Επικοινωνία Ubuntu 18.04 με συσκευές Android στο ίδιο LAN

Φίλες και φίλοι γεια σας, σχετικά νέος σε μια εγκατάσταση Ubuntu 18.04. σε PC
Στό ίδιο Ethernet LAN με το PC συνδέεται TV box Beelink GT-King με λειτουργικό Android 9 και 64 GB αποθκευτικό χώρο.
Δεν έχω βρει τρόπο να επικοινωνήσω με την συσκευή Android για μεταφορά αρχείων σε αυτήν.
Τι θα μου προτείνατε ? Ευχαριστώ

Λιγο μπερδεμενος ο τιτλος. Λογικα ψαχνεις να κανεις share καποιο φακελο. Προσανατολισου στη samba, να την εγκαταστησεις και πως θα τη ρυθμισεις στο pc και μετα λογικα στις θεσεις δικτυου απο το android στο file manager (αναλογα την εφαρμογη) θα βλεπεις και τον shared δισκο η φακελο

Καποιο πρόγραμμα όπως το air droid ίσως σε βόλευε.

Μια άλλη λύση είναι το Gsconnect

https://extensions.gnome.org/extension/1319/gsconnect/

Φυσικά για μεγάλα αρχεία είναι προτιμότερο η προσέγγιση του Κώστα

Μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό εδώ, για την εγκατάσταση και ρύθμιση του Samba server,

και στη συνέχεια να έχεις ελεύθερη πρόσβαση από το tv box στον υπολογιστή σου.
Ακριβώς το ίδιο έχω κάνει στο σπίτι και από το kodi στο tv box βλέπω όλες τις ταινίες μου.

εγω παντως δεν καθομαι να κουραζομαι στηνοντας samba.
Αυτο που κανω ειναι αν θελω να μεταφερω αρχειο στο κινητο απο τον υπολογιστη, να χρησιμοποιω την εφαρμογη spider (θα τη βρεις στο fdroid), αρκει να δεχεται ο υπολογιστης συνδεση με ssh (δηλαδη να υπαρχει ο αναλογος κανονας στο firewall), και αν θελω να παρω αρχειο απο το κινητο στον υπολογιστη, τοτε τρεχω στο κινητο την εφαρμογη primitive ftpd (στο fdroid και αυτη) και το περνω με filezilla. Αυτα…

Ακολούθησε τον οδηγό

1 «Μου αρέσει»