Εκτύπωση χρόνου από την εγκατάσταση της τρέχουσας διανομής

Έκανα κάποιες αλλαγές (με ένα τρελό overkill για τον υπολογισμό των δίσεκτων) οπότε άμα χρησιμοποιήσεις την νέα έκδοση μάλλον θα σου βγάζει και years

2 «Μου αρέσει»

Ωραίος! Ναι όντως :

3 years 33 days 56 minutes and 5 seconds

Γιατί άλλαξες τον κατάλογο σε lost + found? Επειδή δεν έχω δικαιώματα πρέπει να το τρέξω σαν root.

1 «Μου αρέσει»

Έλα ντε… Ξέμεινε απο τεστάκια που έκανα. Γενικά προσπαθώ να φτιάξω έναν universal τρόπο μπας και μπορέσω να ελέγχω το είδος της διανομής και να παίρνω την πληροφορία απο το κατάλληλο σημείο.
Π.χ. τα Arch έχουν το pacman.log που μου δίνει αυτή τη πληροφορία για τα υπόλοιπα δεν έχω καταλήξει ακόμη. Θα το γυρίσω σε etc και βλέπουμε. Ευχαριστω!!

2 «Μου αρέσει»

Εγώ θα σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσεις το date από όπου θα αφαιρεθεί η παλιά ημερομηνία από την τρέχουσα.

Αυτό κάνω στο script. Το ζήτημα είναι από πού θα πάρεις τη παλιά ημερομηνία, γιατί δεν υπάρχει standard μεθοδος που να δίνει σωστή πληροφορία.

Με τον τρόπο που σου δείχνω παραπάνω.

Έχει γίνει συζήτηση/αναφορά γιατί ο τρόπος που δείχνεις παραπάνω δεν είναι σωστός σε κάθε περίπτωση και όχι standard (#10 Εκτύπωση χρόνου από την εγκατάσταση της τρέχουσας διανομής)

αν εννοείς αυτό:

Σε εμένα βγάζει:

Ιαν 1 1970

όπως ανέφερα παραπάνω

2 «Μου αρέσει»

Η εγκατάσταση μου είναι από το Φλεβάρη του 2016 αλλά ως ubuntu αναβαθμίζω στις επόμενες εκδόσεις. Άρα συναντούμε το εξής παράδοξο

Αυτό προφανώς συμβαίνει διότι στο script διαβάζουμε την ηλικία του /etc directory. Γενικά για ubuntu μπορούμε να ελέγχουμε και το installer.log αρχείο αλλά του δίνω λίγη σκέψη ακόμη. Ευχαριστώ για το feedback!!

1 «Μου αρέσει»

Στα ubuntu (και γενικότερα σε debian based distributions) υπάρχει το var/log/installer directory που μάλλον δίνει την σωστή ημερομηνία οπότε μέχρι να αποτύχει και αυτό είπα να το χρησιμοποιήσω για να αποφύγω τα filesystem checks.

Μεταφέρω τον κώδικα σε αποθετήριο γιατί κατέληξα να ασχολούμαι πολύ περισσότερο με αυτόν από ένα απλό script-ακι. Update στο top post.

1 «Μου αρέσει»

Ωραίο project, αν θες να προσθέσεις και άλλα features βάλε και χρόνο από το τελευταίο update.

Καλή ιδέα μπορεί να κάνω μια σειρά από scripts για τέτοια ενδιαφέροντα στατιστικά.

Νομίζω ότι αξίζει να μπούνε και σαν flags στο askfetch και φυσικά στην ελληνική γλώσσα.

1 «Μου αρέσει»

Υποτίθεται ότι αυτή ήταν η αρχική ιδέα :stuck_out_tongue: Σύντομα σκοπεύω να τα προσθέσω !!

1 «Μου αρέσει»

@billniakas Μπήκε στο askfetch.sh το στατιστίκό. Επίσης διορθώθηκαν τα bugs που είχες βρεί (μέχρι να βρεθούν άλλα) :smile:

Αργότερα στο development μπορεί και να βάλω localization στο installed_for αλλά το αποφεύγω τώρα

Ευχαριστώ για το feedback

2 «Μου αρέσει»

Σε μία εγκατάσταση Archlabs που έχω και φροντίζω με στοργή:

Installed for: 1 years 42 days 21 hours 7 minutes and 9 seconds

2 «Μου αρέσει»

Επίσης όταν ο χρόνος είναι 1 να λες year.

Χαχαχα ούτε που το ειχα προσέξει, Ευχαριστώ για αυτό, αν και σκοπεύω να το γυρίσω σε αρχικά του στυλ 1 Υ 2 D…

ΘΑΥΜΑ !!! ΘΑΥΜΑ !!!
Στο sabayon μου (1 μήνας εγκατάσταση περίπου) πήρα:
./installed_for.sh
49 years 221 days 9 hours 3 minutes and 32 seconds
Που το βρήκε το sabayon πριν 49 χρόνια; :grinning:

2 «Μου αρέσει»