Εκτύπωση χρόνου από την εγκατάσταση της τρέχουσας διανομής

χαχαχα προφανως και κάτι πηγαίνει λάθος, και μάλλον αυτό είναι ότι κάποια αρχεία στην διανομή σου έχουν birth date στο 1970 που υχαίνει να είναι το linux epoch year. Κάθε διανομή έχει συγκεκριμένο τρόπο ώστε να βρίσκεις την ημερομηνία εγκατάστασης (και δυστυχώς κάποιες δεν έχουν καν standard τρόπο). Πρέπει λοιπόν να βρώ αν υπάρχει κάποιο log ή κάποιο αρχείο το οποίο είτε να κρατάει αυτή τη πληροφορία, είτε να δημιουργείται κατά την εγκατάσταση, ώστε να εξάγω την ημερομηνία απο εκει. (οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη)

Αυτό μπορεί να μου πάρει κάποιον χρόνο, αλλά θα ήθελα να υποστηρίξω όσο το δυνατό περισσότερες διανομές. Το διερευνώ λοιπόν και ελπίζω να έχω σύντομα αποτελέσματα. Ευχαριστώ παντως για το feedback

1 «Μου αρέσει»

Screenshot%20at%202019-08-10%2018-13-59
Σχετικά παρόμοιο αποτέλεσμα με τον φίλο @makisathanos σε Mint 18.3 :smile::smile:

θα προσπαθησω να βρω αλλο αρχειο/directory ή καποιο log που να βοηθαει για τη περίπτωση σας

Το sabayon δεν βασίζεται σε gentoo?
Αν ναι, θα μπορούσες να μου πείς τι επιστρέφουν οι εντολές:

cat /etc/os-release

και

ls -l /etc/machine-id

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα @tzalx !
Μπορείς να μου πεις το αποτέλεσμα της εντολής
ls -lact --full-time /var/log/installer |awk 'END {print $6,$7,$8}'

Ευχαριστώ για το feedback!!

Καλησπέρα @arvchristos!

Αυτό είναι το αποτέλεσμα: 2017-11-09 01:00:43.337004557 +0200
Επιπλέον το script σε μηχάνημα με arch που το δοκίμασα έτρεξε μια χαρά!!!

@arvchristos, υπαρχει μια μικρη διαφορα μεταξυ καποιων απο τα αρχεια που ηθελες feedback.

Στο δικο μου μηχανιμα, το /etc/machine-id και το /etc/os-release εχουν διαφορετικες ημερομηνιες.

lrwxrwxrwx 1 root root 21 May 13 14:25 /etc/os-release -> …/usr/lib/os-release
gnutechie@ToshibaSatelliteL300D:~$ ls -l /etc/machine-id
-r–r--r-- 1 root root 33 Jul 10 15:59 /etc/machine-id

10 Ιουλιου ειναι η μερα που εκανα upgrade απο το Debian 9 στο Debian 10.

Αν υποθεσουμε οτι και στις αλλες διανομες υπαρχουν τετοιες διαφορες στις ημερομηνιες πρεπει να βρεθει ενας κοινος παρονομαστης ενα κοινο αρχειο που εχει την ημερομηνια κατα την οποια εχει πρωτοεγκατασταθει το GNU/Linux στο δισκο που τρεχει το λειτουργικο.

Ελπιζω να βοηθησα (και να μην μπερδεψα τα πραγματα χειρωτερα).

Φαντάζομαι αυτή η ημερομηνία είναι η εγκατάστασης σου σωστά;;

Ναι, τα υπέροχα arch έχουν φροντίσει να κρατάνε σωστά αυτή τη πληροφορία και να μη χρειάζονται τριπλές για να τη βρεις, οπότε και το σκριτπ είναι συμβατό. Σιγά σιγά το φτιάχνω για κάθε διανομή.

Σε ευχαριστώ πολύ! Αν προσέξεις ζητάω filesystem info μόνο για το δεύτερο. Το os-release το ζήτησα για το περιεχόμενο του όχι για την ημερομηνία δημιουργίας.

Σε κάθε διανομή αν υπάρχει τέτοιο αρχείο είναι διαφορετικό εξού και η δυσκολία και τα bugs τώρα στην αρχή.

:slight_smile:

Ναι η ημερομηνία σωστή είναι…ξέχασα να το αναφέρω :sweat_smile:

1 «Μου αρέσει»

Πολύ χαίρομαι ! Πιστός στο mint ε;

1 «Μου αρέσει»

Χαχαχαχαχα η αλήθεια ειναι πως τους τελευταίους μήνες το έχω γυρίσει σε arch…αλλά το mint είναι σταθερή αξία!!

Άν δοκιμάσεις τώρα λογικά υπάρχει συμβατότητα και με mint

1 «Μου αρέσει»

Με την τελευταία έκδοση πρέπει να δουλεύει σε sabayon και gentoo!!!

$ cat /etc/os-release
NAME=Sabayon
ID=sabayon
PRETTY_NAME="Sabayon/Linux"
ANSI_COLOR="1;32"
HOME_URL="https://www.sabayon.org/"
SUPPORT_URL="https://forum.sabayon.org/"
BUG_REPORT_URL="https://bugs.sabayon.org/"
$ ls -l /etc/machine-id
-r--r--r-- 1 root root 33 Ιουλ 13 18:06 /etc/machine-id
1 «Μου αρέσει»

δοκίμασε να κατεβάσεις την τελευταία εκδοση του script, λογικά όλα πρέπει να πηγαίνουν σωστα

wget https://raw.githubusercontent.com/arvchristos/installed_for/master/installed_for.sh

bash installed_for.sh

1 «Μου αρέσει»

Το δοκίμασα και εγώ (deepin 15.11) και μου εμφανίζει αυτό:

49 years 222 days 13 hours 2 minutes and 38 seconds

παρόμοιο με του @tzalx και του @makisathanos

Άλλη μία διανομή που κρατάει creation date την αρχή του linux epoch. Θα προσπαθήσω να βρώ κάποια εναλλακτική και για το deepin λοιπον

2 «Μου αρέσει»

OK !!!
bash installed_for.sh
28 days 22 hours 52 minutes and 4 seconds
Ευχαριστώ πολύ !!!

2 «Μου αρέσει»

Deepin μάλλον(η αβεβαιότητα για λόγους που δεν ειναι της παρούσης και έχουν σχέση με την υλοποίηση) λειτουργεί οπότε μπορείς να το τρέξεις @Alexis.
Ευχαριστώ για το feedback!

1 «Μου αρέσει»