Επαναφορά οθόνης μετά από αναστολή

Βοήθεια παίδες, έχω Linux Mint 20.1 cinnamon, όταν κάνω αναστολή λειτουργίας στο λάπτοπ και μετά το ανοίγω, μαυρίζει η οθόνη (όλη ή σε κάποια σημεία) και γεμίζει χρωματιστές κουκκίδες. Μου το κάνει σε όλους τους browsers, οπότε αναγκαστικά κλείνω τον Brave που χρησιμοποιώ και τον ανοίγω πάλι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πήγαινε update manager> view>History of updates και δες εκεί στο ιστορικό αν έκανες πρόσφατα update κάποιον πυρήνα, ψάχνεις για κάτι τέτοιο “linux -generc, linux-image-generic, κλπ”, αν έχει μπει καινούριος πυρήνας ίσως να φταίει αυτό, προσπάθησε με έναν πιο παλιό για να δεις…

Δώσε μας το αποτέλεσμα από inxi -F πριν…

Έχεις δοκιμάσει να ελαχιστοποιήσεις το παράθυρο ή να αλλάξεις workspace; Επίσης δες μήπως το mate χωρίς το compositor ενεργό έχει την ίδια συμπεριφορά.

Να μπει από live του λες;

stefra είμαι άπειρος να ξέρεις.

Ελαχιστοποίησα το παράθυρο αλλά τίποτα, να αλλάξω workspace είναι μαύρη η οθόνη και δεν βλέπω. Δεν πειράζει asfodelus, κλείνω τον brave και ξανανοίγω εκεί που έκλεισα.

Nvidia βλέπω με τους κλειστούς οδηγούς… Μάλλον αυτό θα φταίει…

Κάτσε λίγο να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά:

  1. Εγώ σου είπα να κάνεις δύο πράγματα;

α) Να πας σε παλαιότερο πυρήνα για να μπορέσεις, ΑΝ είναι εκεί το πρόβλημα, να κάνεις την δουλειά σου με αυτόν, και ΑΝ θέλεις και ΑΝ έχεις χρόνο τότε, να ασχοληθούμε ώστε να σε βοηθήσουμε να βρείς λύση.

β)Σου είπα να μας δώσεις το αποτέλεσμα της εντολής inxi -F ώστε να δούμε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το σύστημά σου, όπως για παράδειγμα αυτό που επεσήμανε ο @Argi

  1. Ο @Asfodelus σου είπε να μπείς από live με linux mint mate για να πάρει κι αυτός κάποιες πληροφορίες.

Αυτό είναι όλο, μην σε πιάνει πανικός, εδώ είναι όλοι εθελοντές για να βοηθήσουν, αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρωτάς…

Έβγαλα την nvidia και έβαλα την xserver που χρησιμοποιεί το Mint αλλά το ίδιο πρόβλημα, δεν πειράζει, στην ανάγκη δεν κάνω αναστολή και τέλος. Είμαι άσχετος σχετικά και δεν θέλω να σας ζαλίζω.

Δεν είπαμε ότι εδώ είμαστε όλοι εθελοντές;
Αν βρούμε λύση στο δικό σου πρόβλημα είναι σαν να βρίσκουμε και για πολλούς άλλους γιατί αυτή μένει εδώ και για το μέλλον, στην ουσία έτσι δουλεύει το σύστημα, και έτσι βοηθάνε οι κοινότητες, έτσι βοηθάς κι εσύ, οπότε λοιπόν: αυτού γαρ και Ρόδος και πήδημα

2 «Μου αρέσει»

ΟΚ, πάμε για την Ρόδο… με Linux Mint 20.1 και χωρίς αναστολή οθόνης χαχαχα

@kouki74 δοκίμασε κάτι άνοιξε τον firefox και πληκτρολόγησε στην γραμμή διευθύνσεων :
about:config
δώσε συναίνεση ότι θα είσαι προσεκτικός, και πληκτρολόγησε στην νέα μπάρα το παρακάτω :
layers.acceleration.force-enabled
δες αν η τιμή του είναι false, αν είναι true άλλαξε την σε false, και πες μας εαν παραμένει το πρόβλημα.

1 «Μου αρέσει»

Είναι false και η επαναφορά οθόνης είναι τέλεια στον firefox, ενώ στον brave παραμένει το πρόβλημα. Ευκαιρία να χρησιμοποιώ τον firefox. Ευχαριστώ πολύ.

1 «Μου αρέσει»

Δεν χρησιμοποιώ τον brave αλλά δοκίμασε να κάνεις το εξής :
Πήγαινε Settings > Additional Settings > System > Και κλείσε τον διακόπτη

Use hardware acceleration when available

Πες μας αν βλέπεις αποτελέσματα.
Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω, στον Firefox εσύ το ενεργοποίησες σε Τrue για να αποτρέψεις screen tearing κατά το scroll?

3 «Μου αρέσει»

Υποκλίνομαι, πήγα στο Use hardware acceleration when available και το απενεργοποίησα,
όλα τέλεια. Στον firefox ήταν false από μόνο του. Χίλια ευχαριστώ.

2 «Μου αρέσει»

Να είσαι καλά φίλε! Καλώς ήρθες στο Linux!

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.