Εργασίες συντήρησης

Αύριο 25 Μαρτίου, θα γίνουν εργασίες συντήρησης/αναβάθμισης των υποδομών. Ευελπιστούμε σε zero downtime, αλλά πιθανά για λίγες ώρες να είμαστε εκτός λειτουργίας. Ευχαριστούμε για την κατανόηση και συγνώμη για την πιθανή ταλαιπωρία.

Εκ της διευθύνσεως

1 «Μου αρέσει»

Έγινε, όλα καλά. Είδατε καμία αλλαγή;

2 «Μου αρέσει»

Τι αλλαγές γίνανε? Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τι Software και Hardware χρησιμοποιεί ο Server.

Σε λίγες μέρες το site έχει γενέθλια, θα τα πούμε τότε

1 «Μου αρέσει»

Μία μπλε γραμμή στο πλάι του νήματος που επισκέφτηκα τελευταίο και αισθητά ποιο γρήγορη μετάβαση στο περιεχόμενο ενός νήματος από τι στιγμή που το επιλέγω μέχρι να μπω.

Δυστυχώς είναι μια βαριά μοντέρνα εφαρμογή Web με όλα τα καλά της (την λατρεύει το φορτίο του σέρβερ και το bandwith), αλλά και τα κακά της, το μπαλάκι το παίρνει ο κάθε υπολογιστής και κάνει το Rendering με Javascript. Αυτά που κάνατε με το noscript να τα ξεχάσετε Κύριε.

Για τα Android υπάρχει το App, αλλά και αυτό νομίζω θέλει σχετικά καινούργια έκδοση.

1 «Μου αρέσει»

Κι εγώ το πρόσεξα, αν και προσωπικά χρησιμοποιώ ως βασικό μου browser το Pale Moon (καθώς και ένα fork του το οποίο έκανα μόνος μου compile), και πέρα από ένα μικρό πρόβλημα που μου είχε τύχει, δεν είχα θέμα με αυτό και λειτουργούσε κανονικά.
Επίσης κάθε javascript εφαρμογή που απαιτεί συγκεκριμένους browsers για να λειτουργήσει απλά δεν αξίζει να ασχοληθώ μ’ αυτή (με ελάχιστες εξαιρέσεις). Και πλέον το Discourse είναι μια από αυτές.

εγω πλεον δεν μπορω να μπω εδω με τον γκοτζιλλα68esr που εχει το σαπιο μου debian8. εχω κατεβασει νεοτερη προσθετη εκδοση απο το ftp mozilla, για να μπορω να μπω εδω. και αυτο ειναι απιστευτο ξενερωμα γιατι πρεπει να κραταω ξεχωριστο προφιλ για καθε εκδοση, και αν ξεκινησω καποια εκδοση με το λαθος προφιλ, θα γινουν ολα ανω-κατω (κατι που εκανα 2 φορες καταλαθος)

συμφωνω απολυτα. γιατι κατι τετοιο γινεται απλα «εκβιαστικο», αφου σε εξαναγκαζει να χρησιμοποιησεις κατι που δεν θελεις (η, που απλα δεν μπορεις για διαφορους τεχνικους λογους) να χρησιμοποιησεις. αλλα ακομα και αυτο δεν ειναι τιποτα σε σχεση με κατι που ειχε τυχει σε εμενα παλιοτερα.

εψαχνα κατι για κρατησεις σε ξενοδοχεια. μπαινω στη σελιδα καποιου ξενοδοχειου, και αντι να δω τη σελιδα του ξενοδοχειου κανονικα, εβγαζε τη φιρμα του ξενοδοχειου και αποκατω εγραφε «χρησιμοποιεις λινουΚΣ, εισαι παρασιτο, βγες αποδω». δεν κανω καθολου πλακα. ΟΛΩΣ ΤΥΧΑΙΩΣ οταν αλλαξω τον useragent σε windows, μπηκε κανονικοτατα

μετα φυσικα ελαβαν ενα ωραιοτατο μειλακι με screeshots και αρκετο κραξιμο, για τις προσβλητικες μκιες τους

1 «Μου αρέσει»