Εικαστικές φωτό λινουξάδων

και εδω ο δικος μου Γλαρος Ιωναθαν!

7 «Μου αρέσει»

2 «Μου αρέσει»

Το σπίτι του φύλακα της αλυκής
Η Γειτονιά των Αγγέλων

12 «Μου αρέσει»

Ωραίο, και ταιριάζει ωραία με το ψευτο-conky που μόλις έφτιαξα, αλλά δεν είναι 2560px wide :frowning:

Εδώ το μεγαλύτερο αρχείο

6 «Μου αρέσει»

Fx 8370 αγαπημένος, ακόμα δουλεύει σε φίλο που τον έδωσα.

1 «Μου αρέσει»

Πως το έκανες αυτό με το wttr.in ; Πολύ μου αρέσει…

Τρέχει μέσα σε ένα τερματικό WezTerm. Το WezTerm είναι ένα τερματικό γραμμένο σε Rust που κάνει χρήση της GPU και είναι ταχύτατο. Επίσης έχει τεράστιες δυνατότητες παραμετροποίησης σε lua. Έφτιαξα ένα config που κρύβει τα περιττά. Κάθε παράθυρο έχει την δική του class. Στην συνέχεια έρχεται ένα άλλο πρόγραμμα το devilspie2 που εφαρμόζει κάποια script (πάλι γραμμένα σε lua) κάθε φορά που δημιουργείτε ένα παράθυρο. Αυτό εφαρμόζει ότι δεν μπορεί να κάνει το WezTerm, όπως πχ να το μετατρέψει σε Widget και να μην παίρνει input, καθώς και να το κρύψει από γραμμές εργασιών, Alt-Tab, tilling mode, κλπ. Επίσης διαβάζει την ανάλυση της οθόνης και τα τοποθετεί στην σωστή θέση.

Όλα είναι στο github εδώ .

1 «Μου αρέσει»

Πολύ καλή ιδέα είχες να τα συνδυάσεις αυτά, πραγματικά καλή ιδέα. Ευχαριστώ. Ελπίζω να μη θέλει πολύ σκάλισμα το lua για να βάλω την τοποθεσία μου κλπ γιατί (κακώς) δεν έχω ιδέα από lua.
Μια ιδέα, αν σε ενδιαφέρει, αν δε θέλεις να φαίνεται η γραμμή με το igor chubin κλπ αν δεν κάνω λάθος μπορεί να αφαιρεθεί με την παράμετρο ?Q , δηλαδή quiet, αλλά φοβάμαι πως θα αφαιρεθεί και η τοποθεσία, αν και εφόσον ξέρεις που είσαι δεν ξέρω πόσο το χρειάζεσαι…

Δες τον κώδικα. Νομίζω δεν θέλει πολύ μυαλό να τον καταλάβεις. Στην χειρότερη περίπτωση βάλε τα νούμερα χωρίς πράξεις.

if (get_window_class()=="rg.wezfurlong.wezweather") then
    make_widget()
    set_window_size(t_width, t_height)
    set_window_position2(screen_w - t_width - 10 , 10)
end

Δεν μπήκα στον κόπο να αφαιρέσω την τελευταία γραμμή από τον καιρό. Αν υπάρχει κάποια παράμετρος στο url έχει καλώς. Αν όχι πρέπει να κατεβάσεις με το curl και να αφαιρέσεις την γραμμή με λίγο bash, ίσως με ένα head -1. Δεν μπήκα στον κόπο, γιατί δεν με ενοχλεί. Ίσως το δω κάποια στιγμή. Περιμένω να δω screenshoot :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Nαι στο url μπαίνει η παράμετρος. Αλλά και το tail -1 ή head θα λειτουργεί όπως καταλαβαίνω. Βασικά όμως τώρα λέω να παίξω με το devilspie (χωρίς το lua δηλαδή) για το οποίο δεν είχα ιδέα, και να δω τι μπορώ να κάνω με δυό προγραμματάκια σε python που έχω για τον καιρό με χρήση του openweathermap.
Eυχαριστώ και πάλι για την ιδέα… πολύ ενδιαφέρον το βρίσκω.

Αν εννοείς την πρώτη του έκδοση, δεν έχεις κώδικά σε lua. Έχεις κώδικα σε LISP :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:.

Συνιστώ το devilspie2, η lua είναι πολύ πιο βατή γλώσσα και εύκολη. Τρέξε το στην αρχή με devilspie2 -d και πρόσθεσε στον κατάλογο το debug.lua να βλέπεις τι συμβαίνει. Δεν είναι ανάγκη να το σταματάς αν κάνεις αλλαγές στα αρχεία του. Αλλά επειδή δρα όταν δημιουργείτε ένα νέο παράθυρο θα πρέπει να ξαναξεκινάς την εφαρμογή που ελέγχει.

1 «Μου αρέσει»


Ανοιξη αρχίσαν οι βόλτες με το κάρο.

6 «Μου αρέσει»

…ούτε κι ο ίσκιος μου με θέλει. Περνούν διαβάτες τον πατάνε…

6 «Μου αρέσει»

7 «Μου αρέσει»


προοπτικη καλοκαιριού…

2 «Μου αρέσει»

Fly Me To The Moon

9 «Μου αρέσει»

@thanp Εσύ τράβηξες αυτή τη φωτογραφιάρα; αλήθεια; τι εξοπλισμό έχεις;

Χαίρομαι που σου άρεσε!
Για τη συγκεκριμένη δεν χρησιμοποίησα και κανένα τρομερό εξοπλισμό όπως φαίνεται στα στοιχεία εδώ:


ήταν πολύ καλές οι συνθήκες του συγκεκριμένου πρωινού - πολύ καθαρή ατμόσφαιρα - ελάχιστη υγρασία
και αν και είχα ξεχάσει τον τρίποδα, με λίγο στήριγμα στα κάγκελα του μπαλκονιού βγήκε ένα καλό αποτέλεσμα.
Η φωτογραφία για μένα πάντα είναι η στιγμή και το κάδρο και όχι τόσο ο εξοπλισμός (πάντα βοηθάει βέβαια…)
Πρωινός καφές στο χωριό, πρωινό Κυριακής, το βλέμα πάνω και … κλικ
(τώρα “ποζάρει” στην οθόνη κλειδώματος στους υπολογιστές της οικογένειας)

5 «Μου αρέσει»