Ελαφρύ Laptop της Lenovo

Έχω lenovo g50-45 με cpu: dual core AMD E1-6010 με AMD Radeon R2 Graphics. (-MCP-)
speed/min/max: 1216/1000/1350 MHz
Kernel: 5.4.0-58-generic x86_64
Memory: 1001.9/1700.0 MiB

Ακόμα και με linux mint διαπιστώνω καθυστέρηση όταν μπαίνω στο YouTube.
Έχω δοκιμάσει lubuntu αλλά δεν ήταν καλύτερα τα πράγματα. Υπάρχει κάποια διανομή που να ταιριάζει καλύτερα στο σύστημα μου;

εγώ θα έβαζα bunsenlabs.

Αλλά πάντως γενικά η καθυστέρηση είναι πιθανό να έχει να κάνει με την εφαρμογή που τρέχεις περισσότερο από όσο με το λειτουργικό. Οπότε να αποδίδει περισσότερο αν παίξεις με επιλογές σε firefox/chromium ή γενικά να μην μπορεί να γίνει τίποτα. Θα ήταν χρήσιμο ένα inxi -F για να φαίνεται και άλλα πράγματα όπως ποιοι οδηγοί τρέχουν.

Ευχαριστώ, θα ψάξω τη διανομή.

Πολυ κακος επεξεργαστης. 531 βγαζει στο passmark. Αν το θες για web εφαρμογες θα ελεγα να τεσταρεις chromium os η αν θες και fyde os για να εχεις android εφαρμογες.

Ναι ξερω… δεν ειναι η λυση που περιμενες να ακουσεις, αλλα δυστηχως ο επεξεργαστης ειναι το βασικοτερο συστατικο, και οι διανομες linux μπορει να σου δωσουν ταχυτητα στο συστημα σου, αλλα σε web περιβαλλον θα πρεπει να κανεις πολλες εκπτωσεις… οποτε σκεψου και τη λυση που εδωσα που λογικα θα δωσρι ανασα στο συστημα

Καλώς ήρθες @Δημήτρης_Ζ στην παρέα μας :hugs:

Ο υπολογιστής σου είναι χαμηλών δυνατοτήτων και με λίγη μνήμη. Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και τη χρήση κάποιου compositor (όπως του compton) μαζί με ένα γραφικό περιβάλλον που κάνει χρήση λίγων πόρων όπως το mate για παράδειγμα.

Αλλά θα συμφωνήσω με τον @anon88072451 ότι σε ένα τόσο παλιό μηχανάκι δε θα δεις θαύματα και ειδικά στο YouTube.

Χρησιμοποιώ τα mint αρκετά χρόνια, δοκίμασα τα lubuntu και elementary os, δεν απέδιδαν καλύτερα, για αυτό έγραψα μήπως έχετε υπόψη σας καλύτερη διανομή.

δοκιμασε μια διανομη devuan.

eχω ενα αρχαιο hp110 mini που βλεπω ανετα βιντεο youtube με 480 αναλυση.

Δεν είναι τόσο χάλια όσο φαίνεται βλέπω και 1080 αλλά καμιά φορά κολλάει, ψάχνω μήπως βρω κάτι πιο ελαφρύ αλλά καλό σαν τα mint.

η διανομη που προτεινω ειναι παν-αλαφρη. λιγοτερο απο 3γβ εγκατεστημενο.

ελαφρο και καλο σαν τα μιντ δεν υπαρχει επειδη εν ετη 2020 το ιντερνετ ειναι βαρυ κι ασηκωτο με την σαβουρα που κυκλοφορει.
Οτι διανομη και να δοκιμασεις προσθεσε στον μπροουσερ το ublock origin για να κοβει την σαβουρα.Θα δεις σιγουρα καποια διαφορα.

Εχω αναστησει πεθαμενα λαπτοπ με Πεντιουμ 4 και 1 γιγα ραμ με το Αντιχ.
https://antixlinux.com/

Το μειονεκτημα του ειναι οτι το Αντιχ ΔΕΝ προτεινεται για αρχαριους χρηστες…

2 «Μου αρέσει»

Αυτό έχω καταλάβει. Δεν πιστεύω να υπάρχει κάτι καλύτερο για την περίπτωση.

Σε παρόμοιων δυνατοτήτων desktop PC 10+ετίας (αλλά με Pentium Dual-Core) έχω βάλει lubuntu 32 bit (την έκδοση 18.04) https://lubuntu.net/downloads με chromium. Το Youtube σε FHD κολλούσε και σε μένα, αλλά σε Websites δεν είχα πρόβλημα.
Επίσης, άλλαξα το δίσκο (είχε ένα hitachi 40GB !) και του έβαλα ένα πιο νέο δίσκο 500GB στις 7200rpm. Εσένα βέβαια είναι laptop οπότε δύσκολα να βρει 2.5’’ HDD στις 7200rpm παρά μόνο στις 5400rpm, αλλά αν δεν είναι πολλή παλιός θα έχει περισσότερη cache και αυτό βοηθάει λίγο.

Ίσως το MX Linux (XFCE) να είναι μια καλή λύση, διαφορετικά θα πρότεινα Debian με XFCE/MATE/Cinnamon ή ακόμα και με Openbox για λιγότερα resources.

Αν έχεις κάποια εμπειρία ή θα ήθελες να δοκιμάσεις ένα tiling window manager τότε νομίζω το i3-WindowManager στα Debian θα δώσει την πιο ελαφριά κατανάλωση πόρων σε σχέση με όλα τα προηγούμενα που πρότεινα.

Μπορείς πρώτα να εγκαταστήσεις τα Debian με ένα από τα κλασικά περιβάλλοντα (π.χ. XFCE) και αργότερα να εγκαταστήσεις και το i3 σε περίπτωση που θες να το δοκιμάσεις. Μπορείς να διαλέγεις σε ποιο περιβάλλον θες να κάνεις login κάθε φορά.

Καλωσήρθες στο φόρουμ :grin:

1 «Μου αρέσει»

Το συγκεκριμένο laptop είναι πολύ αδύναμο, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Προσωπικά θα έβαζα έναν φθηνό δίσκο SSD και θα πειραματιζόμουν με διάφορες διανομές με xfce ώστε να δω ποια θα κούμπωνε καλύτερα. Η πρώτη που θα δοκίμαζα θα ήταν το EndeavourOS με xfce…

Σε παρόμοιες συσκευές λειτουργεί πολύ ικανοποιητικά το antix linux που είναι και Ελληνική Διανομή

2 «Μου αρέσει»

ελληνικη αλλα δυσκολη διανομη. ειδικα για να δει wifi ιδρωνεις. το star linux με 2 παραθυρα chromium ανοιχτα καταναλωση 860mb

3 «Μου αρέσει»