Επιλογή software NAS

Καλησπέρα,

Σκεφτομαι να κανω ενα βημα σε επαγγελματικό NAS. Αν και κοιταζα την thecus η οποια εχει καποια ετοιμα NAS και με linux, τελικα ειναι καλυτερη λυση να τον φτιαξω μονος(ευκολια αναβαθμισης οταν θελησω) .

Στην αρχη ελεγα να παω στο helios4 αλλα εκτος οτι δεν το προλαβα, ειχε και αρκετους περιορισμους.

Τελικα μαλλον θα παω στη λυση μητρικης ωστε να εχω 4 sata και θα ψαξω να εχει και m.2 για το λειτουργικο.

Απο αυτα που ξερω ειμαι αναμεσα σε freenas και nas4free. Ποιο πιστευετε οτι ειναι πιο ευχρηστο και με περισσοτερες λειτουργιες; Υπαρχει καποιο με ενσωματωμενο cloud η θα πρεπει να εγκαταστησω και το owncloud?

Οι προδιαγραφες θα ειναι επεξεργαστης διπύρηνος ( οτι φθηνοτερο βρω) 8gb ram αν και μπορει να ξεκινησω με 4 η με 2. Οτι μικροτερο βρω σε m.2 μιας και αδειος θα ειναι, και 4 δισκοι σε raid5 μαλλον 4tb.

Με ενδιαφερει η ταυτοχρονη χρηση του NAS απο 4-5 ατομα, η ταχυτητα, η ευκολια διαχειρησης των χρηστων ωστε να δινω η να παιρνω δικαιωματα οταν χρειαζεται, αλλα και το cloud.

Περαν του freenas και nas4free, ειδα οτι πλεον υπαρχουν αρκετα λογισμικα nas, αλλα εχω χρονια να ασχοληθω οποτε μου φαινονται αγνωστα εντελως. Αν εχετε να προτεινετε οτιδηποτε μπορειτε να μου πειτε

Ευχαριστω

Καταρχήν, κάποια γενικά πράματα:

Αν δεν πας για zfs, τα 8gb ram περισσεύουν. Με 4 είσαι παραπάνω από μια χαρά.

M.2 για το λειτουργικό πραγματικά δεν χρειάζεται. Είναι waste of resources, money και πραγματικά δεν ξέρω τι παίζει με την αξιοπιστία τους σε σχέση με τους παλιούς καλούς hdd. Βάλε το λειτουργικό σε ένα raid1 σε hdd, να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Μην πας σε raid5/6. Είναι αχρείαστο ρίσκο και λάθος! Δεν πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη αγωνία στον πλανήτη γη, από το να χάσεις έναν δίσκο και να περιμένεις να γίνει rebuilt το array με καινούριο δίσκο (προσευχόμενος γονυπετής να μην σου χτυπήσει δεύτερος δίσκος - οι πιθανότητες μαθηματικά δεν είναι με το μέρος σου!). Κάνε ένα raid1 με 2 γαϊδούρια δίσκους και αν κάποια στιγμή δεν σου φτάνει ο χώρος βάλε άλλα δύο γαϊδούρια και κάντο raid10. ΜΗΝ βάλεις raid5/6.

Εγώ προσωπικά έτοιμες λύσεις αλλονών τύπου freenas κτλ δεν γουστάρω. Προτιμάω stock λειτουργικά, να χω το κεφάλι μου ήσυχο (πχ debian) και φυσικά software raid. Για να λες να στήσεις το owncloud μόνος σου σημαίνει ότι δεν είσαι νουμπάς… Σε τελική ανάλυση θα χρειαστείς πολύ λίγα services (ssh, nfs, samba, owncloud και ΜΤΑ).

Από κει και πέρα, αν τα δεδομένα σου είναι πολύ πολύ σημαντικά, τότε το bit rod είναι κάτι που δεν πρέπει να αγνοήσεις. Οπότε, εκεί το πράμα μπλέκει… Η βέλτιστη λύση είναι το zfs - οπότε ή πας σε freebsd (που δουλεύει τέλεια και θες μπόλικη ram, για να πετάς) ή παίζεις ζαριά και πας σε zfs on linux… Ή βάζεις btrfs (νομίζω ότι κάνει integrity checking), το οποίο είναι το μέλλον (και ίσως και το παρόν) στο λίνουξ. (Υπάρχει και η λύση του snapraid για JBOD [Just a Bunch Of Drives] storage arrays - αλλά δεν είναι αρκετά stock κατάσταση - δεν θα την προτιμούσα για κάτι “σοβαρό”).

Αν τα δεδομένα σου είναι περισσότερο τρέχοντα και όχι σούπερ - ντούπερ σημαντικά (με διάφορα αντίγραφα από δω κι από κει), τότε κάνεις mdadm raid1(ή10) σε ext4 και είσαι έτοιμος (σε ό,τι λίνουξ τραβάει η καρδιά σου - το debian είναι η προφανέστερη πρόταση).

Νομίζω ότι η σημαντικότερη επιλογή είναι το filesystem. Αυτό θα καθορίσει τελικά τις επιλογές σου. Και φυσικά η “πολυτιμότητα” των δεδομένων σου. Αν θέλεις ατόφια όλα τα δεδομένα σου μετά από 10 χρόνια, τότε το πράμα μπλέκει (ένεκες bit rod). Αν όμως μιλάμε για δεδομένα που τα “δουλεύουν” 5-6 άνθρωποι για κάποιoυς μήνες (οπότε υπάρχουν αντίγραφα από δω κι από κεί) ή μουσική και ταινίες, τότε τα πράματα είναι πολύ πιο απλά.

5 Likes

Πολυ κατατοπιστικος!

Τα δεδομενα οντως θα ειναι και καπου αλλου διασπαρτα, αλλα οταν γινει η ζημια δεν ειναι οτι πιο ευκολο να τα ξαναμαζευεις. Στο NAS θα ερχονται και καποια δεδομενα απο εξωτερικους σερβερ μη προσβασιμους με το χερι αλλα με ρυθμιση rsync καθε βραδυ.

Τις ετοιμες λυσεις freenas, nas4free κτλ. τις κοιταζω κυριως γιατι αν καποιος αλλος που δεν εχει μεγαλη επαφη με το linux πρεπει να κανει κατι, θα του ειναι πιο απλο το web interface.

Για το filesystem λογικα θα ηθελα zfs αλλα πρεπει να ξεκινησω με αρκετη ram αν και με τις σημερινες τιμες μνημης δεν ειναι ακριβη λυση. Παρ οτι διαβαζω αρκετα για το linux καθημερινα, δεν εχω ασχοληθει με το btrfs οποτε θεωρω οτι εχω αγνοια και σημερα κιολας θα κοιταξω τις λεπτομερειες.

Το raid5 το κοιταζα μονο και μονο για την αυξηση χωρητικοτητας, αλλα επειδη θα υπαρχουν και κρισιμα δεδομενα, εχεις δικιο και ειναι πιο λογικο το raid10.

Τελος τον m.2 τον εβαλα σαν φθηνη ετοιμη λυση. Δηλαδη ειναι ενας δισκος με κοστος 15-20€ και με ευκολια να ειναι παντα mirrored αφου το λειτουργικο συστημα δεν θα εχει ποτε μεγαλες αλλαγες. Ακομη και να χτυπησει, βαζεις τον δευτερο που εχει κανει mirror και συνεχιζεις να δουλευεις με κοστος 15€!

Αυτο που με φοβιζει ειναι η ταχυτητα με την οποια θα δουλευουν ταυτοχρονα ολοι οι χρηστες. το μεσο αρχειο θα ειναι καπου 300mb με τα μεγαλα αρχεια να ξεπερνανε τα 4gb. Εκει ισως βαλω δευτερη καρτα δικτυου για να μοιρασω το bandwidth, αν δω οτι το δικτυο δεν παει.

Πριν χρόνια ξεκίνησα με freenas, αλλά στη διάρκεια το γύρισα σε Openmediavault.
το τρεχω σε HP Microservers με 2, 4 και 6gb ram, 3 τον αριθμο, με 20Τβ το καθένα.
προσωπικά δεν εχω raid, γιατι εχω τους WD τους κόκκινους, αλλά τα 3 αυτά, ειναι σε 3 διαφορετικά σπίτια και συγχρονίζουν με rsync.

περαν του οτι ειναι εξαιρετικο και αξιόπιστο, εχει και docker, που σημαίνει οτι τρεχουμε και κάτι, π.χ. ενα opendchub :slight_smile:

ρίξτο μια ματιά…

2 Likes