Ελπίζω..........

Ο ξέφρενος ρυθμός της 3ης Βιομηχανικής Επανάστασης μας οδήγησε στο μάλλον βίαιο φαινόμενο της κλιματικής αλλαγής και σε ένα αδικαιολόγητα αβέβαιο μέλλον .
Ελπίζω…τα προϊόντα της 4ης να μην φθάσουν κάποτε στο σημείο να αμφισβητήσουν τη σκοπιμότητα ύπαρξης του δημιουργού τους.

Νομίζω ότι αξίζει να δείτε το video… Ειλικρινά με εντυπωσίασε !
Καλή Χρονιά !!

7 «Μου αρέσει»

όπως όλα αποτελούν αρμονική, έτσι κι η τεχνολ εξέλιξη θα περάσει τα πάνω και τα κάτω της. όπως δημιουργήσαμε το πλαστικό, έτσι θα διορθώσουμε και την κατάχρησή του. κάτι αντίστοιχο θα φτάσει (αναπόφευκτα κάποτε) να συμβεί κ με τα ρομπότς… αλλά έως τότε θα μας έχουν βοηθήσει σ’ ένα σκασμό θέματα αλλά και μετά την αναγκαία εκείνη “διόρθωση” (που ας ελπίσω κι εγώ να μην απαιτηθεί), θα συνεχίσουν να μας βοηθούν ακόμα περισσότερο.

“Το πρόβλημα είναι ότι η τεχνητή νοημοσύνη εκπαιδεύεται με σετ δεδομένων που εμπεριέχουν προκαταλήψεις. Όσο αυτά τα συστήματα εκπαιδεύονται με υλικό από το Διαδίκτυο, η μεροληψία είναι αναπόφευκτη, γιατί δεν μπορείς να εξηγήσεις στην τεχνητή νοημοσύνη τι είναι ηθικά σωστό και τι λάθος. Και η δημιουργία «αποστειρωμένων» βάσεων δεδομένων για «σωστή παιδεία» δεν δείχνει οικονομικά βιώσιμη. Μέχρι νεωτέρας, φαίνεται, τα ψηφιακά τέκνα των ανθρώπων θα πάσχουν από τα ίδια ελαττώματα.” link

σε κάθε περίπτωση, το να πειραματιστούμε ήταν πάντα βούτυρο στο ψωμί μας κ λόγος ν’ ανεχόμαστε την ρουτίνα. γιατί ο άνθρωπος φαίνεται ξεκάθαρα πως ούτε ήρθε για να δουλεύει, ούτε για να βαριέται, ούτε για να φοβάται μην κάνει -μικρά ή μεγάλα- λάθη (δυστυχώς κι ευτυχώς) ;)



ps. καλή πρωτοχρονιά μα ας προστατέψουμε (αδέσποτα κι οικόσιτα) ζώα σήμερα από κροτοφοβία!!

2 «Μου αρέσει»

Νομίζω πως αυτό είναι καλύτερο! Καλή χρονιά σε όλους !

2 «Μου αρέσει»

Το παλιοτερο βιντεο με το προηγουμενης γενιας ανθρωποϊδες ρομποτ δεν ειχε καθολου πλακα παντως

2 «Μου αρέσει»
1 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά με υγεία, και καλή ελευθεριά!!

https://www.youtube.com/watch?v=zIdqiwHsuI8

1 «Μου αρέσει»

Καλή Χρονιά! Υγεία σε όλους :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

ωραιος @stefra
παρα ταυτα ειναι τρομαχτικο σαν ιδεα
καλη χρονια

1 «Μου αρέσει»

Δεν ισχύει τώρα…

1 «Μου αρέσει»

Καλη χρονιά να έχουμε. Δυστυχώς ο πειραματισμός πρέπει να γίνεται σε ελεγχόμενο περιβάλλον, όπως γίνεται στην επιστήμη συνήθως, και όχι σε πραγματικές (και εν δυνάμει μη αντιστρεπτές) συνθήκες. Είτε αυτό είναι η κλιματική αλλαγή και η πείνα, μαζική θανάτωση και μετανάστευση που θα προκαλέσει στα επόμενα χρόνια, είτε είναι η ανάπτυξη τεχνητής νοημοσύνης σε τομείς όπου η ανεξαρτησία της θα ήταν ενδεχομένως και καταστροφική.

και όσον αφορά το βίντεο που πόσταρε παραπάνω ο @koutsoundad από το κανάλι Venture City, δεν ξέρω για τις υπόλοιπες τεχνολογίες, αλλά όσον αφορά τις προτάσεις στον τομέα τις νανοτεχνολογίας, δυστυχώς όλα αυτά τα state-of-the-art που αναφέρει είναι σε πολύ αρχικό στάδιο και χαμηλές αποδόσεις για άμεση εφαρμογή. Θα χρειαστεί 20-ετία και δεν ξέρω αν την έχουμε δεδομένου ότι τα πλαστικά αποδομούνται σε μικρο-πλαστικά που περνάνε στον κύκλο του νερού και άρα εντάσσονται πλήρως στο οικοσύστημα μας :confused: ας ελπίζουμε να πέσουν άμεσα πολλά λεφτά σε τέτοιες εφαρμογές και να επιταχυνθεί η επίλυση των θεμάτων, παρά στην ανάπτυξη τεχνολογιών αβέβαιης χρησιμότητας (π.χ. τεχνητή νοημοσύνη στο στρατό, κτλ)

1 «Μου αρέσει»

Μα δεν ανησυχώ για την “ηθική” της τεχνητής νοημοσύνης…
Ανησυχώ για την ιδιαιτερότητα αυτής της τεχνολογικής πλατφόρμας που λέγεται ρομποτική.
Ανησυχώ επειδή βλέπω ότι, ένα κινητό τηλέφωνο που κάποτε εξυπηρετούσε τυπικές επικοινωνιακές ανάγκες, σήμερα επιτρέπεται να σε πηγαίνει στο καζίνο !! (Είναι ενδεικτική η αναφορά αλλά όχι τυχαία.)
Και δεν ζήτησε ποτέ κανένας την αρχική σου συγκατάθεση σε ότι αφορά στην προώθηση και εξέλιξη των “αμαρτωλών” προκλήσεων. Το κεφάλαιο κινεί τα νήματα. Αρκεί να επιτευχθεί ο απαραίτητος βαθμός εξάρτησης της μάζας από κάποια τεχνολογική ή άλλη πλατφόρμα. Χωρίς κινητό τηλέφωνο σήμερα , δεν είναι δυνατόν να κάνεις ένα βήμα !!
Εσύ αποφασίζεις κάθε μέρα αν με αυτό το μαραφέτι θα πας στη “δουλειά” σου ή, αν θα πας στο καζίνο.
Προμεθαύριο… , ίσως δεν θα μπορούμε να ζήσουμε χωρίς τα ρομπότ μας !
Για να συμβεί αυτό θα πρέπει βέβαια να γίνονται ολοένα και πιο “έξυπνα” τα ρομποτάκια μας.
Φαντάζομαι ρομπότ-οδηγούς οχημάτων πάσης φύσεως (δεν θα επιτρέπεται να οδηγάμε γιατί προκαλούμε ατυχήματα εξαιτίας των ατελειών μας…), ρομπότ-πωλητές/υπαλλήλους σε όλα τα καταστήματα, ρομπότ-σωματοφύλακες, ρομπότ-επιστήμονες , ρομπότ-τεχνικούς και πάσης φύσεως ρομπότ-“υπηρέτες” …
Δεν φαίνεται κακό αλλά … μιλάμε άραγε για ρομπότ-υπηρέτες της δικής μας “αφεντιάς” ή μήπως κάποιων άλλων πραγματικών αφεντάδων ; Για κοίτα την τηλεόρασή σου και σκέψου ποιον υπηρετεί κατά προτεραιότητα ;
Αυτή είναι μία διάσταση…υπάρχουν κι άλλες.
Βλέπω τη νοημοσύνη ως άλλον έναν μετασχηματισμό της ύλης και της ενέργειας.
Θα ήταν όμως ποτέ δυνατόν να αποκτήσει πραγματική νοημοσύνη ένας τενεκές ;
Δεν ξέρω τι θα ανακατέψουν κάποτε μέσα σε αυτόν τον “τενεκέ” και πόσο θα προκαλέσουν το σύμπαν…
Ευχαριστώ για τα σχόλια.
Χρόνια Πολλά !!

3 «Μου αρέσει»

πες το ψέματα :confused:

:smiley: δεν έχω τηλεόραση και δεν βλέπω. προτείνω σε όλη την παρέα να κάνει το ίδιο εάν δεν το κάνει ήδη :wink: και καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, δεν χρειάζεται να δει κανείς το Altered Carbon ή να διαβάσει δυστοπική επιστημονική φαντασία για να δει ότι υπάρχει μια εν δυνάμη δυστοπία στον ορίζονται όπου η προχωρημένη τεχνολογία της εποχής εξυπηρετεί την ελίτ. Αυτό είναι ήδη μέρος της πραγματικότητας μας, αρκεί να ρίξει μια ματιά σε project όπως τους πυραύλους παράδοσης όπλων της spaceX, τις ιατρικές εξελίξεις στην θεραπεία HIV και πόσο έχουν κλέψει τον κόσμο που πεθαίνει με τις χρεώσεις τους οι μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες, τα πανάκριβα ρομπότ (πουλιούνται και σε ιδιώτες, όχι μόνο σε εταιρίες), τα drones που πετάει η ελληνική αστυνομία για να ελέγξει την κίνηση εν καιρό καραντίνας στο κέντρο της Θεσαλλονίκης (την ίδια στιγμή που η ελληνική ελίτ πήγε Ντουμπάη να κάνει πρωτοχρονιά χωρίς καμία εμφανής παρακολούθηση ή drones να τους κινηγάνε. 3 μέρες καραντίνα λέει στη επιστροφή και όλα καλά, εμείς από την άλλη θα τρώγαμε 300+ ευρά πρόσθημο εάν παρτάραμε την πρωτοχρονιά έτσι…)

Εάν έχεις περισσότερα επί αυτού στείλε ανοιχτά, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον :slight_smile:

Χρόνια πολλά και σε εσένα!

3 «Μου αρέσει»

@Sari-Vari
Να είσαι καλά φίλε μου ! Δεν πρέπει να γράψω κι άλλα… Είναι προσωπικές απόψεις με ανεπαρκή τεκμηρίωση.

υπάρχει η ανθρώπινη ανάγκη για ασφάλεια κι εκείνη για περιπέτεια, ακροβατούμε ανάμεσα σε τέτοιες επιθυμίες με κύκλους από ημερήσιους έως ζωής (γι’ αυτό και “βαριέσαι” μέσα στη μερα ή θέλεις “ν’ αράξεις”, γι’ αυτό και βλέπεις μεσήλικες να τα βροντάνε για τον γύρο του κόσμου, απαρνούμενοι τον -έως τότε- ήσυχο βίο τους).

η ανασφάλεια που νιώθουμε για την όποια τεχνολογία, ανάγεται στο φόβο του μέλλοντος (των συμφερόντων μας) και -βασικά- στην ανθρώπινη απροθυμία μας για ΑΛΛΑΓΗ, γενικότερα. κάθε φορά που το ραντάρ μας εντοπίζει δυστοπίες είναι γιατί η ανάγκη της “ασφάλειας”, σε συνεργασία με την απροθυμία μας αυτή, παρεμβαίνουν! κάθε φορά που “βλέπουμε” ευκαιρίες για νέους κόσμους (Άρης, διάστημα κτλ /κάτι που απαιτεί τεχνολογία και μοιραία την ρομποτική, άρα AI), η ανάγκη μας για “περιπέτεια” υπερνικά, όπως και του Κολόμβου.

στην ανθρώπινη ιστορία η εκμετάλλευση πήγε σύννεφο, ποτέ όμως αυτή δεν σταμάτησε την -καλή ή κακή- “πρόοδο” = θα πρέπει να τα περάσουμε ΌΛΑ έως να ισορροπήσει η αρμονική ταλάντωση και να κρατήσουμε μόνο τα καλά της ρομποτικής κτλ κτλ. θα πρέπει να φάμε τις φάπες μας, όπως συμβαίνει πάντα. πολλοί θα βλαστημίσουν όλα αυτά, ειδικά όσοι δεν θα κοιτάζουν παραπέρα.

…που 'λες, η μετακίνηση (κι ειδικά η αυτοκίνηση) θα γίνει επιτέλους ασφαλέστερη από την εποχή του δίποδου-οδηγού, του εγωισμού του και της άρνησης να δαπανήσει ενέργεια να μάθει οδηγική τεχνική αλλά και συμπεριφορά! (όσοι πληρώσαμε αντίστοιχα μαθήματα καταλάβαμε την χαοτική διαφορά /εγώ απορώ πως επέζησα). ΤΙ να λέει όμως αυτό? πέρασαν 100+χρ που ο κινητήρας εσωτ καύσης κ τρελής ενεργειακής απώλειας, που τα μη φιλικά σε πρόσκρουση υλικά (βλ. ωμή λαμαρίνα χωρίς καν πρότυπα πρόσκρουσης), που το μπανάκι δρομίσιου αίματος κύλησε άφθονο, επειδή δημιουργήθηκε αυτό το νέο μέσο μετακίνησης που μίκρυνε τις χώρες. τότε δεν έβλεπαν καν την αιτία να κινηθεί κάποιος με περισσότερη από την αλογίσια ταχύτητα. πολύ μελάνι θα χύθηκε σε απόψεις για το που πάει ο κόσμος, πως -οι έχοντες- μας κατάντησαν να τρέχουμε με αφύσικους ρυθμούς κι επιτέλους τι μαύρο μέλλον μας επιφύλλασαν οι μηχανές (είμαι σίγουρος πως και το σταθερό τηλέφωνο που σε πονοκεφάλιαζε με τις κουδούνες του, αρκετοί εργαζόμενοι θα το κοπάνησαν). τώρα γελάμε, δεν μπορούμε να φανταστούμε περιορισμό σε αποστάσεις εμβέλειας αλόγων και φυσικά δεν μας φτάνουν τα 50-80χαω, θέλουμε τα διπλά για ταξίδι και τα τριπλά να γουστάρουμε.

χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν: δυστοπίες έβλεπε ο πατέρας μου για τις αλλαγές της γενιάς μου, θα προσπαθήσω αλλά δεν θα τα καταφέρω να μην δω για την ρομποτική γενιά των παιδιών μου, αλλά κι ο προπάππους μου και τα εγγόνια μου επίσης το ίδιο (μάλλον). κάθε φορά τα ίδια, ο φόβος του αγνώστου κ της αλλαγής. κάθε φορά και πάλι τα λάθη έως να μάθουμε. ε, θα σπάσουμε και κάνα πλανήτη, θα διαλύσουμε κ τις κοινωνίες, θα γεμίσουμε κ τους ωκεανούς πλαστικό ΕΩΣ να εκτοξεύσουμε σκουπιδόμπαλες στο αχανές διάστημα, με κάποια τεχνολογία που θα έχει φτηνήνει αρκετά επειδή παίξαμε με ρομπότ στον άρη.

δεν λέω ότι δεν μπορούμε καλύτερα από τον πονεμένο δρόμο, λέω πως ποτέ δεν θα το κάνουμε. δεν λέω ότι δεν παίζουμε επικίνδυνα, λέω πως δεν ήρθαμε για να ζήσουμε με ασφάλεια. κάθε δεινό που θα περάσουμε θα είναι επειδή ΞΕΧΝΑΜΕ (την ιστορία μας) αλλά το AI δεν θα ξεχνάει. κι αν δεν αυτοκαταστραφούμε πριν γίνουμε καν πολιτισμός 1 τότε μάλλον θα περάσουμε υπέροχα σε 10-20 αιώνες και σκατά στους αμέσως επόμενους. λυπάμαι, όπως λυπάμαι όταν βλέπω την ομάδα μου να χάνει, αλλά χαίρομαι όπως χαίρομαι που παίρνει το μάθημα :)

φυσικά θα μπορούσαμε να μην προσπαθούμε απλά να ΤΟ καταφέρουμε αλλά να ψάχνουμε κυρίως (και με ζήλο) το ΓΙΑΤΙ θέλουμε να το καταφέρουμε, το οτιδήποτε. και τότε θα ξεπηδούσαμε γρηγορότερα τις “κακές” αρμονικές, κρατώντας ταχύτερα τα καλά κάθε αλλαγής. ας το προσπαθήσουμε έστω, ο καθένας μόνος του (αυτό που λέμε αυτοβελτίωση), δίνοντας το παράδειγμα. έτσι κι αλλιώς δεν μπορείς να διδάξεις κάποιον που καταρχήν δεν προκάλεσες να ζηλέψει το αποτέλεσμα της διδαχής σου ;)

ΚΑΛΗ χρονιά στις ζωές σας <3

2 «Μου αρέσει»

Φίλε μου Βασίλη ,
Θα σε ρωτήσω κάτι :
Λέγοντας “κακές αρμονικές” συμπεριλαμβάνεις κάποια δεδομένα όπως επί παραδείγματι ότι, τα 2/3 του πλανήτη έχουν επονομασθεί τρίτος κόσμος ;!
Η επικρατούσα ερμηνεία της φράσης (τρίτος κόσμος) τους “χαλάει” βέβαια μερικούς σε υψηλό επίπεδο αλλά , ότι κι αν λένε οι Ακαδημαϊκοί , η UNICEF δηλώνει επισήμως πως κάθε ημέρα πεθαίνουν 15.000 παιδιά κάτω των 5 ετών ενώ, ανέρχονται σε εκατομμύρια κατά έτος εκείνα τα παιδιά που πεθαίνουν από την πείνα…ενώ εμείς - οι υπόλοιποι - οι προοδευτικοί - είμαστε στο δρόμο για τα άστρα…!!!
Η περιέργεια είναι καλή και δεν τη θεωρώ μια κακή αρμονική. Η έλλειψη σεβασμού προς τον άνθρωπο όμως είναι η μια κακή αρμονική (για μένα) !!
Και επεκτείνω το αρχικό ερώτημα :
Ας είναι καλά η τεχνολογία που ξεπεράσαμε την εμβέλεια των αλόγων στα ταξίδια μας ή, ας είναι καλά ο Βασίλι Αρχίποφ (!!!) , που ζούμε κι αναπνέουμε ακόμη καθαρό οξυγόνο - ε όχι και τόσο καθαρό αλλά τέλος πάντων. Τι να γίνει Βασίλη ;
Βλέπεις … τα φίλτρα για τις καπνοδόχους των μεγάλων εργοστασίων ήταν πολύ πιο ακριβά από τα αντίστοιχα πρόστιμα…!!! (Δηλαδή αν δεν φοράς μάσκα στις μέρες μας και συλληφθείς, μπορεί να καταβάλλεις και περισσότερα από έναν εργοστασιάρχη με καμινάδες χωρίς φίλτρα…φυσικά αστειεύομαι αλλά όχι άσκοπα. )
Υποδεικνύω γενικά την αιτία στην απαρχή Βασίλη , στην πρώτη ανάρτηση όπου γράφω " η ξέφρενη πορεία …".
Και η πέδηση εν προκειμένω δεν αφορά μόνον σε τεχνικής φύσης θέματα αντίστοιχα με αυτά που αφορούν στην πέδηση ενός τροχοφόρου οχήματος. Ακόμη και το Τσέρνομπιλ θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί, όχι τόσο αν υπήρχαν τα τέλεια μέτρα ασφάλειας αλλά , ίσως …ίσως… αν δεν υπήρχαν οι “κακές αρμονικές” όπως λες εσύ και που εγώ επαλαμβάνω με τη σειρά μου, επεκτείνοντας όμως τον όρο έξω από το πεδίο των τεχνικών/ηλεκτρονικών σε ένα άλλο πολύ ευρύτερο. Να είσαι καλά !
Καλή Χρονιά !!

3 «Μου αρέσει»

Mαλλον παρεμβολη ειναι αυτο που θα πω, καθοτι το θεμα ειναι άλλο γενικα, αλλά…

μπορεις ενδεχομενως να το πεις και χωρις να αστειευτεις. Όταν το ποσο του προστιμου για τη μασκα αντιστοιχει σε πολυ μεγαλο ποσοστο του εισοδηματος σου (ή ξεπερναει ακομα και το 100% αν εισαι ανεργος για παραδειγμα), ενω το ποσο του προστιμου για την καμιναδα αντιστοιχει ενδεχομενως σε πολυ μικρο ποσοστο του εισοδηματος του εργοστασιαρχη, τοτε μια χαρα μπορεις να το πεις χωρις να αστειευτεις. Όπως δηλαδη με τους έμμεσους φορους που ειναι καθολικα παραδεχομενο οτι ειναι αδικοι…
Σορι για την παρεμβολη…

4 «Μου αρέσει»

Φίλε μου raik ,
δεν είναι καθόλου εκτός θέματος το σχόλιο σου. Οι διεστραμμένες αναλογίες που σχετίζονται με την πρόοδο του είδους μας είναι μια σοβαρή παράμετρος.
Αλίμονο αν δεν μπορώ να φανταστώ πόσο χρήσιμη θα είναι η ρομποτική κατ’ αρχήν μέσα σε ένα σύγχρονο χειρουργικό θάλαμο… Αργά ή γρήγορα μπορεί να υποβληθούμε εμείς οι ίδιοι ή, κάποιο μέλος της οικογένειας μας σε μια λεπτή χειρουργική επέμβαση.
Όμως…για να φθάσουμε έστω και μέχρι εκεί…σ’ αυτό το κρεβάτι του πόνου δηλαδή , όπου η ρομποτική θα μας δείξει το μεγαλείο της … θα πρέπει προηγουμένως να μην έχουμε πεθάνει είτε από την πείνα , είτε από κάποιο άλλο όχι και τόσο τυχαίο συμβάν !!!
Εδώ ακριβώς τίθεται το ζήτημα της ξέφρενης ανάπτυξης η οποία χαρακτηρίζεται και από διαστροφή αναλογιών και προτεραιοτήτων. Να είσαι καλά ! Χρόνια Πολλά !

3 «Μου αρέσει»

Φάνη με τιμάς με τον διάλογό σου αλλά δεν έχω το χρόνο προς το παρόν, συνοπτικά όμως (κυρίως επειδή μου απευθύνθηκες και σαφώς δεν θέλω να “σνομπάρω”) :) :slight_smile:

σαν “αρμονική” στο μυαλό μου έχω το ΧΨ άξονα όπου κάθε τι που ξεκινάει (από το μηδέν) θα περάσει πχ από την χρήση (πάνω) έως την υπερχρήση-κατάχρηση (κάτω), ίσως φτάσει και να καταργηθεί (για κάποιους λόγους) και μετά θα επανέλθει μελετημένο, υιοθετώντας περισσότερο τα καλά του στοιχεία αντί των βλαπτικών. αλλά ΠΡΕΠΕΙ να περάσει τα άσχημα, σαν ανθρώπινο δημιούργημα. το έχουμε δει σε όλους τους τομείς και καθόλη την ιστορία. δεν υπάρχει ένα που να εφευρέθηκε, μία αξία που δημιουργήθηκε, μία ηθική αρχή που καλλιεργήθηκε, ένας νόμος, μία ενέργεια, μία συνήθεια, οτιδήποτε που ο άνθρωπος δεν το ρήμαξε για να το χορτάσει και ΜΕΤΑ έβαλε κώλο να σκεφτεί πως να το κάνει καλύτερα, για περισσότερους, ποιοτικότερα κτλ κτλ ;) έτσι είναι ο άνθρωπος, “πρώτα θα φάει με το κουτάλι να χορτάσει το νέο, το πλούσιο, το περίεργο, μετά θα πονέσει το στομάχι του, μετά θα σκεφτεί τη βλακεία του (όταν θα κάνει εμετούς) και μετά θα ξανακοιτάξει τα συστατικά ώστε να βελτιστοποιήσει την συνταγή”, δυστυχώς.

“δυστυχώς”… αλλά έτσι λειτουργεί η φύση (δλδ μάλλον “φυσικώς” θα έπρεπε να το λέμε), αφού τίποτα δεν δημιουργήθηκε τέλειο από την αρχή ενώ υπόκειται σε διαρκή αυτοβελτίωση με ασταμάτητες διορθώσεις (μην κοιτάς που δεν τις βλέπουμε ίσως, λόγω απειροελάχιστου lifetime).

βάλε λοιπόν στις “κακές αρμονικές” (ή όπως θέλεις να τις ονομάσεις) ΟΛΑ αυτά τα άσχημα (έως τραγικά, όντως!!) που συμβαίνουν (ανεξαιρέτως), ΟΧΙ για επανάπαυση ή σαν δικαιολογία αλλά σαν δρόμο αναγκαίο που όμως ΜΠΟΡΟΥΜΕ να βελτιστοποιήσουμε άμεσα, σε κάθε βήμα (ώστε να γλυτώσουμε κάποιες λακούβες).

γι’ αυτό και το παράδειγμα (που μπορεί να μην έγινα σαφής /εύκολα [μου] συμβαίνει στο γραπτό) : το αυτοκίνητο ήρθε να καλύψει μία ανθρώπινη ανάγκη που όμως η κακή της πλευρά (της ανάγκης), είναι πχ να το κάνεις όπλο και να μπουκάρεις σε μια στάση, να στείλεις 10 έξω και 5 μέσα που κουβαλάς. άρα η κακή “αρμονική ταλάντωση” κατά την εξέλιξη της εφεύρεσης του αυτοκινήτου (για να καλύψει την άγια ανάγκη της μεταφοράς) είναι ολέθρια (δλδ ο τρομερός “φόρος αίματος που πληρώνουμε” για την χρήση του).

ποιος θα επέλεγε να μην είχε φτιαχτεί, ακόμα κι αν ήξερε την παράλληλη ζημιά? ποιος θα γύρναγε πίσω με χρονομηχανή να καταργήσει τα σχέδια? κανείς! όμως θα μπορούσαμε να είχαμε εξελιχθεί πιο γρήγορα, να είχαμε φτάσει το οδηγικό AI ταχύτερα, να γλυτώσουμε κάποια άσχημα… ΑΝ:

  • αν δεν πληρώναμε κανόνια και σφαίρες,
  • αν οι κατασκευαστές δεν είχαν σκοπό να χορταίνουν μετόχους (ακόμα κι αν πουλάνε ασύστολα ψέμματα, βλ. ρύπους WV),
  • αν ο καθένας δεν κοίταγε την πάρτη του μόνο και δεχόταν να μείνει πχ 10χρόνια χωρίς αυτοκίνητο προκειμένου να εξελιχθεί, γλυτώνοντας ατυχήματα και ΜΕΤΑ να ξαναλανσαριστεί αυτό πιο έτοιμο για την κοινωνία (…λέμε τώρα).

έτσι είναι ο άνθρωπος, γιατί δεν το συνηθίσαμε ακόμα?
θα περάσουμε απο τον ίδιο δρόμο και με το AI (με έμφαση στο “ελπίζω να περάσουμε” δλδ).

την επόμ φορά που θα πετάξω μια διανομή με την λαχτάρα να την δοκιμάσω, χωρίς να διαβάσω τα στραβά της και μου κολλήσει το pc, θα βάλω μυαλό και θα παίρνω τον χρόνο προεργασιας κ βελτίωσης επιλογών, όπως θα ήθελα να κάνει κι η ανθρωπότητα μεν …αλλά δεν το κάνω ούτε εγώ σ’ ένα τέτοιο απλό, μικροσκοπικό θέμα! :P γιατί είμαι άνθρωπος!! ;)

καλή χρονιά σου φίλε μου

2 «Μου αρέσει»

Σ’ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Βασίλη !
Να είσαι καλά και Χρόνια Πολλά !

1 «Μου αρέσει»