Ελληνική ορθογραφία στο Libreoffice

Γεια σας,
ειμαι σχετικά νέος στο Linux και τρέχω τις διανομές Manjaro Και Zorin. Το πρόβλημα μου είναι αφότου εγκαταστήσω όπως λέει ο οδηγός Ελληνική ορθογραφία και θησαυρός στο LibreOffice, OpenOffice και Firefox | Linux Insider
δεν καταλαβαίνει ότι γράφω με ελληνικό πληκτρολόγιο και κάνει σωστά έλεγχο ορθογραφίας.
Στα Windows, αυτό λειτουργεί άψογα οπότε και στο Linux, γίνεται αλλά υποθέτω ότι κάτι κάνω λάθος

Δοκίμασε αυτό: Hellenic (Greek) Dictionary (Spell Check and Hyphenation)-1.1.0 | Apache OpenOffice Extensions

1 «Μου αρέσει»

Εγκατέστησε από το AUR το orthos greek english dictionary (AUR (en) - libreoffice-extension-orthos-greek-english-dictionary). Έτσι θα κάνει αυτόματα διόρθωση είτε γράφεις σε ελληνικά είτε σε αγγλικά.

Δεν μου λειτουργησε δυστυχως, και την ίδια συμπεριφορά έχει και το onlydesktop, μήπως δεν καταλαβαίνει την αλλαγη keyboard layout?

Από το orthos greek dictionary θα κατεβάσεις την 2η επιλογή (gr-en) και θα το ανοίξεις με το Libre office για να εγκατασταθεί. Restart το libreoffice και είσαι έτοιμος

4 «Μου αρέσει»

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ακόμη δεν εχει λυθεί αυτό το πρόβλημα, έχουν και οι άλλες γλώσσες αντίστοιχο πρόβλημα;