Είσαι πειραματόζωο της Google; [FloCed]

Η Google δοκιμάζει το FLOC σε χρήστες του Chrome σε όλο τον κόσμο. Μάθετε αν είστε ένας από αυτούς.

Η Google εκτελεί ένα origin trial στον Chrome (που θα επηρεάζει και τους παράγωγους browsers και όχι μόνο) για να δοκιμάσει μια νέα πειραματική λειτουργία παρακολούθησης που ονομάζεται «Federated Learning of Cohorts» [«FloC»] (αν δε γνωρίζετε περί των κοορτών, δείτε σχετικά).

Το FLoC λειτουργεί παρακολουθώντας την περιήγηση των ατόμων, εκχωρώντας στη συγκεντρωτική συμπεριφορά τους ένα αναγνωριστικό και, στη συνέχεια, ομαδοποιώντας προγράμματα περιήγησης με παρόμοιες συμπεριφορές (περιήγησης). Τα δεδομένα από αυτές τις ομάδες, που ονομάζονται κοόρτες, χρησιμοποιούνται στη συνέχεια για την εμφάνιση στοχευμένων διαφημίσεων σε άτομα.

Σύμφωνα με την Google, η δοκιμή επηρεάζει επί του παρόντος το 0,5% των χρηστών σε επιλεγμένες περιοχές, όπως η Αυστραλία, η Βραζιλία, ο Καναδάς, η Ινδία, η Ινδονησία, η Ιαπωνία, το Μεξικό, η Νέα Ζηλανδία, οι Φιλιππίνες και οι Ηνωμένες Πολιτείες.

Ενώ η Google λέει ότι το νέο μέτρο έχει σχεδιαστεί για να σέβεται το απόρρητο των χρηστών, άλλοι ισχυρίζονται ότι το FLoC δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που προσπαθεί να λύσει. Οντότητες όπως το Electronic Frontier Foundation (EFF) υποστηρίζουν ότι είναι ακόμα δυνατό για κακούς παράγοντες να συνδέουν τα ανώνυμα αναγνωριστικά κοόρτης της Google με μεμονωμένα άτομα.

Δείτε αναλυτικότερα:

Αυτή η σελίδα θα προσπαθήσει να εντοπίσει αν σας έχουν κάνει πειραματόζωο, στο πείραμα της Google για τη διαφήμιση στον τομέα της τεχνολογίας:

Am I FloCed?

Αν, την παρούσα στιγμή, είστε εκτός, θα πρέπει να λάβετε μια τέτοια απάντηση:

Μην επαναπαυόσαστε όμως, επειδή ακόμα βρίσκεται στην αρχή (άρχισε τον Μάρτιο του 2021).
Αποθηκεύστε τη σελίδα και κάντε περιοδικούς ελέγχους.

Επί της ουσίας, η Google με το FloC προσπαθεί να αντικαταστήσει τα cookies ώστε με το fingerprinting η διαδικασία προσδιορισμού της ατομικής ταυτότητας κάποιου από κομμάτια του ιστορικού περιήγησής του να γίνει ευκολότερη.

8 «Μου αρέσει»

με λιγα λογια δηλαδη αποκλειστικα server-side tracking. γιατι μεχρι τωρα τα cookies ηταν ουσιαστικα client-side tracking. ο chromium το εχει αυτο το πραγμα? επειδη ο chromium θεωρητικα ειναι πιο «open source» (οσο open source μπορει να ειναι αυτο το πραγμα) παιζει να μην το εχει?

και πολυ φοβαμαι οτι θα ειναι και πολυ χειροτερο οχι μονο γιατι ειναι αποκλειστικα server-side, αλλα και οτι η ρυθμιση που αναφερεται ειναι ουσιαστικα do not track me, αφου ειναι απλα μια επισημανση στον browser header (ακριβως δηλαδη οτι ειναι το do not track), οχι ενεργο μπλοκαρισμα

You can opt out of this calculation by sending the following HTTP response header:
Permissions-Policy: interest-cohort=()

απλο response header, που προφανως αφηνεται στην κριση της σελιδας αν θα το σεβαστει(και οταν μιλαμε για γουγλ, ειναι προφανες οτι ΔΕΝ θα το σεβαστει)

Υ.Γ: αλεπουδιτσα, ΣΕ ΑΓΑΠΩ! :smiling_face_with_three_hearts:

1 «Μου αρέσει»

Δε μπορείς να είσαι πειραματόζωο της Google αν δεν χρησιμοποιείς το Chrome και τις υπηρεσίες της. :wink:

2 «Μου αρέσει»

Μην είσαι τόσο σίγουρος.
Μακάρι να ήταν έτσι.

2 «Μου αρέσει»

Σίγουρα, η Google παραείναι ύπουλη, αλλά ας μην το πιάσω γιατί δεν το βλέπω να τελειώνω…

Υπάρχουν και χειρότερα. Η ένωση Αμερικανών διαφημιστών προωθεί κάτι ανάλογο. Ένα πρωτόκολλο για ανταλλαγή πληροφορίας παρακολούθησής σε επίπεδο server. Θα μπαίνεις σε ένα site και αυτό θα ενημερώνει ένα δίκτυο διαφημιστικών. Σε μια τέτοια περίπτωση δεν μπορεί να υπάρξει προστασία, ούτε αλλάζοντας browser ούτε βάζοντας adBlock.

Έχω ξεχάσει πως το λένε, ανακοινώθηκε την ίδια περίπου εποχή με το flocked, και είχε κάποια νομικά θεματάκια, οπότε τα λόμπυ είχαν πιάσει δουλεία. Κάτι μου λέει πως με λίγο χρήμα θα ληθούν σύντομα αυτά τα μικροπροβληματάκια.

1 «Μου αρέσει»

Άρα πάνω στην ώρα που ξαναγύρισα στον firefox :wink:

1 «Μου αρέσει»

Τρομερό το άρθρο και η περιγραφή, σε ευχαριστούμε πολύ.


Συμφωνώ με τον @Constantinos, Google δεν είναι μόνο ένας browser.

@Asfodelus Τρελό αυτό που αναφέρεις δεν το είχα ξανά ακούσει! Οπότε έχουν σχεδιάσει πλέον τον καλύτερο τρόπο παρακολούθησης τα λόμπι. Ούτε cookies ούτε tokens, πάνε αυτά. Αυτά ανήκουν πλέον σε άλλη εποχή!

Πάντως άμα το δεις καθαρά από επιστημονική και τεχνολογική ματιά και μελέτη, είναι φοβερός αυτός ο τρόπος, με τρομερά αποτελέσματα!!