Επαναφορά γλώσσας πληκτρολογίου σε Kubuntu 16.04LTS από Αλλαμπουρνλεζική σε Ελληνική και Αγγλική

Όπως αναγράφω και στο https://askubuntu.com/a/1135720/540746 το Kubuntu 16.04 στο laptop μου ξαφνικά έχασα όλα τα προρυθμισμένα layout και γλώσσα από το πληκτρολόγιο και μου τα άλλαξε σε CZ_german.

Ως εκ τούτου είχα ζητήματα όπως:

  • Αδυναμία login, όλα τα γράμματα άλλαξαν θέση έτσι έπρεπε να μαντεύω ποιο γράμμα είναι που, ως εκ τούτου έδινα λάθος password (ακόμα ΚΑΙ σε κονσόλα)
  • Ακόμα και σε recovery δεν μπορούσα να πληκτρολογήσω σωστά τις εντολές.

Έτσι άρπαξα το πρώτο liveusb που είχα μπροστά μου (με ότι distro είχε μέσα) bootαρα σε αυτό και έκανα mount το partition που έχει εγκατεστημένο το Kubuntu. To έκανα αναζητώντας τα partition μέσω της εντολής:

sudo fdisk -l

Σημείωση: Για να βρείτε το κατάλληλο partition δείτε το μέγεθος και το να είναι τύπος του Linux Filesystem.

Και έκανα mount (υποθέτοντας ότι είναι στο /dev/sda2) με την εξής εντολή:

sudo mount /dev/sda2 /mnt

Μετέπειτα δίνουμε την εντολή:

sudo nano /mnt/etc/default/keyboard

Και αλλάζουμε την τιμή του:

XKBLAYOUT="cz"

Σε:

XKBLAYOUT="us"

Μετά αποθηκεύουμε με Ctrl+O και κάνουμε reboot στο κανονικό OS. Μετέπειτα εφόσον επαναφέραμε την Αγγλική πάμε και στα Ελληνικά:

Πρώτα πάμε στις ρυθμίσεις συστήματος όπως δείχνουν οι παρακάτω εικόνες:

Επιλογή Ρυθμίσεωβν σε Kubuntu 16.04LTS βήμα 1

Μετέπειτα επιλέγουμε “Συσκευές Εισόδου”:

Μέτεπειτα κάνουμε κλίκ στο Πληκτρολόγιο -> Διαμόρφωση Διατάξεων εάν δούμε ότι λείπουν τα Ελληνικά ή άλλη έξτα διάταξη, τα προθέτουμε κάνοντας κλικ στο κουμπί Προσθήκη (δεν το επισήμανα στην εικόνα αλλά είναι εμφανές). Μετά κάνουμε κλικ εκεί που λέει Κύριες Συντομεύσεις:

Αργότερα επιλέγουμε Αλλαγή σε άλλη διάταξη -> Alt+Shift:

Πλέον έχετε πάλι πίσω και Ελληνικά και τα Αγγλικά.

2 «Μου αρέσει»