Επιλογη καταλληλης οθονης

Καλησπερα στην παρεα.Λοιπον ψαχνω για οθονη υπολογιστη και θα ηθελα τα φωτα σας.Χρειαζομαι οθονη με πολυ καλη γωνια θεασης και επηδει εχω μεγαλο προβλημα με τα ματια μου ειμαι αναγκασμενος
να την εχω πολυ κοντα.Διαβασα στο ιντερνετ οτι η καλυτερη λυση ειναι να παω σε Pls panel και επισης θεωρείτε οτι αν ειναι και curved θα βλεπω καλυτερα?

1 «Μου αρέσει»

Ίσως καλύτερα να επισκεφτείς ένα κατάστημα που έχει μεγάλη ποικιλία ώστε να δεις στην πράξη τι παίζει, και μετά βλέπεις από που σε συμφέρει να την αγοράσεις.

2 «Μου αρέσει»

Λιγο δυσκολο να επισκεφτει καταστημα ακομη :grinning_face_with_smiling_eyes:.

Ωστοσο, για να απαντησω στα ερωτηματα του πόστερ: ναι θες σιγουρα IPS οθονη, η οποια εχει και καλη ποιοτητα χρωματων, αναλυσης και τα συναφη. Τωρα το θεμα του αν θα ειναι curved ή οχι, αποσκοπει στο τι χρηση θες να του κανεις. Κατ’εμε δε χρειαζεται.

3 «Μου αρέσει»

To PLS me to IPS ειναι το ιδιο?

Η αληθεια ειναι οτι δε γνωριζα οτι υπηρχε ο πρωτος τυπος, ωστοσο οποιος ψαχνει βρισκει.
Εν τελει δεν ειναι το ιδιο, αλλα οριστε ενα κατατοπιστικο αρθρο για τις διαφορες και ποιο να διαλεξεις εδω.

3 «Μου αρέσει»

Μην τρελαίνεσαι με αυτές τις ορολογίες είναι καθαρά μάρκετινγκ. Θες σίγουρα κάποια που να ανήκει στην οικογένεια των IPS . ΟΙ PLS είναι κατά βάση, όλες Samsung (που προσωπικά δεν τη συμπαθώ και τόσο ως εταιρία). Ενώ με τις IPS έχεις μεγαλύτερη ποικιλία εταιριών να διαλέξεις.

Με τις Curved είναι περίεργο. Αφορούν κυρίως τα παιχνίδια και τις ταινίες, δηλαδή εικόνα με δράση. Η αίσθηση του να κάθεσαι και να δουλεύεις ή να διαβάζεις κείμενο σε Curved είναι αρκετά περίεργη έως και ενοχλητική, ειδικά σε πολύωρη χρήση. Αυτό ωστόσο ισχύει για τον πρώτο καιρό (μερικές εβδομάδες). Μετά συνηθίζεις, από όσο λένε. Προσωπικά δεν έχω κάποια curved οπότε δεν είχα την ευκαιρία να συνηθίσω, αλλά λίγο που τις έχω χρησιμοποιήσει, ένιωθα περίεργα. Αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός. Γενικά πάντως οι Curved είναι πιο “μοναχικές” οθόνες. Σε βάζουν σε μία θέση να επικεντρώνεσαι σε αυτές και σου δίνουν έναν πιο έντονο ερέθισμα που μειώνει την απόσπαση της προσοχής από την οθόνη. Οπότε είναι ζήτημα προτίμησής. Βέβαια αν πας για Ultrawide οθόνη ίσως είναι καλύτερα να επιλέξεις curved γιατί το μήκος αρχίζει όντως να είναι πρόβλημα αν θες να την κοιτάς από κοντά. Προσωπικά χρησιμοποιώ 2 flat 24αρες σε βάση εμπορίου τις οποίες έχω με μία μικρή γωνία ενωμένες και δημιουργούν κάπως μία πιο “curved” προοπτική. Θα πρότεινα αν έχεις πρόσβαση σε κάποια Curved οθόνη, να δοκιμάσεις να δεις πως φαίνεται και πως τη νιώθεις.

Επίσης προσωπικά προτιμώ πρώτα από όλα τις LG που έχουν εξαιρετική ποιότητα, και στην εικόνα και κατασκευαστικά. Έπειτα αξιώνω ως δεύτερες καλύτερες τις DELL, αλλά σε όσες έχω δει, επειδή χρησιμοποιώ Dell και στη δουλειά, μου δίνουν μία πιο μουντή αίσθηση στο χρώμα τους. Με LG έχω παίξει πολύ τα τελευταία 15 χρόνια και είναι αυτές που άντεξαν περισσότερο, δηλαδή ακόμα και σήμερα λειτουργούν οι πιο παλιές, χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάποιες AOC και Benq τις οποίες είχα παρέδωσαν πνεύμα στα 5 και 10 χρόνια αντίστοιχα.

Η LG έχει μία εξαιρετική και φτηνή σειρά με πολύ ωραία ποιότητα εικόνας και πολύ ξεκούραστη. Τις πήρα πρόσφατα (πριν 2 μήνες) LG-24MK600M-B

2 «Μου αρέσει»

Lg ειχα μεχρι τωρα πανω απο 10 χρονια αντεξε πραγματικα θηριο.Οποτε παω σε IPS αφου δεν εχει και μεγαλη διαφορα απο τα PLS.Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας

Στην εταιρεια μου αγορασα προσφατα καποιες philips 24" στα 109ε με πολυ καλη χρωματικη αποδοση και πολυ καλη γωνια θεασης. Στα θετικα οτι εχουν εισοδο hdmi dvi και vga. Στα αρνητικα οτι το vesa mount ειναι 75χ75 και αν παρεις καποια βαση που υποστηριζει και 100χ100 δεν κανει, γιατι βρισκει στα καλωδια. (Η αν εισαι πολυτεχνιτης οπως εγω την κοβεις με τροχο). Αυτες που πηρα ειναι χωρις εσωτερικο ηχο αλλα με λιγα ευρω παραπανω παιρνεις το μοντελο με τον ηχο.

Η κοπελα που δουλευει σ αυτες τις δυο οθονες μου ειπε οτι εχουν μεγαλη διαφορα με samsung f352 που ειχε μεχρι τωρα προς το καλυτερο

1 «Μου αρέσει»

Θα σου πρότεινα να φοράς γυαλιά με μπλε φίλτρο και να ενυδατώνεις τα μάτια σου με φυσικά δάκρυα αν είσαι πολλές ώρες στην οθόνη.
Το ίδιο κάνω και εγώ προληπτικά.
Οθόνη έχω μια dell ultrasharp 25" με επιλογή τον χρωματισμό paper για ξεκούραστη ανάγνωση.

1 «Μου αρέσει»

Σύντροφε και συναγωνιστή,

οι εμπειρία μου με curved οθόνη διαφωνεί με τις εμπειρίες που παραθέτεις.

Έχω μία 32άρα κερβντ ντελλ εδώ και κάτι μήνες και είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος.

Σε κοντινές αποστάσεις θέασης οι κερβντ οθόνες γλυτώνουν το κεφάλι σου από …δρομολόγια δεξιά και αριστερά.

Δεν βίωσα απολύτως καμία ενόχληση και προσαρμόστηκα τόσο γρήγορα (εντός δευτερολέπτων) οπότε δεν έχει έννοια να χρησιμοποιώ καν τη λέξη προσαρμογή.

Συμφωνώ με την άποψή σου για τις ελ-τζι (λατρεία) και για τις σάμσουνγκ (αδιαφορία στην καλύτερη περίπτωση - απέχθεια μάλλον στην πραγματικότητα). Στις μάρκες από τις οποίες είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος στην πράξη θα προσθέσω τις ντελλ.

Μάι του σεντς.

τσαπί, το ημιαδιαφωνόν

4 «Μου αρέσει»

Προτείνω ότι αν η οθόνη είναι πάνω από 22-24 ιντσες και πρέπει να είναι κοντά τότε η ανάλυση να είναι τουλαχιστον 2560x1440.

Εγώ άλλαξα τα Χριστούγεννα οθόνη και πήγα (από 22 ιντσες Philips IPS FHD) σε LG 27" 4K HDR.

Η διαφορά είναι τεράστια και επειδή διαβάζω πολλές ώρες στην οθόνη του υπολογιστή η λειτουργία “Reader” με έχει βολεψει αρκετά ( χαμηλώνει την αντίθεση άσπρο-μαύρο, η εικόνα αποκτάει μια “κόκκινη χροιά” και μαλακώνει η εικόνα ).

Το 4Κ είναι overkill σε αυτές τις ιντσες, το scale είναι στο 150% για να έρθει στα ίσια του, όμως τυπικά να αναφέρω ότι με kde δεν έχω κάποιο πρόβλημα (όπως θολό κείμενο ή άλλα).

1 «Μου αρέσει»

Για 4Κ νομίζω ότι πρέπει να μιλάμε για 32’’ και πάνω.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ. Την πήρα μόνο και μόνο επειδή ήταν ευκαιρία, κανονικά για 2560x1440 πήγαινα.
Παρ’όλα αυτά είναι τόσο πυκνό το πάνελ σε πίξελ που όσο κοντά και αν πλησιάσεις δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις.

2 «Μου αρέσει»