Εισοδος σε μπλοκαρισμενη ιστοσελιδα.

Λοιπον, προχθες εγινα μαρτυρας σε κατι εντελως ασυνηθιστο που δε μπορω να καταλαβω πως γινεται και πως το εχω κανει(γτ σιγουρα καπου εβαλα χερι).

Ηθελα να δω μια ταινια μεσω streaming site(ονοματα δε λεμε οικογενειες δε θιγουμε) το οποιο ειναι μπλοκαρισμενο για ευνοητους λογους απο το κρατος. Δε θελω να μπουμε στη διαδικασια για το αν ειμαστε υπερ ή κατα της πειρατειας, ειναι ηθικο ζητημα και διαφερει απο ατομο σε ατομο.
Εν παση περιπτωσει, μπαινω απο το λαπτοπ μου(arch linux) και βλεπω τη ταινια, ολα καλα.
Παω να μπω απο συσκευη windows μετα απο καμια βδομαδα και βλεπω οτι το εν λογω site ηταν μπλοκαρισμενο, σκεφτομαι “α οκει, ποτε προλαβαν αλλα δε πειραζει”.
Ανοιγω το λαπτοπ για να μπω στη πλατφορμα του Netflix και ειχα ξεχασει το προηγουμενο σαιτ ανοικτο ως καρτελα. Και συμβαινει το απιστευτο: συνδεομαι κανονικα.
Δοκιμαζω μετα σε κινητο, σε αλλη συσκευη με linux, στο λαπτοπ με live, σε δευτερη συσκευη με windows, και ολα ειχαν την αναμενομενη συμπεριφορα: μπλοκ στο συγκεκριμενο σαιτ. Ολα εκτος απο το λαπτοπ με το Arch.
Δε καταλαβαινω πως γινεται αυτο, εφοσον vpn δε χρησιμοποιω, proxy δε χρησιμοποιω, tor δεν ειναι ενεργοποιημενο με κανεναν τροπο που να μπορω να σκεφτω και η public ip μου δειχνει κανονικα την Ελλαδα μας.
Πως γινεται και στο ιδιο δικτυο αλλα και σε διαφορετικα να μην μπλοκαρεται η ιστοσελιδα στο συγκεκριμενο λαπτοπ αλλα να μπλοκαρεται(οπως και ειναι το λογικο) σε καθε αλλη συσκευη και λειτουργικο συστημα.

Μήπως ήταν cached η καρτέλα?

Οχι, μπαινω ακομη και σημερα με καθαρισμενο cache. Δεν εχω ιδεα πως και γτ.

Aυτό είμαι σίγουρος οτι είναι κάτι που μπορεί να ρυθμιστεί από τον browser (αλλά δε θυμάμαι τώρα ποια ακριβώς ρύθμιση είναι) αλλά ίσως όχι από όλους τους browser. Έχεις τον ίδιο browser στο arch;

edit
Πιστεύω δηλαδή, για να το πω και αλλιώς, πως αν εγκαταστήσεις άλλον browser στο arch που δεν έχει τις ίδιες ρυθμίσεις πως δε θα μπορέσεις να μπεις… εκτός και αν είναι θέμα dns resolving στη συγκεκριμένη εγκατάσταση, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ τώρα την απάντηση…

1 «Μου αρέσει»

Αυτο πως δε το σκεφτηκα; Ετρεχα στον ιδιο browser(firefox) σε καθε συσκευη. Τωρα εκανα εγκατασταση τον brave στο συγκεκριμενο λαπτοπ και τη μπλοκαρε. Τι ρυθμιση μπορει να εχω κανει στον firefox που να επηρεαζει τις ιστοσελιδες, αλλα οι ιδιες ακριβως ρυθμισεις σε αλλο λειτουργικο να μη το επηρεαζουν;

Εγώ θα έβαζα στοίχημα πως δεν έχεις τις ίδιες ρυθμίσεις, δηλαδή θεωρώ πως δεν είναι θέμα λειτουργικού. Βασικά ήξερα ακριβώς τι γινόταν με αυτό το θέμα αλλά έχω ξεχάσει. Σίγουρα πάντως το να μη μπλοκάρεται μια σελίδα από το κράτος είναι κάτι που μπορεί να γίνει πολύ εύκολα, αυτό το θυμάμαι, αλλά δε θυμάμαι τι ακριβώς. Αν θες στείλε μου σε πμ για ποια σελίδα μιλάμε να ρίξω μια ματιά μπας και θυμηθώ…

Βρηκα τον “ενοχο”.
Eχει να κανει με το DNS over HTTPS. Και ενω υπηρχε η ιδια ρυθμιση και στις αλλες συσκευες, για καποιο λογο δεν ειχα κανει ποτε επανεκκινηση τον browser για πιασει η ρυθμιση. :upside_down_face:

EDIT: Βασικα, με αυτον τον τροπο μπορεις να παρακαμψεις καθε μπλοκαρισμα που εχει βαλει το κρατος, χωρις χρηση καποιου VPN ή proxy. Δεν ειχα ιδεα, τωρα εχω.

2 «Μου αρέσει»

A ωραία. Οπότε το λειτουργικό θα είχε σημασία αν όντως στη συγκεκριμένη εγκατάσταση είχε ρυθμιστεί το dns resolving για όλο το σύστημα (globally που λένε και στο χωρίο μου). Aν θυμάμαι καλά όμως καπου είχε πει ο @Asfodelus πως το dns resolving που ορίζεις στον browser υπερισχύει του συστήματος (για τον browser). Ας το θυμόμαστε και αυτό…

2 «Μου αρέσει»

Αντι να αλλάζεις manually αυτά σε κάθε σύστημα, συστήνω κάτι σαν arkenfox user.js για το firefox ή mullvad browser(firefox fork)

4 «Μου αρέσει»

Ας υπενθυμίσουμε και το σχετικό tip από το αδελφό site

6 «Μου αρέσει»