Επιλογή/Αγορα ups?

Καλησπέρα παιδιά.Λοιπον χρειάζομαι τα φώτα σας για αγορά ups . Παρήγγειλα καινούργιο υπολογιστή και πρέπει οπωσδήποτε να τον προστατέψω με κάτι αξιόπιστο όποτε θέλω την γνώμη σας μιας και δε ξέρω από ups . Λίγο στο ίντερνετ που είδα προτείνουν line interactive για οικιακή χρήση αλλά ποιο να πάρω?Θα χρειαστώ να έχει 3 πρίζες οπότε γράψτε και κανά λινκ από σκρουτζ

Προτιμώ τα APC

1 «Μου αρέσει»

ποσα βατ θελεις να τροφοδοτησει? γιατι αυτα εχουν ενα συγκεκριμενο μεγιστο φορτιο που σηκωνουν. θα σε ελεγα οτιδηποτε σε APC. η APC ειναι πραγματικα εγγυηση σε αυτα και σε λινουΚΣ εχει και προγραμματακι στις πηγες ολων των διανομων, που δουλευει αψογα. συνδεεις το UPS με usb στον υπολογιστη και με το προγραμματακι μπορειςνα δεις τα παντα για την κατασταση του (ειναι προγραμματακι terminal ομως οχι γραφικο) εχω και εγω τετοιο. αυτο που εχω εγω ειναι μεγιστο στα 480 βατ με 4 μπριζες σουκο. αν δεν τα ξεπερνας παρτο με κλειστα ματια (το μοντελο το αναφερει):

[sudo] password for debian: APC      : 001,036,0874
DATE     : 2022-03-14 15:29:49 -0400  
HOSTNAME : osiris
VERSION  : 3.14.12 (29 March 2014) debian
UPSNAME  : osiris
CABLE    : USB Cable
DRIVER   : USB UPS Driver
UPSMODE  : Stand Alone
STARTTIME: 2022-03-14 05:38:48 -0400  
MODEL    : Back-UPS XS 950U   <<== αυτο το μοντελο εχω εγω
STATUS   : ONLINE 
LINEV    : 234.0 Volts
LOADPCT  : 25.0 Percent
BCHARGE  : 100.0 Percent
TIMELEFT : 22.0 Minutes
MBATTCHG : 5 Percent
MINTIMEL : 3 Minutes
MAXTIME  : 0 Seconds
SENSE    : Medium
LOTRANS  : 155.0 Volts
HITRANS  : 280.0 Volts
ALARMDEL : 30 Seconds
BATTV    : 13.4 Volts
LASTXFER : Automatic or explicit self test
NUMXFERS : 0
TONBATT  : 0 Seconds
CUMONBATT: 0 Seconds
XOFFBATT : N/A
SELFTEST : NO
STATFLAG : 0x05000008
SERIALNO : 4B1824P08536  
BATTDATE : 2018-06-12
NOMINV   : 230 Volts
NOMBATTV : 12.0 Volts
NOMPOWER : 480 Watts
FIRMWARE : 925.T2 .I USB FW:T2
END APC  : 2022-03-14 15:29:49 -0400  

4 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω πόσα βατ αλλά το pc έχει πάνω έναν 5700g επεξεργαστή και μια Nvidia rtx 3060 και πάιζω βαριά παιχνίδια.Θα συνδέσω πάνω στο ups εκτός από τον υπολογιστή μια κάρτα ήχου και ένα συνθεσάιζερ μιας και ασχολουμε και με μουσικη δημιουργία

1 «Μου αρέσει»

@Kostagiannis_Panagio, ryzen 5700 και RTX3060, ε? χμ, δεν νομιζω οτι θα φτασουν τα 480βατ για αυτο το κτηνος. την καρτα ηχου και το συνθεσαιζερ δεν χρειαζεται να τα εχεις σε μπαταρια, ενα απλο προστατευτικο τασης αρκει για αυτα (αυτα τα πολυμπριζα που εχουν προστασια απο υπερτασεις, αυξομειωσεις, κλπ)

η μπαταρια στους υπολογιστες μπαινει και για προστασια των εξαρτηματων προφανως, δηλαδη κοβει υπερτασεις, αυξομειωσεις, κλπ, οπως το προστατευτικο πολυμπριζο, αλλα εχει κυριως σκοπο να προλαβει να κλεισει σωστα το λειτουργικο και να μην παθει ζημια απο καποια απωλεια δεδομενων, η, ζημια σε αρχεια

το συνθεσαιζερ και η καρτα ηχου δεν τρεχουν καποιο λειτουργικο που μπορει να παθει ζημια αν κλεισει αποτομα

2 «Μου αρέσει»

Nvidia rates the GeForce RTX 3060 TGP (Total Graphics Power) at 170W, making it the lowest power Ampere GPU by 50W. It has a single 8-pin power connector, and combined with the x16 PCIe slot that’s enough for up to 225W of power — more than sufficient headroom for overclocking.

1 «Μου αρέσει»

Τι λέτε για αυτό εδώ θα με καλύψει?

https://www.skroutz.gr/s/25668078/APC-Back-UPS-Line-Interactive-950VA-520W-με-4-Schuko-Πρίζες.html

@Nik0lis ο ryzen 5700 ποσο τραβαει? δεν εχω ιδεα, δεν το εχω ψαξει καθολου. γιατι εχεις τα 225 μεγιστο για την καρτα γραφικων, αλλα εχεις και τον επεξεργαστη, που ειναι και αυτος λιγο κτηνος. λογικα δεν θα τραβαει αλλα τοσα? αρα καπου 600βατ αν βαλουμε και την οθονη (πως θα κλεισεις πραγματα αν δεν βλεπεις τιποτα?)

σε μια τετοια περιπτωση ουτε αυτο που εβαλε θα τον καλυπτει με 520βατ. για να εχει ανετη λειτουργια η μπαταρια και να μην ζοριζεται, θελει τουλαχιστον το διπλασιο, δηλαδη τουλαχιστον 1000 βατ. δεν ειναι καλο να ειναι οριακα γιατι, θα φθαρει πολυ πιο γρηγορα, δεν θα κραταει αρκετα, και μπορει να υπερφορτωθει και να ψοφησει (με πολυ εντυπωσιακο αλλα πολυ επικινδυνο τροπο :crazy_face: )

2 «Μου αρέσει»

Τι λες για αυτο εδώ?

https://www.skroutz.gr/s/30337822/APC-Easy-UPS-BVX-UPS-Line-Interactive-1200VA.html

O 5700G έχει tdp 65w μπορεί να φτάσει μέχρι 85w.
Πρόσθεσε και την οθόνη, θα αγόραζα μεταξύ 650-750w ups να προλαβαίνω να κάνω save και shutdown σε μια διακοπή.

1 «Μου αρέσει»

αυτο που γραφει VA δεν ειναι τα βατ. λεγετα βολταμπερ αποσο εχω ακουσει. δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο, αλλα εχω παρατηρησει οτι οσα βολταμπερ λεει, ειναι καπου τα μισα βατ. αρα αυτο που εβαλες τωρα ειναι καπου 600βατ. βρηκα ενα που σιγουρα θα φτανει και ανετα. ειναι λιγο ακριβο, αλλα αξιζει οταν εχεις ενα τετοιο μηχανημα κτηνος. ειναι αυτο εδω:

https://www.skroutz.gr/s/25453835/APC-Back-UPS-1600VA-Line-Interactive-900W-με-4-Schuko-Πρίζες.html

βλεπεις οτι τα βολταμπερ που αναφερονται ειναι περιπου διπλασια απο τα βατ (1600 βολταμπερ / 900 βατ) αυτο ειναι με 4 μπριζες. με 2 μπριζες δεν ειχε τοσο δυνατα

αν το παραπανω σε ειναι ακριβο, υπαρχει αλλο ενα πιο φτηνο στα 700βατ, που δεν ξερω αν καλυπτουν ανετα τον υπολογιστη σου (και αυτο 4 με μπριζες). οπως και αν εχει παντως, το βαζω εδω να το ριξεις μια ματια:

https://www.skroutz.gr/s/6234081/APC-BACK-UPS-1400-Line-Interactive-1400VA-700W-με-4-Schuko-Πρίζες.html

status update:…

@Nik0lis φτανει ισα-ισα, αλλα δεν ειναι καλο να το εχεις τοσο οριακα, γιατι ζοριζεται. και αυτο δεν ειναι καλο ουτε για τη μπαταρια, ουτε για το ιδιο το UPS, ουτε για τον υπολογιστη. αν το φτασεις στο οριο θα κλεισει απο υπερφορτωση και θα κλεισει και το πισι μαζι (οποτε τι το εχεις, τι δεν το εχεις, μια η αλλη θα ειναι). και η μπαταρια θα φθαρει πολυ πιο γρηγορα απο μια πιο δυνατη με περισσοτερα βατ

αν δεις τα στοιχεια στο δικο μου που τα εχω βαλει πιο πανω, ειναι 480βατ και εχω μεσο φορτιο 25% απο το μεγιστο που μπορει να σηκωσει. αυτο σημαινει καπου 160βατ. και αυτο ειναι καταναλωση του υπολογιστη, της οθονης, 2 λεντοταινιων (αυτες δεν εχουν αναγκη απο μπαταρια, αλλα τις εχω βαλει επανω, για να εχω φως σε περιπτωση διακοπης, να μην σκοτωθω πουθενα), και το ρουτερ, γιατι εχω voip και αν κλεισει ξεμενω απο τηλεφωνο

3 «Μου αρέσει»

Καλό είναι αν σηκώνει η τσέπη σου, το UPS να παρέχει και ρεύμα true sinewave και όχι simulated sinewave. Τα πρώτα είναι και τα πιο ακριβά. Καλή η APC, αλλά πανάκριβη. Πλέον ο ανταγωνισμός προσφέρει εξαιρετικά ποιοτικά UPS σε ανταγωνιστικότερες τιμές.

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα (αυτό έχω και χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα) μετά από σοβαρότατη έρευνα αγοράς και σύγκριση χαρακτηριστικών το

https://www.skroutz.gr/s/374107/CyberPower-CP1300EPFCLCD-UPS-Line-Interactive-1300VA-780W-με-6-Schuko-Πρίζες.html

Line interactive με true sinewave ρεύμα που δεν θα φθείρει το τροφοδοτικό σου στα 1300VA ~ 780W.

Το συγκεκριμένο κρατάει τον υπολογιστή μου* σε περιβάλλον desktop περίπου 45 λεπτά. Σε gaming περίπου 15-20 λεπτά.

  • HAF 932 full tower || AMD Ryzen 7 3700X@4.4GHz all-core, cooled by Scythe Fuma 2 || Asus ROG Strix B350-F Gaming || [2x8GB G.SKILL Flare-X 3200 MHz DDR4 CL14 + 2x8GB Corsair Vengeance 3600MHz DDR4 CL18] @ 3266 MHz CL16-18-18-42 || Sapphire Pulse Radeon RX 5600 XT || Samsung 970 evo NVMe 1TB + Crucial MX500 SSD 1TB + 2xToshiba P300 3TB || Corsair RM650x || Asus VP249QGR + Dell U2412M
4 «Μου αρέσει»

Καλη περιπτωση δειχνει φιλαρακι θα το τσεκαρω

Τα Watt που προκυπτουν σε καθε UPS μπορεις να τα υπολογιζεις πολλαπλασιαζοντας με το 0.6 Πχ 1000VA * 0.6 = 600Watt (χονδρικα)

Οι 2 μεγαλες κατηγοριες UPS ειναι τα Line Interactive και τα Online

Line Interactive = Το UPS Δουλευει τον υπολογιστη και οταν υπαρξει διακοπη ρευματος κανει μεταγωγη στην μπαταρια.

  • Οικονομικό
  • Ζωή μπαταρίας
  • Δεν κανει για πολυ ευαισθητες συσκευες. Η μεταγωγη γινεται σε μερικα ms

Online = Ο υπολογιστης δουλευει παντα με την μπαταρια του UPS και δεν γινεται αντιληπτη ποτε καποια μεταγωγη.

  • Ειναι οτι καλυτερο για ολες τις συσκευες
  • Ακριβό
  • Γρήγορη καταστροφή της μπαταρίας

Υπαρχουν πολλές εταιρειες UPS αλλα θα σου προτεινα MGE για φθηνα και APC για ακριβα.

Οι διαφορες των επωνυμων με των φθηνων ειναι οτι πχ στα Line interactive η μεταγωγη θα ειναι πολυ αργη σε καποιο κινεζικο λογω εξαρτηματων που εχουν χρησιμοποιηθει. Ενα δευτερο ειναι οι πρωτες μπαταριες που εχουν μεσα. Στα επωνυμα συνηθως ειναι πολυ καλες και βγαζουν 3-4 χρόνια ανετα ενω στα κινέζικα μετα τον πρωτο χρονο χρειάζονται αλλαγή. Τελος ολα τα UPS εχουν inverter. Ολα τα inverter έχουν κατανάλωση. Σε ενα επωνυμο θα ειναι μερικά watt και σιγουρα με προσεγμενα εξαρτηματα μικροελεγκτες κτλ. Σε ένα κινέζικο ειναι πολυ παραπανω. Φυσικα μιλαμε για ταξεις των 100watt αλλα μην ξεχναμε οτι αυτα τρεχουν 24/7. Με ολα τα παραπανω νομιζω καταλαβαινεις οτι το κινεζικο ειναι αρκετα πιο ακριβο απο το επωνυμο σε βαθος χρονου.

Γενικα θεωρω οτι το καλυτερο σε watt ειναι περιπου στα 700+ Συνηθως τα UPS σε αυτα τα watt εχουν 2 μπαταρίες. Δεν θα αγχωθεις οταν θα παρεις την ταδε καινουρια καρτα γραφικων η κατι πιο ενεργοβορο.

*Οτι και να παρεις προτιμησε τα UPS με shuko και οχι με iec . Για να μην μπαινεις στη διαδικασια να αγοραζεις καινουρια καλωδια

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ φίλε και όλους όσους απάντησαν.Τελικα παρήγγειλα αυτό που είπε παραπάνω ο φίλος @linuxovios. μιας και το έχει δοκιμάσει και δουλεύει αξιόπιστα.Καλη συνέχεια παίδες

2 «Μου αρέσει»

Η ισχύς που απορροφά ο υπολογιστικός εξοπλισμός εκφράζεται σε Watt ή VA. Η ισχύς σε Watt είναι η πραγματική ισχύς που προσλαμβάνει ο εξοπλισμός. Τα VA λέγονται και “φαινομενική ισχύς” και είναι το γινόμενο της τάσης που εφαρμόζεται στον εξοπλισμό επί το ρεύμα το οποίο απορροφά ο εξοπλισμός.
Οι τιμές τόσο σε Watt όσο και σε VA έχουν και χρησιμότητα και σκοπιμότητα. Η τιμή σε Watt αναφέρεται στην πραγματική ισχύς που προμηθευόμαστε από την επιχείρηση παροχής ρεύματος και το θερμικό φορτίο που παράγεται από τον εξοπλισμό. Η τιμή VA χρησιμοποιείται για τη διαστασιολόγηση των αγωγών και των αυτόματων διακοπτών.
Οι τιμές VA και Watt για κάποια είδη ηλεκτρικών φορτίων όπως οι λυχνίες πυρακτώσεως, είναι ταυτόσημες. Ωστόσο, για εξοπλισμό υπολογιστών οι τιμές Watt και VA μπορεί να διαφέρουν σημαντικά. Η τιμή σε VA είναι πάντοτε ίση ή μεγαλύτερη από την τιμή σε Watt. Ο λόγος των τιμών Watt και VA καλείται “Συντελεστής Ισχύος” και εκφράζεται είτε αριθμητικά (δηλ. 0,7) ή σαν ποσοστό (δηλ. 70%).

Τα UPS διαθέτουν ονομαστικές τιμές τόσο σε Watt όσο και σε VA. Δεν επιτρέπεται η υπέρβαση των ονομαστικών τιμών ενός UPS, είτε σε Watt είτε σε VA.
Στον κλάδο του εξοπλισμού υπολογιστών ισχύει η de-facto αρχή ότι η ονομαστική τιμή Watt είναι κατά προσέγγιση το 60% της ονομαστικής τιμής VA για τα μικρά συστήματα UPS, καθώς αυτός είναι ο τυπικός συντελεστής ισχύος για τα φορτία ενός κοινού προσωπικού υπολογιστή. Σε ορισμένες περιπτώσεις οι κατασκευαστές UPS δημοσιεύουν μόνο την τιμή VA στα UPS τους. Για τα μικρά UPS που είναι σχεδιασμένα για φορτία προσωπικών υπολογιστών, τα οποία διαθέτουν μόνο τιμή VA, δεν είναι λάθος να θεωρήσουμε ότι η τιμή σε Watt του UPS είναι 60% της αναγραφόμενης τιμής VA.
Για μεγαλύτερα συστήματα UPS, συνηθίζεται πλέον να δίνουμε σημασία στην ονομαστική τιμή σε Watt του UPS και να θεωρούμε ίσες τις τιμές των Watt και VA για το UPS, διότι οι ονομαστικές τιμές Watt και VA των τυπικών φορτίων είναι ίσες.
Οι πληροφορίες κατανάλωσης ρεύματος στα φορτία υπολογιστών, συχνά δεν αναφέρονται με τρόπο ο οποίος να επιτρέπει τον εύκολο υπολογισμό της ισχύος ενός UPS. Έτσι λοιπόν, είναι πιθανή η διαμόρφωση συστημάτων τα οποία φαίνεται να είναι σωστά η ισχύς υπολογισμένη αλλά στην πραγματικότητα υπερφορτώνουν το UPS. Η καλή λειτουργία του συστήματος εξασφαλίζεται με την επιλογή ενός UPS με μεγαλύτερη ισχύ σε σύγκριση με τις τιμές ισχύος του συνδεόμενου εξοπλισμού. Η επιλογή ενός UPS μεγαλύτερης ισχύος έχει επίσης το όφελος του υψηλότερου χρόνου εφεδρικής λειτουργίας του UPS.

6 «Μου αρέσει»

υπαρχουν και μια 3 κατηγορια. τα offline, η, standby, που ειναι ακομα πιο απλα και φτηνα. η διαφορα ειναι, οτι τα line interactve εχουν κυκλωμα AVR (Active Voltage Regulation). το κυκλωμα αυτο σταθεροποιει την ταση στα 220-230βολτ ακομα και σε πολυ μεγαλες διαφορες τασης που μπορει να φτανουν ακομα και απο 120-350βολτ, χωρις να περναει σε μπαταρια

το offline/standby δεν εχει αυτο το κυκλωμα AVR, οποτε εχει πολυ μικροτερα ορια τασης και περναει σε μπαταρια πολυ συχνοτερα και εχει πολυ πιο ασταθη ταση απο τα line interactive και τα online. ετσι φθειρει τη μπαταρια πολυ πιο γρηγορα απο απο το line interactive αλλα πολυ πιο αργα απο τα online.

γενικα εχουμε:…

offline:
φτηνο, μετρια φθορα μπαταριας, μικρος ογκος
ασταθης ταση, μικρα ορια μεταγωγης τασης, αργη μεταγωγη

line interactive:
μικρη φθορα μπαταριας, σταθερη ταση, μεγαλα ορια μεταγωγης τασης, γρηγορη μεταγωγη
σχετικα ακριβα, ογκωδη

online:
σταθερη ταση (πιο σταθερη απο τα line inetractive), δεν υπαρχει καν χρονος μεταγωγης σε μπαταρια (γιατι η τροφοδοσια γινεται μονιμα απο τη μπαταρια)
πολυ ακριβα, ογκωδη, πολυ μεγαλη και γρηγορη φθορα μπαταριας

α, ωστε αυτο σημαινει αυτο το πραγμα. αυτος ο «συντελεστης ισχυος» τι ειναι παλι? (ολο αποριες ειμαι :stuck_out_tongue_winking_eye:) εχει να κανει με απωλειες και τετοια?

γι’αυτο ειπα και εγω παραπανω, καλυτερα να το παρακανεις, παρα να παρεις κατι ισα-ισα και να εχεις (γιατι ΘΑ ΕΧΕΙΣ) προβληματα αργοτερα. οριακο χρονο επαρκειας μπαταριας, πολυ μικρη διαρκεια ζωης μπαταριας, υπεφορτωση (που μπορει απλα να κλεισει το UPS και ο υπλογιστης, αλλα μπορει και να ψοφησει με θεαματικο, αλλα πολυ επικινδυνο τροπο :crazy_face: )

και το ιδιο ισχυει και για τα τροφοδοτικα. καλυτερα να παρεις ενα μεγαλυτερο και για να μην το ζοριζεις, αλλα και για ενδεχομενες μελλοντικες αναβαθμισεις που μπορει να απαιτουν περισσοτερα βατ (μια πιο μεγαλη καρτα γραφικων π.χ.), παρα να παρεις ενα ισα-ισα, που και θα ζοριζεται (αρα θα φθαρει πολυ γρηγορα και πιθανον να κανει ζημια και σε αλλα εξαρτηματα) και θα χρειαστει να ξαναγορασεις ενα μεγαλυτερο σε μια ενδεχομενη μελλοντικη αναβαθμιση (και τελικα αντι να εξοικονομησεις χρηματα, εχεις δωσει περισσοτερα)

3 «Μου αρέσει»

Συντελεστής ισχύος

1 «Μου αρέσει»

@Nik0lis αρα οντως εχει σχεση με απωλειες. σωστα το υπεθεσα. περιπου καταλαβα τι ειναι. αν και τις μαθηματικες εξισωσεις υπολογισμου του συντελεστη δεν τις κοιταξα καν. τα μαθηματικα ποτε μου δεν τα καταλαβα (ενω σε φυσικη, χημεια, βιολογια, ημανε κορυφη)

και στο λυκειο ηταν που πλεον τα μαθηματικα πραγματικα τα μισησα, λογω ενως @@ρα καθηγητη που αντι να σε εξηγει οταν εκανες κατι λαθος, επαιρνε ενα ξιπασμενο μειδιαμα και αρχιζε να σε ειρωνευεται και να σε ρεζιλευει μπροστα σε αλλα 30 ατομα

απο εκει και μετα, απλα σταματησα πλεον να προσπαθω. δεν εκανα ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ προσπαθεια να κατανοησω οτιδηποτε μαθηματικο, και ουτε με ενοιαζε πλεον να κανω την παραμικρη προσπαθεια να καταλαβω το οτιδηποτε σε μαθηματικα

ασχετο Υ.Γ: Α! τωρα καταλαβα που προσπαθουν να πιασουν αυτα τα scams που κυκλοφορουν κατα καιρους για δηθεν εξοικονομηση ενεργειας. πουλανε μια @@ριτσα (σε μεγεθος περιπου φορτιστη κινητου), που και καλα το συνδεεις σε μια μπριζα του σπιτιου, και «αυτοματα» εξοικονομεις ρευμα

2 «Μου αρέσει»

Καλά το συγκεκριμένο δεν θέλει καμία γνώση επιστήμης για να καταλάβεις ότι είναι μούφα. Αν δεν ήταν θα το είχαν όλοι οι ηλεκτρολόγοι στα σπίτια τους. Τόσο απλά :crazy_face:

@Nik0lis A!, ο συντελεστής ισχύος είναι η γωνία του μιγαδικού διανύσματος. Αλλά δεν πρέπει να έχεις μιγαδικές συνιστώσες αντίστασης για να το έχεις αυτό; Δηλαδή πηνία και κινητήρες; Οι πυκνωτές του τροφοδοτικού δίνουν τόση μεγάλη μιγαδική αντίσταση για να θέλει 60%; H λες για τους πυκνωτές του UPS; Σε αυτή την περίπτωση δεν είναι καλό πράγμα γιατί εξουδετερώνουν το ψυγείο; (Πωπω στο Λύκειο τα κάναμε αυτά, αν είπα καμία παπαριά συμπάθα με :crazy_face: )

Να μοιραστώ και ολίγη ομορφιά Fourier με την ευκαιρία

2 «Μου αρέσει»