Ένας Browser για κάθε σελίδα με το ice

Για την ακρίβεια κάθε παραθυρικό περιβάλλον που ακολουθεί τις προδιαγραφές για τα αρχεία desktop του freedesktop.org καθώς και τις προδιαγραφές icccm του Χ11R6 έχει αυτή την δυνατότητα. Δηλαδή ουσιαστικά όλα. Το icccm είναι ένα πολύπλοκο προτόκολο και έχει να κάνει μεταξύ άλλων για το εικονίδιο και το wm_class και πολλά δεν το έχουν υλοποιήσει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, γιαυτό και ίσως να υπάρχουν τα προβλήματα με το xfce που αναφέρθηκαν.

Όσο για την ιστορία του πράγματος, πάει πίσω στο Firefox Prism μια τεχνολογία που δυστυχώς καταργήθηκε (μαζί με το XULrunner) το 2010. Σημερα το Chrome/Chromium το Epiphany και πιθανά και άλλοι browser έχουν κάποιες περιορισμένες δυνατότητες σε σχέση με αυτές τις τεχνολογίες. Στο Firefox όμως δεν ήταν δυνατόν καθόλου προφανές πως να γίνει κάτι ανάλογο χωρίς από αυτό.

Το να έχεις ένα εικονίδιο σε URL στην επιφάνεια εργασίας είναι εξαιρετικά απλό. Ένας απλούστερος τρόπος είναι να επιλέξεις το URL και να το σύρεις στην επιφάνεια εργασίας. Αυτό που δεν πιάνεις είναι το να κάνεις ένα website να μοιάζει με μια εφαρμογή.

1 «Μου αρέσει»

ποια προβληματα αναφερθηκαν;

edit
α τωρα ειδα αυτο που εγραψε ο sari-vari απο πανω

Εξαιρετική ευκολία!!! Εξαιρετική!!

Ένα ερώτημα μόνο… δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω για να “εφαρμογοποιήσω” :slight_smile: την σελίδα του Logitech Media Server (LMS) στον οποίο έχω πρόσβαση στο τοπικό μου δίκτυο μέσω της ip του, αλλά δυστυχώς δεν το δέχεται! Μήπως έχετε κάποια ιδέα αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Ευχαριστώ πολύ!!!

EDIT: άκυρο το ερώτημα… είχα εγκαταστήσει αρχικά μια παλιότερη έκδοση. Με την τελευταία λειτουργεί!! Συγγνώμη!!

2 «Μου αρέσει»

και δυστυχώς δεν το έχω λύσει ακόμα :sweat:
και ένα restart απλά δεν έπιασε σε εμένα, @eleni

Το Manjaro έχει το webapp-manager προεγκατεστημένο στα νέα iso του.

btw να πω κι εγώ ότι ο Latest Edge browser έχει στο επιλογή Apps για παράδειγμα Install Linux User σαν app… :stuck_out_tongue:

#PesteNaMeFate :D

1 «Μου αρέσει»

Μια άλλη command line εφαρμογή, που βασίζεται βέβαια μόνο στο Chromium εξαιτίας Electron, είναι η Nativefier. Δεν την έχω δοκιμάσει απλά έπεσα τυχαία στο github πάνω της (όπως τυχαία έπεσα και σε αυτό το post :sweat_smile: )

3 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @zarathustra-f90 στην παρέα μας :hugs:

1 «Μου αρέσει»

Από όλο αυτό το ακαταλαβίστικο (για εμένα) που λες, παίζει να έχουμε ιδέα πως να το λύσω το θεματάκι τελικά? :sweat_smile: :joy: δεν ξέρω εάν σου λέει και εσένα τίποτα αυτό @raik (για το θέμα με τα εικονίδια του ice σε xfce panel λέω :slight_smile:)

edit: μήπως να κάνω νέο thread στις επιλύσεις προβλημάτων να μην είναι off topic εδώ?

δυστυχως οσο το κοιταξα, τζιφος…