθηκε (τουλαχιστον εμαθα και κατι ακομη). :slightly_smiling_face:

Το αρχείο δε χρειάζεται να το πειράξεις. Ακόμη κι αν ενεργοποιήσεις και πάλι την επιλογή στο gnome tweak δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Επειδή όλοι έχουμε συνηθίσει το Shift+Alt για την αλλαγή γλώσσας με το αρχείο αυτό λειτουργεί σε οποιοδήποτε γραφικό περιβάλλον η συντόμευση αυτή. Υπάρχουν γραφικά περιβάλλοντα που δε δίνουν τη δυνατότητα χρήσης το Alt+Shift(το deepin νομίζω είναι ένα από αυτά), οπότε μ’ αυτό τον τρόπο είναι δυνατή η χρήση της ακόμη και αν δεν υποστηρίζεται από το γραφικό περιβάλλον.

1 «Μου αρέσει»

Το default στη gnome ειναι “Super+Space” και σε καποιες εκδοσεις των arch ειναι “ctrl+shift+home/insert/end”

Μου κανει εντυπωση που με αυτην την διαταξη στο easystroke δουλευει μια χαρα χωρις καθυστερηση το volume osd. απλα δεν λεει να γραφεις και να αλλαζεις γλωσσα με το ποντικι.
δεξι κλικ και ροδελα πανω ελληνικα. δεξι κλικ και ροδελα κατω αγγλικα, επισης ετσι δεν εχω κεφαλαια. :stuck_out_tongue:


Αν το easystroke ειχε επιλογη να προσθεσεις συντομευση (μονο) πληκτρολογιου θα ειχα σωθει.

Δεν το ειχα προσεξει

Πάντως απ’ ότι φαίνεται από το link που παρέθεσες, πρόκειται για bug του gnome. Έχεις δοκιμάσει κάποιο άλλο γραφικό περιβάλλον? Επίσης δοκίμασες με αλλαγή γλώσσας και αυτά που προτείνονται εκεί για την παράκαμψη του προβλήματος? Τελος, κάπου στις ρυθμίσεις σχετικά με το πληκτρολόγιο πρέπει να έχει να αλλάξεις τον τύπο πληκτρολόγιου, ίσως η αλλαγή τύπου να βοηθήσει επίσης.