Ενεργοποίηση audio loopback μέσω της θύρας line in

Είναι ωραίο το να υπάρχουν κατεβασμένα κομμάτια στον υπολογιστή, ή και να παίζει μουσική από κάποια υπηρεσία όπως π.χ. το Spotify, αλλά τι γίνεται όταν βαριέστε να κουνήσετε μέχρι και το ποντίκι και θέλετε να χρησιμοποιήσετε το κινητό για να παίξετε μουσική στο χρέπι για PC που έχετε για να μη χρησιμοποιούνται επιπλέον πόροι για κάποιον player;

Tότε εδώ έρχεται αυτό το script.

Χρειάζονται μόνο ένα καλώδιο με 3,5mm audio jack και κάποια συσκευή για να παίξετε τα κομμάτια σας.

Είναι απλό στη χρήση. Απλά ακολουθείτε τις οδηγίες μέσα στο script και τέλος. Μπορείτε να ακούσετε μουσική από τη συσκευή σας, στα ακουστικά/ηχεία του PC σας.

Αυτό είναι το πρώτο μου script που ανέβασα στο github. Αν έχετε ιδέες για να βελτιωθεί μη διστάσετε να μου τις πείτε.

(Ξέρω ότι η προώθηση δεν είναι αρκετά πειστική, αλλά μπορεί να είναι χρήσιμο. Ποτέ δεν ξέρεις…)

3 «Μου αρέσει»

Καλημερα καλε φιλε.Θα ηθελα να σε ρωτησω αν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και την εξοδο του κασετοφωνου μας για να ακουσουμε ηχο στον υπολογιστη μας αντι να χρησιμοποιουμε το κινητο μας.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

1 «Μου αρέσει»

Εφ’ όσον μπορεί να συνδεθεί στη θύρα line in, τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Απλά το παράδειγμά μου ήταν το κινητό μου, γιατί γι’ αυτό το έχω χρησιμοποιήσει.

1 «Μου αρέσει»

Τις ομορφες καλησπερες μου καλε φιλε @getimiskon το script δουλεψε οπως πρεπει ωστοσο επρεπε
να κανω επιπλεον ρυθμισεις χρησιμοποιωντας απο το τερματικο μου το alsamixer για να γινει αυτο που πρεπει.Θα ηθελα απο εσενα αν μπορεις να ενσωματωσεις στο script την δυνατοτητα να ανοιγουμε το alsamixer πατωντας το καταλληλο πληκτρο.Κατα τ αλλα με ενα παλιο μονοφωνικο jack βυσματωσα το κασσετοφωνο μου και ακουγα τις αγαπημενες μου κασσετες.Το εκπληκτικο στην υποθεση ειναι το εξης:πρωτον για λογους ασφαλειας αποσυνδεω το κασσετοφωνο απο
το line in.Δευτερων οντας χρηστης σε Linux Mint με διαχειριστη παραθυρων xfce παταω alt+ctrl+f1
kai μπαινω σε περιβαλλον unix like αφου πρωτα πληκτρολογησω το ονομα χρηστη και τον κωδικο.
Επανασυνδεω το jack ξαναεκτελω το script και ακουω τις αγαπημενες μου κασσετες οντας εκτος
γραφικου περιβαλλοντος.Δηλαδη σε ενα ππεριβαλλον εντολων ξες εσυ.:blush::innocent::wink:
Μπραβο για την δουλεια σου καλα να περνας.

1 «Μου αρέσει»