emails μιας χρήσης

Οι προσωρινές διευθύνσεις email, που ονομάζονται επίσης «trashmail addresses» ή «fake email addresses» υπάρχουν εδώ και αρκετές δεκαετίες.

Αυτές, οι διευθύνσεις email μιας χρήσης, χρησιμοποιούνται όταν θέλετε να προστατεύσετε την ιδιωτική σας διεύθυνση email από άγνωστους και αναξιόπιστους παρόχους και για ένα σωρό ακόμα λόγους που άπτονται στις ανάγκες του καθενός.

Μια τέτοια διεύθυνση email δε θα πρέπει να χρησιμοποιείται ως κύρια, επειδή είναι μόνο προσωρινή και τα email διαγράφονται αυτόματα μετά από ορισμένο χρονικό διάστημα.

Επιπλέον, οι τομείς τέτοιων πλαστών υπηρεσιών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου βρίσκονται συχνά στη μαύρη λίστα, αλλά αυτό συνήθως λύνεται με την παροχή νέων τομέων από τις υπηρεσίες που παρέχουν αυτές τις διευθύνσεις.

Δε θα βάλω λίστα με όλους, καθότι αρκετοί τέτοιοι πάροχοι είναι αναξιόπιστοι, αλλά μόνο όσους προτείνονται από την κοινότητα απορρήτου:

guerrillamail

tempr

maildrop

dispostable

temp-mail

emailfake

mintemail

yopmail

emailondeck

mailnesia

moakt

fakemail

getnada

temp-mail

emaildrop

Όλα τα παραπάνω λειτουργούν κανονικά, δε χρειάζονται εγγραφή και μέχρι τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές θεωρούνται αξιόπιστοι πάροχοι.

Η σειρά παρουσίασής τους είναι, στο περίπου, με την παλαιότητά τους.

7 «Μου αρέσει»

Κάτι το οποίο πλησιάζει σε αυτά και είναι πολύ ωραίο σαν υπηρεσία, είναι τα email aliases. Μπορείς να κάνεις κάποιο alias και να το χρησιμοποιήσεις μόνο μία φορά.
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το SimpleLogin. Όμοια λειτουργεί και το AnnonAddy.
Είναι και τα 2 open source και μπορείς να τα host-αρεις και μόνος σου αν θέλεις.

1 «Μου αρέσει»

Ισχύει. Το SimpleLogin δεν το γνώριζα.
Το AnnonAddy πράγματι είναι πολύ καλό, όπως επίσης και αυτά:

Spamgourmet

Forwardemail

Improvmx

3 «Μου αρέσει»

το maildrop,cc το χρησιμοποιω χρονια για μειλ μιας χρησης που δεν υπαρχει αναγκη για ευαισθητα προσωπικα δεδομενα (προφανως δεν θα βαλω το maildrop για μειλ, σε ανακτηση κωδικων e-banking για παραδειγμα)

και πολλες φορες τι κανω? μπαινω και παταω πανω-πανω που λεει create an inbox for me. και αυτο σε παει στο lazy@maildrop,cc (lazy = τεμπελης, οτι δηλαδη και καλα βαριεσαι να δημιουργησεις inbox και το κανει η σελιδα για’σενα, και σε βαζει ονομα χρηστη «τεμπελης»)

αυτο το lazy το χρησιμποιουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ, με αποτελεσμα σχεδον καθε 3-4" να γεμιζει σπαμ και scams. οποτε μπαινω σε ενα μπατζουρι που εχω σε εξομοιωτη και παταω οτι λινκ βρισκω σε αυτα τα σπαμ/scam, για να δω σε τι σαβουροσελιδα θαμε παει και τι σαβουρα θα κατεβασει, ΛΟΛ :rofl: (η βαρεμαρα σε κανει να κανεις πολλες βλακειες τελικα)