Εγκατάσταση wordpress στο mint 20 - πρόβλημα μετονομασίας του wp-config.php

Γεια χαρα ομάδα
το θέμα εντοπίζεται σε αυτό το σημείο που ανεβάζω και το screenshot.
δεν κάνει την αποθήκευση για να μπορέσω να πάω στα επόμενα βήματα.
προσωπικά δεν πολυκαταλαβαίνω το εν λόγω μήνυμα.
έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;
ευχαριστώ πολύ databaseerror

Καλησπέρα,
Πρόκειται για θέμα δικαιωμάτων, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω :

1 «Μου αρέσει»

Στην ουσια ψαχνει τις εντολες/πακετα gksudo/pkexec και δεν τα βρισκει.
Σε εγκατασταση mint 20 δεν βρισκω ( και δεν νομιζω να υπαρχει πλεον στα ρεπος) το gksudo , αλλα το pkexec υπαρχει κανονικα στο /usr/bin.
Για ψαξε ( whereis pkexec ) και συ να δεις αν υπαρχει.

Προσπαθει να γραψει κατι απο το /tmp , στο /opt που ειναι φακελος που θες administrative rights για να κανεις το οτιδηποτε εκει μεσα. Για αυτο ψαχνει τα gksudo/pkexec και μαλλον δεν τα βρισκει. Δεν θα συμβουλευα να αρχιζει να παιζει με τα permissions των εμπλεκομενων φακελων αν δεν εξακριβωσει τι γινεται με τα gksudo/pkexec.

Το Linux Mint δεν είναι μια διανομή για servers. Άρα ο μόνος λόγος για να το στήσεις εκεί είναι για αυτοεκπαίδευση. Αλλά τότε το κάνεις λάθος.

Στήσε μια εικονική μηχανή, ιδανικά χωρίς γραφικό περιβάλλον, πες πως είναι ο απομακρυσμένος σερβερ και παίξε εκεί μέσα.

Καλα , αλλοι στηνουν σερβερς με archlinux :slight_smile: Σχετικα ειναι ολα. Οταν λεμε linux mint , στην ουσια λεμε ubuntu και κυκλοφορει εκδοση για server καταστασεις (ubuntu server). Αλλα οκ , υπαρχουν αλλες διανομες πιο καταλληλες…σαφως.
Ο φιλος μπορει να στηνει κατι για την παρτι του ή για πειραματισμο και να χρησιμοποιει την διανομη που ξερει καλυτερα.

@perry Αν δεν υπαρχει το pkexec ( μην ασχολεισαι με το gksudo ) , δοκιμασε να περασεις το πακετο policykit-1. ειναι το πακετο που παρεχει το εκτελεσιμο pkexec.

1 «Μου αρέσει»

Το pkexec υπάρχει στο πακέτο policykit-1, το gksu πακέτο, που περιλαμβάνει το gksudo είναι deprecated, από το Ubuntu 18.04 (όλα τα παραπάνω για Ubuntu).

Πράγματι κάποιοι στήνουμε servers με archlinux.
Είναι νομίζεις πρόβλημα;

1 «Μου αρέσει»

Αρχικα να πω οτι αυτο που εγραψα το εγραψα γενικα , δεν σε ξερω και προφανως δεν ξερω αν στηνεις σερβερς με archlinux. Οποτε προφανως δεν αναφερομουν σε εσενα. Το λεω γιατι σε βλεπω και λιγο επιθετικο.

Οσον αφορα αυτο το θεμα , ο καθενας στηνει σερβερ με ο,τι θελει. Οι μεγαλες εταιριες παντως αποφευγουν rolling διανομες στους σερβερς τους για παμπολους λογους που δεν ειναι αντικειμενο του παροντος θεματος να αναλυσουμε.

2 «Μου αρέσει»

ενας λογος είναι ότι απευθύνονται σε ανθρώπους που θέλουν να στήσουν servers να κάνουν τη δουλειά τους όπως γίνεται και στο παρόν forum που τρέχει σε server με ubuntu 18.04 LTS.

2 «Μου αρέσει»

Στις ερωτήσεις μπορεί να αποδοθεί οποιοδήποτε ύφος θέλει αυτός που τις διαβάζει. Για παράδειγμα μπορεί να είναι ερώτηση ώστε να επιμορφωθεί αυτός που ρωτά. Να ζητά γνώμη δηλαδή από κάποιον που πιθανόν να ξέρει περισσότερα.
Επί μέρους, οι μεγάλες εταιρείες χρησιμοποιούν διανομές που υποστηρίζονται από τις εταιρείες που τις διαθέτουν. Κατά την ταπεινή γνώμη μου, ουδεμία σχέση υπάρχει στην επιλογή rolling ή όχι.

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια.
βασικα ολως περιέργως το θεμα λυθηκε κανοντας την διαδικασια χειροκινητα.
δλδ…το syblime που εκανα ανοιγμα του αρχειου δεν μου εκανε την αποθηκευση,
ανοιξα μετα το αρχειο με τον xed και απλα το εκανε !!!
μετα στο επομενο σταδιο που μπαινεις στο περιβαλλον του wp να ξεκινησεις εκει την εγκατασταση πανω στην γραμμη διευθυνσεων με απλο refresh απο wp-configsample.php σε σκετο config δεν ανοιγε εκ νεου στο σωστο πεδιο στο wp να αρχιζω να βαζω τα credentials και επρεπε να παω να γραψω ολο το μακαρονι για να μπει σωστα.
βασικα το ολο ειναι κανονικο ηλ καταστημα μου το κανω σιγα σιγα κι οσο μου παει μεχρι να το ολοκληρωσω, τα βασικα τουλαχιστον , γιατι οκ το ανεβασμα των κωδικων ειναι αλλο…

1 «Μου αρέσει»

Συμφωνω σε αυτο που γραφεις , αλλα αυτες οι εταιριες δεν προσφερουν rolling διανομες για server καταστασεις. Κατι λεει αυτο.

Ενδεικτικα δες εδω την λιστα με τους προσφερομενους σερβερς. Κλικαρε πανω στον καθενα για να σου δειξει τις λεπτομερειες του καθενος.
Οι μονες επιλογες για λειτουργικο ειναι centos , debian , ubuntu , windows server.

Με το φτωχο μου το μυαλο αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι θες σταθεροτητα στον σερβερ, απροσκοπτη λειτουργια και συνεχες uptime. Αμα αρχιζει η rolling διανομη να αναβαθμιζει καθε τρεις και λιγο kernels ( + modules ) , python , sql , ruby , apache , και δεν ξερωγω τι αλλο και αρχιζουν να σπανε σαιτς , βασεις δεδομενων , python scripts κλπ … χαιρετα μας τον πλατανο.

Βαζει ο αλλος debian stable που αναβαθμιζει μια φορα την δεκαετια :slight_smile: ή ubuntu που εχει μεγαλο κυκλο αναβαθμισεων , ωστε να εχει το κεφαλι του ησυχο ή στην τελικη αρκετο χρονο ωστε να κανει τεστ (σε καποιο αλλο μηχανημα) των αλλαγων που ερχονται και τι θα επηρεαστει και πως θα το αλλαξει/τροποποιησει/κλπ ωστε οταν ερθει η αποφραδα ωρα της ενημερωσης του λειτουργικου να μην υπαρξουν εκπληξεις…

Ενα φεγγαρι ειχα dedicated server και εκανα hosting καποιων λιγων σελιδων . Αυτο που ηθελα ηταν να δουλευουν ολα απροσκοπτα…δεν με ενδιεφερε το latest and greatest οπως με ενδιαφερει στο προσωπικο μου πισι. Να παιζουν τα σαιτς , να ειναι ευχαριστημενος ο πελατης και να πληρωνομαι χωρις να με ενοχλει , το ταδε δεν παιζει , το αλλο δεν δουλευει κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Ως χρηστης Arch Linux, πραγματικα δε καταλαβαινω τον λογο που καποιος θα ηθελε να στησει τον σερβερ του σε arch.
Με τα update τι θα κανεις;
Οι servers χρειαζονται κυριως security updates, οχι bleeding edge software.

Ωστοσο πραγματικα αναρωτιεμαι γτ κανεις αυτη την επιλογη διανομης για κατι καθαρα υπηρεσιακο.

1 «Μου αρέσει»

Διότι εδώ και χρόνια, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα πλην μίας (1) περίπτωσης. Συγκεκριμένα με ένα update του dhcpcd, δεν ήμουν ο μόνος. Που βέβαια αντιμετωπίστηκε σε λίγα λεπτά.
Το θέμα με τα updates είναι λίγο bloated imho.
Τρέχεις ουσιαστικά lts kernel (δηλαδή με τα τελευταία security patches) και πριν προχωρήσεις σε ζόρικες αναβαθμίσεις, παράδειγμα php, nginx, redis κλπ διαβάζεις. Κρατάς πίσω τα πακέτα (πιθανόν δεν αναβαθμίζεις τίποτα) και μόλις καθαρίσει το τοπίο προχωράς.
Ε και στο φινάλε δεν κάνεις updates κάθε μία ώρα. Μία, άντε max δύο φορές το μήνα.
Πάντως για να μην παρεξηγηθώ, τα ίδια αγαπησιάρικα αισθήματα έχω και στους debian servers.

Προφανως ολη αυτη η μελετημενη διαδικασια(που συμβαινει και για τα ατομικα pcια μας), δεν ειναι κατι θετικο για καποιον που συντηρει server ως εργασια επαγγελαμτικου τομεα. Το θεμα ειναι να βγαζεις λεφτα ακοπα, οχι να κρατας πακετα μεχρι να σταθεροποιηθει η φαση.

Εν τω μεταξυ, ποσο ακραιο να κανεις update σε arch δυο φορες το μηνα.

Μιλάς σωστά. Θέλει μελέτη, παρακολούθηση.
Με πάσα ειλικρίνεια, με βολεύει το sudo pacman -Syu :smiley: :smiley: :smiley:

Οπως είπα και τους debian αγαπώ. But my heart is with… pacman.

Και ναι έχεις δίκιο. Είναι ακραίο το update/month.

1 «Μου αρέσει»

Το uptime του server του Linux User από το τελευταίο restart

1 «Μου αρέσει»

Αρα με λιγα λογια , πηρες μια rolling διανομη και της συμπεριφερεσαι σαν να ειναι non-rolling :slight_smile:

Για να μην παρεξηγηθω , το archlinux το εχω ψηλα στην λιστα των προτιμησεων μου , αλλα οχι για σερβερς :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»