Εγκατασταση του wifi driver : RTL8188/92cu

Καλησπερα σας Hades εδω,

σημερα θα δουμε πως θα φτιαξουμε τον προβληματικο για πολλους wifi driver : RTL8188/92cu.

Να σημειωθει οτι ο driver δεν ειναι καποιο official fix, με οτι συμπεριλαβανει ολο αυτο

Παραθετω και το πρωτο λινκ απο οπου θα κατεβασουμε και τον driver μας και το δευτερο λινκ απο οπου ακολουθουμε τις οδηγιες ενος χρηστη στα σχολια.

Πρωτα αναβαθμιζουμε την διανομη μας:

sudo apt update && apt upgrade -y

μολις τελειωσει η αναβαθμιση ακολουθουμε τα επομενα βηματα :

  1. sudo apt install git

  2. sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r) build-essential dkms git

  3. git clone https://github.com/pvaret/rtl8192cu-fixes.git

  4. sudo dkms add ./rtl8192eu-linux-driver

  5. sudo dkms install 8192cu/1.11

  6. sudo depmod -a

και τελος απενεργοποιουμε τον παλιο driver της διανομης μας (τον βαζουμε στην μαυρη λιστα / blacklist ) γραφωντας :

  1. sudo cp ./rtl8192cu-fixes/blacklist-native-rtl8192.conf /etc/modprobe.d/

Μολις τελειωσουμε με ολα τα βηματα, κανουμε επανεκκινηση .

Σε περίπτωση που συναντήσετε προβλήματα με την εγκατάσταση, γράψτε το στα σχόλια και θα προσπαθήσω να σας βοηθήσω εγώ και η κοινότητα φυσικά με την επίλυση του προβλήματος.

5 «Μου αρέσει»

Σταμάτησα στην 4η εντολή

Τι λάθος σου έβγαλε;

Error! Could not find module source directory.
Directory: /usr/src/.-rtl8192eu-linux-driver does not exist.

έχω RTL8188US driver,σβήνει μετά από 5 λεπτα και τέλος το ασυρματο.Μόνο με καλώδιο.και σόλες τις διανομές,είτε ΜΙΝΤ είτε ΜΧ ή ΑΝΤΙΧ.Λαπτόπ ΗΡ 636.

Δε γίνεται να δημιουργηθεί τέτοιου τύπου φάκελος. Δες αν οι προηγούμενες εντολές έχουν εκτελεστεί σωστά ή ακόμα καλύτερα βάλε εδώ το output και των προηγουμένων εντολών.

Έκανες copy-paste την εντολή από το προηγούμενο μήνυμα ή την αντέγραψες πληκτρολογώντας? Αν έκανες το δεύτερο, διπλοτσέκαρε ότι την αντιγράφεις σωστά (ή κάνε την copy-paste).

Μια λύση αν δεν βγάζεις άκρη είναι να αγοράσεις από ebay το Realtek Semiconductor Corp. RTL8188EUS 802.11n Wireless Network Adapter κοστίζει 0,92€ έχει απίστευτο σήμα :astonished: και παίζει απροβλημάτιστα σε linux και windows. Απλά αν μπεις στην διαδικασία επειδή έχει αρκετό καιρό που το αγόρασα, κάνε έναν κόπο και ρώτα τον πωλητή αν είναι όντως το RTL8188EUS και όχι κάποιο παρόμοιο πχ RTL8188CE κτλ γιατί μπορεί να βγει πατάτα…

2 «Μου αρέσει»