Εισαγωγή αρχείου ρυθμίσεων για δημιουργία vpn

Καλησπέρα και από εμένα. Ανοίγω νέο θέμα με το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την εισαγωγή έτοιμου αρχείου ρυθμίσεων για την διαμόρφωση vpn. Μέχρι την έκδοση 15.5 άνοιγες έτοιμο αρχείο χωρίς κανένα πρόβλημα, από εκεί και πέρα μέχρι και τώρα που ανοίγω το θέμα, δηλ. Την 15.9.3 έκδοση, το πρόβλημα παραμένει. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό… έχει κανείς καμιά ιδέα?

3 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες στο linux-user.gr.

Θα πρέπει να μας δώσεις όσον το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει.

2 «Μου αρέσει»

Δοκιμασε να μετονομασεις την καταληξη του αρχειου απο .ovpn σε .conf και ξαναδοκιμασε.

Πες μας εαν αυτο το κολπακι που σου συστηναμε, σου δουλεψε.

το έχω δοκιμάσει και αυτό αλλά ,όχι, δεν δούλεψε… φανταστείτε ότι πρώτα περνάω την 15.5, μετά κάνω αμέσως όλες τις ρυθμίσεις για το vpn μου και εν συνεχεία κάνω τις όποιες αναβαθμίσεις για να καταλήξω στην σημερινή έκδοση που είναι η 15.9.3
το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω γρι αγγλικά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συμμετέχω σε ξένα φόρουμ και να μην καταλαβαίνω και ότι υπάρχει στα ξένα… τέλος πάντων…

Εγω το εκανα αυτο το κολπο σε 64αμπιτο 15.9 (το τελευταιο σταθερο). Δεν ξερω αν αλλαζει κατι με τις αναβαθμισεις αλλα με το που το εκανα στην εγκατασταση μου δουλεψε.

Για να δεις πως το εκανα εφτιαξα μια σειρα απο φωτο…

Ξεκινας απο τις ρυθμισεις του δικτυου
Control%20center

μετα πηγαινεις στην επιλογη VPN οπως φαινεται στην παρακατω εικονα

Μετα κλικ στο Import VPN

Εκει σου ζηταει το conf αρχειο το οποιο διαλεγεις και μετα πατας Open

με το που το κανεις import φαινεται στις συνδεσεις του VPN και για να συνδεθεις κανεις κλικ πανω της

Και εφοσων ολα ειναι μια χαρα σου βγαζει παραθυρακι οτι εχει συνδεθει…

Απο κει και περα τσεκαρεις να δεις αν οντως μπορεις να συνδεθεις στο Internet και μετα δεν σε πιανει κανενας.

Ελπιζω αυτο να βοηθησει. Πες μας αν σου δουλεψει

2 «Μου αρέσει»

Δοκίμασα να μετονομάσω το αρχείο στην κατάληξη του από ovpn σε conf και δούλεψε κανονικά…μάλλον το φτιάξανε γιατί παλιότερα που είχα δοκιμάσει με την μετονομασία ,δεν είχε γίνει τίποτα! Τέλος καλό όλα καλά… ευχαριστώ πολύ παιδιά!!!

1 «Μου αρέσει»

Τώρα έχω άλλο δίλημμα… πιστεύετε πως είναι καλύτερα να κάνω καθαρή εγκατάσταση την 15.9.3 έκδοση από ότι έχω κάνει όλες τις αναβαθμίσεις από την 15.5? για δεν παίζει κανέναν ρόλο?

Deepin πόνος ο Κινέζος! :wink: :stuck_out_tongue:

Απλες λεπτομεριες που ειναι ευκολο να ξεφυγουν απο τον καθενα :smile: Το προβλημα ειναι οτι θα επρεπε να εχει επιλογες και για τα δυο :smile: και απλα να εχει τα .conf σαν προεπιλεγμενα (default).

Μέχρι την 15.5 έτσι ήταν, δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα… μετά από εκεί παρουσιάστηκε το ζήτημα…