Εναλλακτικά Android Πληκτρολόγια με σεβασμό στην ιδιωτικότητα

Οι Android συσκευές έρχονται, συνήθως, προσαρμοσμένες από τον κατασκευαστή.
Αυτός, ανάμεσα στα άλλα, επιλέγει και το πληκτρολόγιο οθόνης.
Αν και, θεωρητικά, τα πληκτρολόγια αφής είναι πιο ασφαλή από τα συμβατικά δεν συνεπάγεται πως σέβονται και την ιδιωτικοτητά μας.

Στη συνέχεια παραθέτω ορισμένες προτάσεις τέτοιων keyboards που από προεπιλογή έχουν ένα σεβασμό στην ιδιωτικότητα (η σειρά είναι τυχαία και όχι ενδεικτική):

OpenBoard:

Δεν έχει την παραμικρή εξάρτηση από τα Google binaries.

Διαθέσιμο σε: F-Droid και Gplay.

Simple Keyboard:

Ο ορισμός του μινιμαλισμού. Χωρίς emoji, gif, ορθογραφικό έλεγχο ή swipe typing.

Διαθέσιμο σε F-Droid και Gplay.

Floris Board:

Βρίσκεται σε συνεχή εξέλιξη και αρκετοί το χαρακτηρίζουν ως το εμπιστευτικότερο,

Διαθέσιμο σε F-Droid και Izzy on Droid.

Github page.

AnySoftKeyboard:

Οι απόψεις διίστανται όσον αφορά τη χρηστικότητά του, αλλά αυτό είναι θέμα συνήθειας νομίζω.

Διαθέσιμο σε F-Droid και Gplay.

Github page.

Όποια άλλη πρόταση, συμπληρώστε τη από κάτω.

10 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε για την λίστα!

Κατ’ εμέ πολύ εύχρηστο σαν πληκτρολόγιο, όχι τόσο σαν menu στις ρυθμήσεις του όντως. Έχει πολλές επιλογές στην εμφάνηση του πληκτρολογίου και plug-ins για λεξικά και διορθωτές κειμένου. Το προτείνω για όποιο άτομο θέλει να ρυθμίζει από το ποιές γραμμές του keyboard θα φαίνονται, τι χρώμα θες να έχει, ποιά η απόσταση μεταξύ πλήκτρων(!) έως και τι είδους keyboard θα είναι το layout σου (qwerty, κτλ)

Πολύ καλές όλες οι προτάσεις που έκανες @Constantinos.

Χρησιμοποιώ το AnySoftKeyboard και είναι απίστευτο. Προσωπικά δεν έχω συναντήσει κάποια δυσκολία μέχρι στιγμής.
Επίσης, υπάρχουν language packs για αρκετές γλώσσες με το spelling να λειτουργεί απροβλημάτιστα.
Αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι ότι μπορείς να αλλάξεις αρκετά πραγματάκια στο UI του, κλπ.

Το Floris Board ακόμα θέλει δουλειά.
Δεν δουλεύει το spell checking (τουλάχιστον δεν βρήκα τρόπο να περάσω κάποιο language pack) αλλά και σε προσπάθεια να ορίσω του ίδιου του τηλεφώνου δεν δούλεψε ποτέ.
Τέλος, η εναλλαγή γλώσσας δεν λειτουργεί καλά. Αλλάζει μόνο μια φορά π.χ. από Αγγλικά σε Ελληνικά και μένει εκεί. Πρέπει να κλείσεις και να ανοίξεις και πάλι το keyborad για να επανέλθει.

Οπότε, κι από μένα AnySoftKeyboard. The best! (Για την ώρα.)

1 «Μου αρέσει»