:kde: Επιλογή διανομής με KDE

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο στο Virtual Box για να δω και ποια έκδοση θα είναι.
Έχεις δίκαιο ότι κάποια προγράμματα στην flatpak έκδοση τους παρουσιάζουν κάποιες δυσλειτουργίες.
Τα λέμε.

2 «Μου αρέσει»

Αν και λιγο καθυστερημενα, εχεις καποιον οδηγο για το τι πρεπει να κανεις στο KDE NEOΝ αφου το εγκαταστησεις? Προγραμματα, ρυθμισεις κ.ο.κ.

Άνοιξε σε παρακαλώ ένα νέο θέμα για αυτό

1 «Μου αρέσει»

Επειδή μετά από πάρα πολλά χρόνια είπα να δώσω λίγο σημασία στο KDE η διανομή που επέλεξα για να παίξω με kde5 plasma είναι το latest Manjaro με τη διαφορά που το γύρισα σε lts το kernel.

Επίσης τις τελευταίες μέρες έκανα δοκιμές με ωμό arch netboot και κατεβάζοντας τα πάντα μέσω archfi script (archfi.sf.net/archfi) αλλά κατέληξα ότι θα έπερνα το ίδιο περιβάλλον με τεράστια ταλαιπωρία.

Οπότε there, i’m a kde user again.

Πάμε τώρα amarok :smiley:

3 «Μου αρέσει»

Οι λόγοι που διαλεξες αυτο?

1 «Μου αρέσει»

Kde είχα από μικρός με knoppel monomaxos κ.α. Δεν γύρισα όμως για πολλά χρόνια όταν είχα δει κολλούσε και ήθελα κάτι ελαφρύ. Φαντάσου ήταν περίοδος που μπορούσα να κάνω δουλειά με window maker και ήμουν οκ.

Τώρα τελευταία στήνω μόνο headless vps και dedηδες και δεν είχα την όρεξη να ασχοληθώ περισσότερο. Πρόσφατα άρχισα να το γυρνάω τσάμικο και να το φέρω και στο Desktop μου.

Μετά από δοκιμές σε διανομές δεν κάθομαι πχ σε debian/Ubuntu fork εύκολα, και είπα να δοκιμάσω arch based, κατέληξα μετά από πολύ καιρό, μήνες στο manjaro και τις προάλλες πήρα χαμπάρι ότι έχει kde Version. Ε δεν ήθελε και πολύ.

Πήρα φορά με archfi να στήσω ένα ώμο να δω αν κολλήσω κάπου και διαλέξω διαφορά de και setups, τα είδα με είδαν τα χόρτασα και δοκίμασα και έτοιμα όπως καλή ώρα το mj.

Αυτά αδερφέ the whole story

1 «Μου αρέσει»