Εμφάνιση και αλλαγή μηνύματος πριν το login σε Alpine Linux

Σε μια εργασία στο Παν/μιο Πειραιώς για το master μου έπρεπε να ετοιμάσω ένα virtual machine με μια ευπαθή εφαρμογή. Όμως δεν ήθελα να ήταν 1.000.0000 GB το καθένα έτσι επέλεξα μια μικρή και ελαφριά διανομή εν ονόματι Alpine Linux.

Όμως ήθελα να εμφανίζω πριν κάνει login ο χρήστης για ευκολότερο στήσιμο ένα μήνυμα που να λέει ip και κάποιες οδηγίες χρήσης για να τις κάνει στον supervisor (τίποτα σπουδαίο ip ή ένα hostname να βάλει στο hosts αρχείο)

Αυτό γίνετε αλλάζοντας το αρχείο /etc/issue και βάζοντας το κατάλληλο μήνυμα.
Στην περίπτωση μου ήθελα μια λίστα με όλες τις διευθύνσεις ip. Και το έκανα με το ακόλουθο script:

#!/bin/sh
echo "You can use one of the following ip addresses in order to look the page or even ssh into the machine" > /etc/issue
ip -4 -o addr show up  scope global | awk '{print $2,":",$4}'| sed -e "s/\/[1-9]*//" >> /etc/issue

Όμως έπρεπε να το τρέχω κατά το boot της διανομής. Ως εκ τούτου έκανα τα εξής βήματα:

  1. Έτρεξα κατά rc-update add local default για να ενεργοποιήσω τα boot scripts όπως μου απάντησα πολύ αργότερα σε αυτό το site του stackexchange (πολύ καλό για hardcore linuxάδες ή επαγγελματίες που κάνου “κάτι παραπάνω” στο GNU/Linux).
  2. Όρισα το script μου να είναι στο αρχείο /etc/local.d/UpdateIssue.start σαν root
  3. Μετά το έκανα εκτελέσιμο με την εντολή chmod +x /etc/local.d/UpdateIssue.start

Και voila το αποτέλεσμα:

Έτσι είσαι και ελαφρύς και δεν χρειάζεστε να κάνεις download τη μάνα και τον κύρη στις πρωχό εργασίες της σχολής :wink:

Πλέον διαθέσιμο και στο blog μου.

4 «Μου αρέσει»