Επιστροφη σε Linux/GNU εμπειρια 100%

Για πολυ καιρο ημουν σε windows 10, οταν μια μερα λεω “δεν βαζω και στο pc Fedora” αφου ηδη ειχα και στο laptop. Δεν αργησα και περασα στο στικακι το image, κανω χώρο στον nvm και κανω restart.
Η εγκατασταση πηγε οκ, κατεβαζω tweaks, steam… και οτι αλλο χρειαζομαι, μια ωρα αργοτερα βλεπω οτι τα 2 games( csgo, euro truck simulator 2) που παιζω δεν τρεχουν με proton, οποτε εκανα boot σε windows καθε φορα που ηθελα να πιαξω games.

1 μηνα μετα ολα αλλαζουν, μετα απο μπολικα updates και τα 2 games παιζουν κανονικοτητα, ωραια λεω “τωρα δεν θα κανω restart στα windows 10”, στο τελος δοκιμασα την τιμονιερα logitech g27 + shifter και ολα επαιξαν ρολοι, ακομα και τα κουμπακια a,x,z,y στο shifter στα windows δεν τα επιανε, σε linux/GNU τα βρηκε.

Το τελευταιο κομματι ηταν να εκτυπωσω, εχοντας canon εκτυπωτη πηγα στο site τους και απο εκλπηξη βρηκα drivers για Linux/GNU, κατεβασα το rpm και το ετρεξα, 2-3 λεπτα μετα εκτυπωσα της 2 πρωτες σελιδες.

Το αποτελεσματα ηταν να παω χρησιμοποιώ τα Fedora 100% καθημερινα, και αυτο εγινε μεσα σε λιγο καιρο, στο τελος χαμογελασα.

Παρτε και μια φωτογραφία απο το setup(αχουρι)(απο κατω εχει και τα πεδαλια συμπλεκτης, φρενο, γκαζι).

13 «Μου αρέσει»

υπαρχει ενα θεμα που βαζουμε τα συστηματα μας:

αν θελεις ποσταρε και εκει τη φωτο σου για να σε κρινουμε αξιολογησουμε για το setup σου (εγω εχω ηδη αυτοαξιολογηθει. δεν με δινω και την καλυτερη αξιολογηση) :stuck_out_tongue_closed_eyes:

παρεπιπτωντως εγω περασα λινουΚΣ με τη μια. ειχα μπατζουρια ΧΟΥ Π(ΤΟΥ). αφου ειχα βαρεθει με 4 μπλε οθονες απο το πουθενα σε 1 βδομαδα, ενα βραδυ ξεκιναω τον υπολογιστη απο ενα livecd ubuntu 8.04 και κανω με τη μια εγκατασταση ΜΟΝΟ ΤΟΥ το ubuntu. δεν πηγα καν πρωτα στην παιδικη πισινουλα να μαθω να κολυμπαω πρωτα και μετα να ξανοιχτω. επεσα στη λιμνη με τα πιρανχας με τη μια :stuck_out_tongue_closed_eyes: :joy:

2 «Μου αρέσει»

Δυστυχώς δεν μπορώ να ξεκόψω εντελώς από τα Windows, αν και κατά 90% ο υπολογιστής boot-άρει σε linux mint 20.3.

O κύριος λόγος είναι ότι, εκτός εργασίας, παίζω online competitive FPS, αυτή την περίοδο warzone. Δυστυχώς, ακόμα δεν λειτουργούν τα anti-cheat συστήματα των παιχνιδιών σε Linux. Ακόμα και αν τρέξεις το παιχνίδι σε Linux, το anti-cheat θα σε μπανάρει… Έχω διαβάσει ότι υπάρχει πρόοδος στο θέμα από τους devs, αλλά ακόμα δεν έχουμε δει καρπούς…

Στο θέμα των gpu drivers, ακόμα και από την AMD, δεν υπάρχουν τα features που έχουν οι windows gpu drivers. Ούτε κατά διάνοια. Χρειάζεται και εκεί δουλειά.

Ο τρίτος λόγος είναι ότι, όλο και πιο σπάνια πλέον, υπάρχει η τάδε ή η δείνα εφαρμογή που χρειάζομαι για τη δουλειά και δεν παίζει σε Linux. Παράδειγμα η προηγούμενη χρονιά που για τις ανάγκες της εργασίας μου έπρεπε να δουλεύω webex training, το οποίο τρέχει μόνο σε windows. Ευτυχώς φέτος ο εργοδότης υιοθέτησε webex meetings που υποστηρίζεται στο Linux (πλέον υπάρχει και native client) και πλέον το πρόβλημα δεν υφίσταται.

1 «Μου αρέσει»

@linuxovios, αυτα τα anti-cheat στα παιχνιδια εχω ακουσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ να τα κραζουν ακομα και σε windows λογω τετοιων προβληματων, αφου πολλοι εχουν μπαναριστει απο το anti-cheat χωρις να εχουν κανει τιποτα επιληψιμο στο παιχνιδι

καταλαβαινω τι θελουν να κανουν με τα anti-cheat, γιατι το cheating στα competitive παιχνιδια εχει παραγινει, αλλα μαλλον εχει γινει γενικα κακη υλοποιηση, γιατι εχω ακουσει να εχουν τετοια περιστατικα ακομα και σε windows, αλλα πολυ λιγοτερα

παρακολουθουσα καποιο βιντεο στο youtube που καποιος προγραμματιστης ελεγε για αυτα τα anti-cheat. αποτι ελεγε αυτα τα anti-cheat γινονται πολυ παρεμβατικα και χωνονται πολυ βαθια στον πυρηνα του λειτουργικου προκειμενου να κανουν τη δουλεια τους

επειδη στο λινουκς δεν μπορει να γινει τετοια ενσωματωση, το anti-cheat δυσλειτουργει με αποτελεσμα διαφορες παρενεργειες (μεταξυ των οποιων και το μπαν). δεν παιζω τετοια παιχνιδια (μονο κανα minecraft περιστασιακα :stuck_out_tongue_closed_eyes: ) και δεν εχω ο ιδιος εμπειρια για να κρινω αν οντως ειναι ετσι, αλλα φαινοταν τουλαχιστον λογικα ετσι οπως τα ελεγε

1 «Μου αρέσει»

Ναι πλέον τα anti-cheat (π.χ. του warzone) έχουν φτάσει να εγκαθίστανται σε επίπεδο kernel για να μπορούν να ελέγξουν τη χρήση εξωτερικών συσκευών (aimbot κτλ). Δεν βλέπω βέβαια τον λόγο που δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο και στο Linux (όπως π.χ. γίνεται με τους proprietary drivers των gpus).

Εύχομαι το steam deck να πετύχει, καθώς κάτι τέτοιο θα αποτελέσει οδηγό και για τις εξελίξεις στον χώρο του gaming για Linux.

1 «Μου αρέσει»

@linuxovios, μακαρι να γινει κατι με το steamdeck, γιατι κατι steamPCs (steam machines νομιζω τα λεγανε) με steamOS που ειχαν βγαλει πριν αρκετα χρονια, περπατησαν τη σανιδα και πηγαν να κανουν παρεα με τα ψαρια, σχεδον αμεσως οταν βγηκαν (με λιγα λογια δεν ειχαν καθολου αποδοχη και εκαναν ελαχιστες πωλησεις)

αν πιασει το steamdeck και εξαπλωθει το linux gaming ισως να δουμε ακομα και «open sores» (open source) anti-cheats που να μην ειναι και τοσο παρεμβατικα

Κύλησε το νερό στο αυλάκι…

Apex legends στο Linux, με το anti-cheat να λειτουργεί κανονικά για το online!

1 «Μου αρέσει»